Anxietate de performanta la copil? raspuns medic

Psihologie si psihoterapie Anxietatea de performanta
Intrebare postata de Iuliana15079185 cu 10 ani in urma

Buna ziua.
Am un baiat de aproape 10 ani. Este un elev stralucit si adora sa mearga la scoala. Din ultimul semestru al clasei a-III-a (acum este in clasa a-IV-a) a inceput sa manifeste la scoala stari de rau: il doare burtica, vomita si i se altereaza starea generala. Duap multe drumuri pe la diverse specialitati medicale am fost internati la Spitalul "Grigore Alexandrescu", in sectia de Pediatrie. Dupa investigatii, inclusiv endoscopie, i s-a pus diagnosticul de "reflux biliar" A primit tratament si regim alimentar.
Problema este ca acum am luat-o de la capat cu aceleasi simptome. Dar: ii este rau doar la scoala, ca si data trecuta dealtfel.
Sufera ca nu poate sta la scoala si de multe ori rezista pana nu il mai tin picioarele. Dupa ce vine acasa, in aproximativ 30 de minute, o ora isi revine si nu mai are nimic, dar absolut nimic.
Toata vacanta a fost plecat in diverse locuri unde nu a avut absolut nici o problema.
Pur si simplu nu mai stiu unde sa ma duc si pe cine sa intreb.
Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna seara,

Ma bucur pentru faptul ca baietelul dvs invata foarte bine. In legatura cu problema medicala de care ati amintit, e posibil ca aceasta sa fie generata sau amplificata de catre factori de natura psihica. Mai exact, nivelul inalt de aspiratie si dorinta de performanta scolara sa-i produca stres, anxietate etc. Va vorbesc si din experienta mea de psiholog scolar si nu doar de psihoterapeut . Prin urmare, ar fi indicat sa colaborati si cu un psiholog pentru rezolvarea problemei baietelului dvs.
Mai multe informatii puteti gasi si aici: http://www.psihoutil.ro/consilierea-scolara-vocationala/

O seara placuta!

Psihoterapeut Gabriel Pirvan
Telefon:0764.443.184
E-mail: [email protected]
Website: www.psihoutil.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

atentie (acum 10 ani)

nu toate starile ciudate sunt de natura psihologica,din ce scrieti,sunt convinsa ca acest copilas are o infectie masiva de parazitoza.Nu prea va recomand coprocultura,nu este eficienta,mai bine faceti copilulu o deparazitare dar nu medicamentoasa,alea sunt deosebit de toxice.La varsta lui as recomanda un produs deosebit de eficient,il recomand de multi ani cu succes mare.
Va pot trimite articole de citit in acest sens,daca-mi scrieti la adresa vitaguard arond samd. sunt terapeut de multi ani
tot respectul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuliana15079185 (acum 10 ani)

Buna ziua.
Va multumesc din suflet pentru raspuns. Cam la acelasi lucru ma gandisem si eu.
Am incercat si eu si sotul sa discutam cu el, sa-i explicam ca este in regula daca greseste, ca nu vrem sa fie perfect si ca tot ce ne dorim este sa fie sanatos si fericit. Zice ca stie asta si intelege... Va dati seama ca si el este stresat de ceea ce i se intampla, cu atat mai mult cu cat este un copil care intotdeauna isi doreste sa inteleaga.
Problema este ca noi stam langa Pitesti... Probabil ca prima persoana cu care voi discuta va fi psihologul scolii (cu care am vorbit la sedintele cu parintii si mi-a facut o impresie buna).
Dar vom lua in considerare si drumuri la Bucuresti, daca va fi nevoie.
Inca odata multumiri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuliana15079185 (acum 10 ani)

Buna ziua.
Va multumesc din suflet pentru raspuns. Cam la acelasi lucru ma gandisem si eu.
Am incercat si eu si sotul sa discutam cu el, sa-i explicam ca este in regula daca greseste, ca nu vrem sa fie perfect si ca tot ce ne dorim este sa fie sanatos si fericit. Zice ca stie asta si intelege... Va dati seama ca si el este stresat de ceea ce i se intampla, cu atat mai mult cu cat este un copil care intotdeauna isi doreste sa inteleaga.
Problema este ca noi stam langa Pitesti... Probabil ca prima persoana cu care voi discuta va fi psihologul scolii (cu care am vorbit la sedintele cu parintii si mi-a facut o impresie buna).
Dar vom lua in considerare si drumuri la Bucuresti, daca va fi nevoie.
Inca odata multumiri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 10 ani)

Eu cred ca este o problema digestiva, luand in considerare simptomele.Refluxul biliar da aceste simptome si este posibil sa nu se fi vindecat complet.Mai mergeti la un control sa vedeti cum mai sta cu problema si daca numai are nimic mai cautati pana gasiti cauza actuala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuliana15079185 (acum 10 ani)

Multumesc pentru raspuns.
Daca ar fi o problema digestiva nu ar trebui sa aiba asemenea simptome si in alte locuri decat la scoala? Fiindca aici este marea mea dilema...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 10 ani)

Da, dar nu poate el sa va spuna daca il deranjeaza ceva la scoala, ca sa aflati daca acestea sunt cauzele.Sau nu prea vorbeste despre treaba asta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuliana15079185 (acum 10 ani)

Ba da vorbeste despre ce se intampla la scoala. Comunicam uimitor de bine (sper sa il tina cat mai mult). Zice ca nu il deranjeaza nimic... Dealtfel este foarte respectat de colegi desi este cel mai mic din clasa, atat ca varsta cat si ca inaltime.
Ma tem insa ca este un copil cu suflet atat de bun incat este usor de ranit, iar pe deasupra vrea sa faca totul foarte bine.
Multumesc lui Dumnezeu ieri a fost prima zi dupa o saptamana in care nu a trebuit sa merg sa-l iau de la scoala. I-a mai fost putin rau dupa ce l-a lovit un coleg cu cotul in stomac. Cred ca s-a speriat...
Multumesc tare mult pentru raspunsuri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: