H.s secundara

Schizofrenie
Intrebare postata de adasdasda cu 11 ani in urma

Ce inseamna homosexualitatea secundara in schizofrenie explicati-mi va rog !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Liviu (acum 11 ani)

- Homosexualitatea secundara - reprezinta, in aceasta situatie, un diagnostic asociat aceluia de schizofrenie. Cu alte cuvinte, homosexualitatea a aparut aici pe fondul unei schizofrenii.
- Dimpotriva, - ca sa intelegem mai bine - sunt si cazuri in care schizofrenia poate sa apara pe fondul unei dezvoltari deficitare intelectuale (oligofrenie), de pilda; situatie in care vorbim despre o schizofrenie grefata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

OBS.: Spre deosebire de oligofrenie, in schizofrenie inteligenta nu este afectata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

Liviu a scris: "homosexualitatea a aparut aici pe fondul unei schizofrenii"

Precizez insa ca acest diagnostic NU este valabil in situatia descrisa (si in alte mesaje) de dvs.

- Dimpotriva, aceasta frica obsesiva referitoare la sentimente homosexuale (= anxietatea de homosexualitate) a devenit ea insasi o aparare contra delirului (de transformare corporala). Iar preocuparea dvs. tinde sa se dezvolte intr-o atitudine (schizofrenica) prin care incercati sa pastrati un minim contact cu realitatea.
- Practic, avem de-a face cu o schizo-nevroza; mai precis, cu o schizofrenie pseudopsihastenica. Mi se pare foarte interesant.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

- Indrazniti, nu va temeti! Dintr-o astfel de situatie-limita specifica psihopatologiei de frontiera avem cu totii cate ceva de invatat despre functionarea psihica. Practic, situatia descrisa aici ne plaseaza cercetarea intr-o zona aflata la limita dintre nevroze, psihoze si normalitate.
- Precizez ca, in conditii normale, aceasta psihoza (schizofrenie) latenta ar fi devenit manifesta abia cativa ani mai tarziu, la o varsta - cel mai probabil - cuprinsa intre 25 - 30 de ani; intrucat, tipul de rezonanta intima (introversiv) indica inspre forma paranoida a schizofreniei.
- Aici insa, a existat un factor declansator care a precipitat dezlantuirea psihozei. Astfel, avem un tablou clinic in care simptomele nevrotice se impletesc cu cele psihotice - undeva la limita dintre normal si patologic (practic, deosebirea normal-patologic consta intr-o diferenta cantitativa, de intensitate sau grad :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adasdasda (acum 11 ani)

ms liviu! deci inconcluzie ca nu prea ma pricep in termeni medicali daca am schizofrenie simpla si am simptomu asta de frica de homosexualitate , frica ca mi sa modificat corpu sunt sau nu sunt gay?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

In concluzie, avem asa:

1. O senzatie generala - de disconfort, neliniste, anxietate si
2. O senzatie corporala - anormala

Sau mai precis:

1. O frica de homosexualitate - frica obsesiva referitoare la sentimente homosexuale
2. O tema deliranta - ideea ca ti s-a modificat corpul.
________________________

- De fapt, tu stii foarte bine ca nu ti s-a modificat nimic. Altfel, ai fi avut acolo o cloaca, asa cum au pasarile. Dar atunci te-ai fi imbracat doar cu niste pene de pasare; chiar daca n-ai fi putut sa zbori niciodata cu ele.
- Totusi, daca vrei tu, sunt de acord ca ideea asta (ca ti s-a transmutat in pasare mica) este super super originala.
- Desi, ma gandesc daca nu cumva ar fi fost super super super original sa te transformi in broasca (pentru ca si broasca are cloaca!)

- Tu ce mai zici?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

- Imi imaginez ca ai putea sa ma contrazici; si sa zici ca, de fapt, broasca are cheie; si cheia descuie broasca, iar broasca deschide usa. Desi, eu cred ca broasca ar putea sa deschida foarte bine si gura (altfel, nu s-ar mai hrani si ar muri de foame).

- Spune-mi, te rog, ce simti acum?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: