BPD

Schizofrenie
Intrebare postata de Alina496124872 cu 10 ani in urma

Sunt disperata ca traiesc in Romania...am o fetita de 14 ani ce are toate simptomele acestei tulburari...caut disperata rezolvare(este pe tratament antipsihotic deja)...chiar daca este un diagnostic ce se pune persoanelor peste 18 ani,copilul meu nu a tinut cont de aceste clasificari si are acest sindrom...In Romania nimeni nu vb deschis despre aceasta problema,am impresia ca nimeni nu o poate trata...caut disperata blog-uri,forum-uri,sfaturi si nimic!In scoli este dezastru:profesori ce nu inteleg conditia psihica a copilului(intelectul ei este normal,IQ 100)...nu mai spun despre colegi...Ma chinuiesc sa traduc pagini in engleza pt ca la noi nu exista discutii intre pacientii cu acest sindrom sau intre familiile acestora...Am nevoie de un psiholog cu care sa empatizeze si care sa o poata ajuta real(face sedinte sporadice gratuite la un spital de stat si imi spune mereu:"la ce bun mami?nu ma ajuta cu nimic"Trebuie schimbat ceva in sistemul medical de profil pt ca copiii nostri au probleme psihice din c ein ce mai mari si mare parte din ei sunt nediagnosticati...dar ce adult va iesi din ei?In fine,daca stiti un psiholog care ma poate ajuta si care sa nu ceara f mult...am mare nevoie de ajutor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Constantin B (acum 10 ani)

Cu tot respectul, doamna Alina, un psiholog v-ar putea ajuta pe dumneavoastra mai mult sa faceti fata diperarii la care ati ajuns. Nu sunt medic specialist, si nu cunosc problema dumneavoasta in detaliu, dar sunt curios ce doctor i-a pus fiicei dumneavoastra acest diagnostic si pe baza caror semne ( simptome spuneti ca le are pe toate). Spun asta pentru ca, asa cum ati spus si dumneavoastra, diagnosticul se poate pune dupa o anumita varsta tocmai pentru ca este o tulburare a personalitatii. Banuiesc ca stiti deja ca personalitatea ei abia acum incepe sa se formeze, Nu de mult a iesit din perioada de asimilare a informatiei, iar acum incepe sa confrunte acele informatii cu realitatea personala (sociala, familiala).
Toate acele simptome sunt dezechilibre emotionale care se gasesc intr-o mica masura la orice adolescent. Cred ca sunt destul de accentuate la copilul dumneavoastra, din moment ce ii dati antipsihotice, lucru pe care, personal il gasesc complet eronat. Fetita dumneavoastra deja are probleme in ceea ce priveste imaginea de sine, iar prin administrarea acelor pastile, si prin atitudinea pe care o aveti fata de ea, nu faceti decat sa-i intariti ideea ca ceva nu e in regula cu ea, ca nu e destul de buna. Incurajati-o sa-si studieze ea singura conditia, si sa caute raspunsuri, si demonstrati-i ca aveti incredere in ea. Dumneavoastra sunteti prima si cea mai in masura persoana care o poate ajuta, dar numai daca incetati sa o mai priviti ca pe un copil bolnav, neajutorat si fara speranta. Aveti incredere ca tulburarile emotionale vor disparea in timp, fara medicamente. Daca o tineti sedata, ea nu va fi niciodata in control asupra propriilor emotii, ci acele droguri doar o vor amortii, si vor ramane intotdeauna o carja, pentru ca nu va avea destula incredere ca se va descurca prin propriile forte.
Desii nu sunt specialist, cunosc destul de bine mintea umana, si daca nu gasiti un psiholog in care sa aveti incredere ca o poate ajuta, eu sunt dispus sa vorbesc cu ea cel putin o data la doua saptamani, (si nu va faceti griji, nu percep nicio taxa)
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iulian (acum 10 ani)

Si eu am aceiasi problema . Cauta pe google Gabriela Bondoc ,este un psiholog foarte bun si sunt sigur ca o va ajuta mult pe fiica ta .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexey (acum 9 ani)

Credeti ca in America e mai bine?. E chiar mai rau. Credeti ca copii au boli psihice. Venind aici, spuneti doar o parte din adevar. Problema e si la dumneavoastra. E greu sa recunosteti asta. Stiti ce se spune? ca bolnavul psihic nu are constiinta bolii. Dar nici unul "normal" nu o sa recunoasca ca are o problema. E care pe care: cine cedeaza, are o problema psihica.
DSM a ajuns de la 80 de pagini la peste 300. Culmea e ca noi s-a introdus DSM peste noapte, in conditiile in care psihiatrii au facut scoala dupa manualul ICD.
Poate unele resurse o sa va lamureasca:
http://www.telegraph.co.uk/news/health/10359105/Dozens-of-mental-disorders-dont-exist.html
www.mindfreedom.org
http://en.wikipedia.org/wiki/Hearing_Voices_Movement

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: