Ajutor

Schizofrenie
Intrebare postata de jogo cu 13 ani in urma

Sora mea are 30 de ani, cred ce sufera de schizofrenie, sunt foarte ingrijorata in privinta ei si a mamei mele pentru ca locuiesc impreuna. Sora mea este foarte agitata, are insomnii si tulburari de comportament, refuza sa iasa din casa, sa discute cu un specialist nici nu vrea sa auda considerand ca nu este bolnava. Tind sa cred ca nu are suflet, sentimente, nu ii este mila ca toata familia sufera din cauza comportamentului ei, nu asculta de nimeni. Ce as putea sa fac, numai suport aceasta situatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

analia (acum 13 ani)

buna .si eu ma confrunt cu o situatie asemanatoare .mama sufera de depresie de aproape doi ani cel putin asta este diagnosticul stabilit si acum a anceput sa aiba halucinatii ca cineva vrea sa_i faca rau ,nu vrea sa ne vada pe mine si pe fratele meu si nu vrea sa mearga la medic.Te inteleg ce simti dar totul se rezolva cu rabdare multa multa rabdare si incercati sa o convingeti fara a o forta sa mearga la un medic .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dr Gabriella Bondoc (acum 13 ani)

Buna ziua, in cazul bolnavilor de schizofrenie se poate solicita
internare nonvoluntara. Practic sesolicita ambulanta si se merge la
camera de garda a unui spital de Psihiatrie. Medicul de Garda va hotari
daca starea pacientului justifica sau nu internarea, nu numai pe baza
declaratiilor pacientului ci si pe baza declaratiilor mamei de
exemplu. Sora dumneavoastra are sigur suflet doar ca fara trTament e
dificil sa functioneze. Cu respect, dr Gabriella Bondoc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NUŢA (acum 13 ani)

OK... Vreau şi eu o părere profesională în domeniul psihiatrei..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nuţa (acum 13 ani)

dacă combinaţia dintre rispolept consta ( de 50) şi seroqel 900 dă rezultate în simtomele negative ale schzofreniei.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simea ciprianalin (acum 13 ani)

siunt bolnav de schizofrenie-paranoida de sase ani si nustiu dee ce nu ma vindec.la mine e ccu totul alceva nici eu nam iesit afara de 3ani jumate si simt caasa voi fiii toata viata am fost internat de numeroase internari la spitalul 6 si degeaba sin acelas om ca si la inceput numai inschimb pe mine prieteni ma cautau am avut unul care sa ocupat de mine si degeaba dar am avut si un tata acolist care a trebuit sa-l acept cu p***aile care mi lea facut a.cum dupa sase ani a trebuit sa faca o operartie la cap am aliniste dar nu sint videcat ma urmareste certurile dinh casa,mam mutat in alt loc .lumea mia privit ca pe un handicapt,vreau sa ma insor si nu pot.nu stiu de ce raman in spate cu viata .sint un foarte de treaba incerc din toate puterile sa uit cei sase ani,gandiinduma ca voi vii vindecat de saceasta boala natural fara medicamente. dar as avea nevoie de o prietena.care sa ma inteleaga sint sigur ca dupa aia voi fii vindecat ,inca nu pot sa lucrez desii vreau cea fost mai greu a trecut dar am nevoie de o prietena gospodina fie ea si de 40-50 de ani.nu maintereseaza virsta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Manuel (acum 12 ani)

Marea descoperire pentru tratarea bolilor mintale

Ma numesc Marian Manuel. Sunt in varsta de 43 de ani si sunt psiholog.
Recent am aflat despre o descoperire revolutionara in domeniul filozofiei
si al psihologiei care va schimba lumea.

Christina Sponias a continuat cercetarile lui Carl Jung in psihicul uman,
descoperind o modalitatea de a vindeca toate bolile mintale,inclusiv schizofrenia.

Se pare ca toate bolile mintale sunt provocate de o entitate pe care a mostenit-o
intreaga omenire si se gaseste in creierul si psihicul nostru:anti-constiinta.

Psihanaliza va deveni baza psihologiei si psihiatriei pe viitor.

Pentru cei suferinzi de boli mintale care vor sa fie vindecati,pentru cei care vor sa dobandeasca
adevarata intelepciune, si pentru toti psihologii si psihiatrii mai multe
detalii aici: http://www.scientificdreaminterpretation.com/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela Moraru (acum 10 ani)

Buna seara

Va rog din tot suflet sa ma ajutati,cu un sfat,cu o idee,cu orice ar putea sa o ajute pe sora mea.
Sora mea ,acum in varsta de 39 de ani este bolnava din anul 2000 si pana in prezent de o boala grava(diagnosticata de multi medici:schizofrenie grava,sau tulburare bipolara bioafectiva ,sau tulburare bipolara cu episoade maniacale)de depresie sau nu stiu exact ce poate fi.In anii de inceput ai bolii,avea perioade de criza la 2 ani,un an sau mai rar.Apoi,boala s-a agravat si ,din 2009 crizele ei revin la doua luni si acum in ultimul an ,in fiecare luna o internam de urgenta la spitalul 9 din Bucuresti la supraveghere.Episoadele se manifesta ingrozitor:nu vrea sa-si mai ia tratamentul asa cum este prescris de medic,reduce singura din doze,consuma cafea din ce in ce mai mult,nu mai poate dormi,ne refuza orice ajutor noua familiei,ne vorbeste urat,nu vrea sa ne mai vada,ne injura,ne blesteama,vorbeste vecinilor si prietenilor lucruri deformate,care nu sunt adevarate despre noi familia,apoi pleaca deacasa,isi arunca lucrurile personale(haine,tablouri,mancare,obiecte personale care au fost de la familie),isi face rau(consuma alcool,merge pe strada si vorbeste vulgar barbatilor si cere sa faca sex cu oricine,ii provoaca pe necunoscuti si a fost violata in mai multe randuri,provoaca discutii intre cunostinte vorbind ce a spus unul de altul,ameninta cu bataia,cerseste bani sa-si cumpere ce-i trece prin cap desi noi familia avem grija sa aiba mancare,tigari si ce are nevoie,etc.).Episoadele acestea sant din ce in ce mai dese .Ne suna vecinii deseori si ne roaga sa o internam,sa facem cumva si sa nu o mai lasam nesupravegheata.
Dar ce mai putem face noi familia cand situatia deja ne depaseste:de un an de zile este internata aproape lunar la spitalul Odobregia la urgenta;de fiecare data o ducem cu ambulanta asistata sau noi personal la urgenta unde este internata la supraveghere.De fiecare data medicii si asistentele se plang ca este cel mai grav caz pe care l-au avut.Nu accepta sa-si ia medicamentele,fumeaza si 2 pachete de tigari pe zi si pe noi ne injura si ne vorbeste ingrozitor.Nu stim cum sa mai procedam,pentru ca spitalul nu o poate tine internata mai mult de 30 de zile la o internare ,iar ea nu se linisteste nici pe de parte.Este violenta,agresiva si zi de zi ne este frica sa nu-si faca rau sau sa faca rau cuiva.Pentru ca nu avem un ordin de punere sub tutela eliberat de un Tribunal,ea este libera sa refuze internarea si tratamentul si se externeaza cand doreste.Nu stim cum sa mai procedam sa o ajutam sa-si revina,nu avem cum sa o obligam sa ramana intr-o clinica la tratament pe o perioada mai lunga de o luna.Desi nu este responsabila de actiunile ei,nu avem cum sa-i impunem un tratament de recuperare daca ea nu vrea,bineinteles ca nu isi accepta boala.Nu stim unde sa ne mai adresam,mama este batrana si deja nu mai suporta situatia.Va rog ajutati-ma cu un sfat,unde sa ma duc sa o pot ajuta pe sora mea (tel.0730 619 721)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Viky (acum 9 ani)

Buna seara, am si eu o rugaminte, va rog sa-mi dati o sugestie cum sa procedez cu sora mea. Are 45 de ani si avem foarte multe probleme cu ea eu si mama. Are 45 de ani nu a lucrat decat doi ani pana la aceasta varsta nu reuseste sa se tina de un loc de munca mult de o luna, se cearta cu toata lumea jigneste-mamei i-a atribuit cuvinte grele de-a lungul timpului si-a batut joc de ea de mama nici nu vrea sa mai stie de ea, nu se gandeste decat sa-i fie ei bine. Problema este ca pana acum tot a c***aut din bunurile pe care le-a avut iar acum nu mai are ce vinde. Eu am ajutat-o in ultimul timp in ideea ca isi va gasi de lucru dar ea are idei rupte de realitate cum ca sa-si gaseasca "menirea profesionala" . Nu se oboseste nici sa-si faca forne pentru somaj si nici nu accepta orice munca dar are pretentii sa o "ajut" eu. Eu am ajutat-o un timp insa eu muncesc din greu pentru salariul pe care il iau, nici nu am posibilitatea sa tin pasul cu pretentiile ei-vine cu liste cu ce sa-i cumpar, face risipa la apa are abonamentul de telefon mai scump decat al meu si nici macar nu a raspuns solicitarii mele de a munci in mod responsabil contra unor sume de bani, de am inceput sa am certuri cu sotul neu astfel incat eu i-am spus punct sa se descurce singura. E tanara,sanatoasa sa munceasca! Intrbarea mea este oare sanatoasa psihic,am studiat anumite tipuri de afectiuni dar nu-mi dau seama si nu ar putea sa isi puna capat zilelor - Doamne fereste-iar eu sa nu-fi dat ajutorul care trebuia. Mentionez ca a fost si este inca o femeie foarte frumoasa, a fost foarte iubita si chiar preferata de mama i s-a permis totul inclusiv lipsa de respect. Eu consider ca nu gresesc ca nu-i mai dau bani insa mi-e frica de un gest necugetat. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: