Pot sa raman insarcinata daca sufar de schizofrnie?

Schizofrenie
Intrebare postata de Utilizator11533240256 cu 5 ani in urma

Buna seara. La varsta de 19 ani am fost diagnosticata cu tulburare psihotica. Dupa mai multe episoade, am primit diagnoaticul de schizofrenie paranoida. Acum am 29 de ani si iau tratament de 4 ani fara intrerupere. Iau olanzapina, bromazepam si stilnox. Daca raman insarcinata, trebuie sa intrerup tratamentul, pt ca dr. Psihiatru mi a zis ca fatul poate iesi cu malformatii. Nu stiu ce sa fac, mi as dori foarte mult un copil sanatos, dar sa fiu si eu bine. Ca probabil pe durata sarcinii ma voi decompensa. Seara faina. Astept pareri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

gabi (acum 2 ani)

Pot stii dacă ai un copil? Si dacă e sănătos? Băiatul meu a făcut 2 episoade de atac psihotic acut, acum își revine după al doilea, are 20 ani, din octombrie începe primul an de facultate și sunt foarte speriată și îngrijorată.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: