Ajutor raspuns medic

Schizofrenie
Intrebare postata de Holczberger cu 10 ani in urma

Fratele meu are 17 ani si de 3 luni a fost diagnosticat cu schizofrenie . A luat tratamentul si a ținut sub control boala dar acum 2 saptamâni nu știu ce se întâmpla ca i sa pus pata ca e înalt si ceea mai mare bucurie pt el ar fi sa scadă in înălțime 20 de cm. Acum are 1.90! E tot timpu trist si numai despre asta vorbește , oricât incerci sa vb cu el te înțelege pe moment dar apoi iar începe cu inaltimea. Intro dimineața a luat 15 depakine si a venit si mia zis foarte linistit asta ! A fost internat 3 zile in perfuzi mentionez ca in cele 3 zile nu a luat tratamentul! Acum vorbește aiurea ca el vrea sa moara ca își strânge bani sa își cumpere pastile sa le ia fără sa știm noi ca el sa saturat sa fie așa ca nui un copil normal si multe altele, ce as putea sa fac?! Doctorul la văzut si a zis ca e normal dar nu înțeleg ce e normal in asta? Are o privire ciudata. Te fixeaza cu privirea si poate sta așa minute bune, îți da o senzatie de frica! Ajutati-mă

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

buna (acum 10 ani)

Buna, cauza bolii fratelui tau este un soc emotional suferit inainte. Daca se afla ce i-a cauzat socul emotional, se poate vindeca.
Scrie-mi un email pe yahoo la zane_bu_ne (elimina insa liniutele din nume). Nu pe mess, ci un email !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Holczberger (acum 10 ani)

In Iunie a fost implicat intro bătaie si sa ales si el cu niște pumni in cap dar sperietura a fost pe măsura bataiei, a facut o raza la cap si nu avea nimic! A fost un copil normal apoi încă 2-3 saptamâni pana a plecat la tara la bunici si acolo sa dus sa se plimbe fără nici o directie, pe drum sa întâlnit cu o haita de câini care l-au speriat rău ( de muscat nu l-au muscat dar au sărit pe el) apoi a început totul , avea halucinatii vorbea dezorganizat , sarea de la un subiect la altul a trăit o dragoste imaginara care ia trecut cand a început tratamentul . Are momente cand vrea sa fie iubit si momente cand te respinge , auzea ca ii suna telefonul avea senzatie de frica ca cineva ii vrea raul, pleca noaptea din casa !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lia (acum 10 ani)

Fratele tau se simte foarte singur, neinteles, cu o stima de sine desfiintata, din acest motiv ar vrea sa nu fie observat, sa fie mai scund daca s-ar putea.
Este posibil ca cele doua intimplari, una mai ingrozitoare decit cealalta, i-au declansat suferinta. Se spune ca acei care fac aceasta boala, au o structura psihica mai fragila.
Pentru ca el sa fie bine are nevoie sa fie inconjurat de multa caldura, intelegere, rabdare din partea familiei, prietenilor, colegilor.
Este asa de speriat si dezorientat, dar daca ar sti ca este vazut ca si o curiozitate sau ca si un pericol, poti sa iti dai seama ce ar mai simti?
Tu, ca sora a lui mai mare cu sase ani, ai putea sa il ajuti mult, dar ai nevoie sa te informezi despre aceasta suferinta, sa vorbesti cu medicul lui, sa mergeti la un psiholog la care sa gasiti empatie.
Sedintele de psihoterapie ar fi foarte binevenite pentru el si pentru familie.
Te admir pentru ca vrei sa stii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna seara,

Va recomand sa il internati de urgenta si sa fie tratat in spital sub superaveghere medicala permanenta.

Din pacate schizofrenia este o boala care nu poate fi vindecata. Tratamentul trebuie luat continuu si sa fie insotit de terapie ocupationala si orientare prin consiliere psihologica care sa ajute la integrarea sociala. Este extrem de important sa mearga constant intr-un centru de zi unde sa fie ajutat de catre specialisti.

Dar in acest moment trebuie internat deoarece are idei si tentative de suicid.

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Schizofrenie.

Holczberger (acum 10 ani)

Multumesc pt răspuns dar nu sunt de părere ca viata lui s-ar putea rezuma doar la a sta in spital, e adevărat ca a avut o tentativa de suicid dar trebuie ajutat nu internat si ținut cu forța ! E constient de ce a facut ii pare rău , știe ca ne-am pierdut încrederea in el promite ca numai face , ! Nu cred ca la 17 ani singura lui soluție e sa ste internat de urgent numai in spitale, e prea devreme ca viata lui sa depinde numai de asta ,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna seara,

V-am dat raspunsul pe baza a ceea ce ati spus dvs, si anume ca delirul de suicid continua si ca isi doreste in continuare sa se sinucida. Pe de alta parte, v-am spus si solutiile cele mai bune dupa ce va fi externat.

Este decizia dvs daca doriti sau nu sa acceptati gravitatea starii de sanatate a fratelui dvs. Se pare ca tratamentul nu functioneaza optim, ca a facut si un episod depresiv a carui tratament trebuie racordat cu tratamentul boalii psihice deja existenta.

Nu sunt pro internari fara motiv. Iar in ceea ce priveste persoanele cu schizofrenie, atata vreme cat tratamentul functioneaza sunt de parere ca ar trebui integrate in societate si sa si poata munci, sa aiba o viata cat mai apropiata de normalitate.

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

buna (acum 10 ani)

Buna,

cauza bolii fratelui sunt cele 2 sperieturi consecutive pe care le-a avut (bataia + atacul cainilor). Daca stim cauza vindecarea e si mai usoara. Schizofrenia este, ca orice alta boala, vindecabila. Numai cei care nu stiu sa o vindece spun ca "este nevindecabila". Internarea bolnavilor in acele spitale ca pe niste animale salbatice si drogarea lor cu medicamente puternice este dientica cu tratamentele de acum 300 de ani. Scrie-mi un email pe yahoo la za_ne_bu_ne (dar elimina liniutele din nume)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

antoneta142936 (acum 10 ani)

Eu am o verisoara diagnosticata acum mai bine de 10 ani . Duce o viata normala dar nu are voie sa intrerupa tratamentul. Doamna dr n-a spus ca trebuie internat si lasat acolo dar pentru a i se stabi un tratament adecvat si pentru a fi ajutat acum la inceput are nevoie de internare si supraveghere. Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 10 ani)

Schizofrenia este o boala dificila si imprevizibila, de aceea este recomandat un consult periodic pt a se vedea starea prezenta a bolii.Din relatarile dumneavoastra el pare sa aiba mai mult o depresie decat schizofrenie.Daca nu are halucinatii vizuale si auditive atunci diagnosticul ar putea fi altul.In orice caz el trebuie internat si studiat mai mult timp, chiar si un psiholog ar putea sa desluseasca foarte mult ce se ala in mintea lui, si in timp se va vedea daca e vorba de boala sau de altceva care se poate vindeca.E foarte probabil ca acele doua socuri pe care le-a trait sa ii fi afectat oarte mult psihicul, dar totusi el cam exagereaza, inseamna ca e un om mai sensibil.Numai un psihiatru calificat si cu experienta va da un verdict clar si un psiholog va vedea daca aceste 2 experiente au legatura cu starea lui actuala, ceea ce eu asa cred.Parerea mea e ca nu e schizofrenie, pt ca boala asta e mult mai grava si prezinta niste tulburari mai ciudate decat le are el, insa eu nu sunt psihiatru, asa ca nestiind exact pacientul, e greu pe internet sa iti dai o parere.Duceti-l in continuare la control si la psiholog si sa speram ca el se va face bine pana la urma.Va urez multa bafta si sa auzim numai de bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anonim (acum 10 ani)

Tratamentul spitalizat este obligatoriu!
Cautati un doctor specialist foarte bun si cu acordul lui tinarul sa fie spitalizat impreuna cu cineva din familie de care este atasat emotional si are incredere, persoana care va sta cu el pina la externare!
Asa va avea incredere si in tratament si in vindecare si se va simti in siguranta!
Tratamentul va continua acasa sub supravegherea unui adult din familie!
CU multa afectiune exprimata, bunatate si blindete se va vindeca!
Atentie la alimentatie echilibrata, sucuri facute cu blenderul in casa din fructe si legume indigene!
In egala masura, cu increderea in tratamentul specialistului cautati un PREOT CU HAR!
Daca nu ati practicat rugaciunea este timpul sa o faceti!
Nici o rugaciune nu se intoarce plingand!!!
Preotul va va spune ce trebuie facut!
Dupa ce se va stabiliza , daca va invata si el sa se roage va fi ferit toata viata!
Cititi cartea CUM SA-TI PASTREZI SANATATEA CREIERULUI scrisa de JEAN CARPER!
Veti gasi ce suplimente trebuie luate zilnic dupa stabilizare pentru refacerea neurotransmitatorilor!
iubiti-l asa cum este si se va vindeca!
Exprimati-va afectiunea!
Supravegheati-l discret permanent!
Activati-i stima de sine, increderea!
Copiii iubiti de parinti cresc inalti!
inaltimea este un dar care trebuie pretuit!
Se va vindeca, dar trebuie foarte multa rabdare , afectiune si tenacitate din partea familiei!
isi va alege o profesie care sa-i placa si va fi performant!
Dupa baietii inalti toate fetele intorc capul!
Mai complicat este pentru cei mici de statura!
La timpul potrivit va aparea si perechea potrivita!
Tratamentul specialistului si rugaciunile FAC MIRACOLE REALE!
Multa rabdare, afectiune si blindete, cu tenacitate din partea familiei se va VINDECA!
DEPASITI spaima pentru ca va paralizeaza gindirea!
BUNUL DUMNEZEU sa va deschida calea si sa va ajute!
o persoana patita si invingatoare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex (acum 10 ani)

aveti dreptate!
cand aud psihologi care spun ca "Din pacate schizofrenia este o boala care nu poate fi vindecata" ii intreb consternat
-Oare ce cautati d.voastra in aceasta profesie?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lia (acum 10 ani)

Intr-adevar. Si eu am observat acest raspuns exceptional al lui anonim, chiar cind a aparut.
Surorii acestui baiat ii spuneam ca o admir pentru ca vrea sa stie, admiratia pe care am simtit-o dupa ce am citit ce a scris anonim, m-a lasat fara cuvinte.
Unii descriu aceasta stare prin cuvintul Wow!!!
Stiati ca la originea cuvintului "multumesc" este urarea de "la multi ani!" ?
Eu ii multumesc lui anonim in numele tuturor acelora care sunt interesati de acest subiect si care au sansa de a citi ce a scris.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: