Oare sunt nebun?

Schizofrenie
Intrebare postata de hhhhhhhhhhhhhhhhhhh cu 10 ani in urma

Buna,cred ca am o problema ,de la un timp sunt foarte nervos,cred ca am pierderi de memorie,aud voci in urechi?
Aud un anume ton de lelefon ,aud un glas de copil plangand,nu neaparat al ficei mele,ma trezesc ca nu mai stiu ce trebuia sa fac.Azi de exemplu desi nu m am grabit nu am inchis usa la casa si am plecat prin magazine fara o cauza anume ,unde am intalnit o batrana care de fapt e moarta de vre o 10 ani dar eram sigur ca e ea si uitasem ca e moarta,vroiam sa o salut,dupa vre o 10 min mi am dat seama ca nu i ea ,,cel mai tare ma sperie ca am plecat fara sa inchid casa,nici nu mi am dat seama pana sa ma intorc,noroc ca nu a intrat nimeni.Cred ca am probleme si nu am asigurare medicala,nimeni din familia mea nu stie de ele.Mi e rusine si nu stiu ce sa fac .De la sevici mi am dat demisia nu mai rezist psihic.Si tot timpu am o stare de somnolenta sau sunt ametit sau am dureri mari de capsi cateodata nu am notiunea timpului.Nu stiu ce sa fac ac***a in vedere ca familia mea nu stie si nu am asigurare.Nu am fost diagnosticat niciodata ,acum am 40 de ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

FreeStyle11 (acum 10 ani)

Nu stiu ce sa zic, este destul de complicat, insa nu ai dat prea multe detalii despre tine.Faptul ca ai halucinatii nu e un semn bun, dar asta nu inseamna ca esti nebun.Mergi la un psiholog si povesteste-i despre viata ta si o sa te ajute sa te simti mai bine.Si incearca sa fi mai relaxat, si fa ceva ce iti place ca sa te relaxezi si sa uiti de probleme.Si stai linistit, daca nu ai avut nimic pana la 40 de ani, slabe sanse sa ai de acum incolo, dar oricum fi mai relaxat si o sa fie bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

hhhhhhhhhhhhhhhhhhh (acum 10 ani)

Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pui De Dac (acum 10 ani)

La intensitatea halucinatiilor vizuale pe care le-ai descris, nu psihologul este solutia, ci psihiatrul...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

hhhhhhhhhhhhhhhhhhh (acum 10 ani)

Am inceput sa iau alprazolam de o,5 dimineata si seara de capu meu nu am fost la doctor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei (acum 10 ani)

buna ziua. Cu tarie va recomand sa mergeti la un psihiatru cat de repede, nu lasati lucrurile sa se agraveze. Parerea mea este sa spuneti si familiei pentru ca veti avea nevoie de sprijinul ei. Asigurarea se plateste la fisc (in jur de 45 lei/luna) si cu acea chitanta mergeti la casa de asigurari de sanatate unde va elibereaza o adeverinta. De aceasta adeverinta aveti nevoie in cazul in care vreti sa va internati intr un spital. Daca dvs. acceptati faptul ca s-ar putea sa aveti debut de boala psihica, atunci puteti lua tratamentul acasa si puteti duce o viata normala in continuare. Spuneti familiei. Va doresc multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

hhhhhhhhhhhhhhhhhhh (acum 10 ani)

Multumesc ,dar nu o sa merg ,nu vreau sa fiu considerat un biet nebun,la ora actuala sunt cateva persoane care depind de mine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei (acum 10 ani)

probabil ca acele persoane care depind de dumneavoastra la ora actuala vor depinde si pe viitor, iar daca starea dvs se va inrautati credeti ca se vor putea baza pe dvs? puteti face un simplu consult fara sa fiti considerat nebun pt ca lumea nu ar avea de unde sa stie. Sper sa faceti alegerea corecta. Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nicoleta (acum 7 ani)

Buna seara am si eu o problema am un sot cam violent .... decand a dat in mine ultima data acum o luna jumate sunt foarte trista nu sunt in apele mele ma doare capu ma inervez ft usor iar daca seara pune mana pe mine tresar simt ca ma loveste ... oare sunt in depresie ?dar cand sunt cu ai mei ... frate mama tata sunt ok rad glumesc ma simt bn

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

silviu (acum 7 ani)

buna ziua nimic nui mai important ca dumnezeu orce nadejdie pusa in el te poate ajuta incearca si cu dumnezeu si el sigur te ta ajuta pe mine ma salvat de la multe probleme. Nu doctori hsi mai mari ca iisus hristos te rog asculta de dumnezeu si comunica cu el prin rugaciuni.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

silviu (acum 7 ani)

buna ziua nimic nui mai important ca dumnezeu orce nadejdie pusa in el te poate ajuta incearca si cu dumnezeu si el sigur te ta ajuta pe mine ma salvat de la multe probleme. Nu doctori hsi mai mari ca iisus hristos te rog asculta de dumnezeu si comunica cu el prin rugaciuni.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: