SPECT

Parkinson
Intrebare postata de GRISA cu 12 ani in urma

BUNA ZIUA<
A facut cineva examen "SPECT cu 18 - Flour DOPA" la spitalul universitar bucuresti?
Puteti sa-mi dati cateva date in legatura cu aceasta consultatie?
multumesc!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Nathalie86 (acum 11 ani)

Eu am facut SPECT in martie 2011... este un test in genul Tomografiei... dureaza in jur de vreo 2 ore... cu pauze... imi aduc aminte ca mi-au injectat solutia de contrast si dupa m-au pus sa ma intind pe o masa gen cea de tomograf si mi-au pus un aparat deasupra capului pe care il plimbau in jurul capului la o disanta foarte mica... am stat acolo 30 de min dupa care 30 de min pauza...dupa alte 20 de min pe masa si 20 pauza si dupa iar vreo 20-30 min dupa care am fost libera.
este o procedura foarte simpla pentru pacient , singurul lucru mai greu este ca nu aveti voie sa va miscati in timpul procedurii... si este cam greu cu un tremurat.
Am vazut ca a trecut un an de cand s-a pus intrebarea dar m-am gandit ca poate mai vor si altii informatii despre spect.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GRISA (acum 11 ani)

Va multumesc pentru raspuns,chiar daca a venit mai tarziu. As dori daca se poate sa-mi spuneti: -unde ati facut examenul spect ? - cu ce documente trebuie sa te prezinti? - pretul unui examen spect (aprox.), fiindca se vorbeste ca este foarte scump? multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nathalie86 (acum 11 ani)

Eu l-am facut in Bucuresti pentru ca aici locuiesc. L-am facut in Spitalul de Urgenta Universitar Bucuresti SUUB si fiind internata nu a costat nimic. Nu stiu cat ar costa aceasta procedura dar am auzit pe-atunci ca ar fi in jur de 1200 de lei , pentru ca este foarte scumpa substanta de constrast. Se face pe baza de programare. Imi aduc aminte ca eu m-am programat cam pe 1-2 martie si de internat m-am internat pe 8 martie si m-am externat in ziua in care am facut SPECT si mai exact pe 25 martie daca nu ma insel.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

grisa (acum 11 ani)

Va mai deranjez iarasi , cu unele intrebari, fiindca am luat legatura(telefonic) cu o persoana de la RECEPTIA UPU (unitatea de primiri urgente a spitalului) si mi-a spus ca nu fac examen SPECT la SUUB! MI-A recomandat SPITALUL COLENTINA,dar nici aici nu au asa ceva. Nu stiu ce sa mai cred. Puteti sa-mi indicati un numar de telefon sau o persoana de la SUUB care sa ma lamureasca? Si o clinica privata care se ocupa cu asa ceva as accepta., numai sa stiu ca are aparatul respectiv si face acest test.?

multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nathalie86 (acum 11 ani)

Nici nu stiu unde s-ar mai putea face... si nu au cum sa nu faca pt ca eu am facut la ei! Eram internata la Neurologie pe sectia A4 si in aceeasi zi cu mine a facut si o fata de pe sectia A1!

Pe 25 Martie 2011 eu am facut SPECT la ei... daca vreti va dau adresa mea de e-mail si va trimit externarea mea si acolo veti vedea dovada ca l-am facut.

Ei au obiceiul sa spuna si ca nu merge RMN-ul si el defapt sa mearga. Asa ca mai bine va duceti si vb direct cu un medic de la ei...si nu doar asa cu centralistele. Si...vorbiti mai in particular asa...nu de fata cu toata lumea. Bafta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Jana (acum 11 ani)

Nathalie,te rog frumos lasa-mi un mail ,sa te pot contacta. AM NEVOIE URGENT DE INFORMATII DE LA TINE. Iti multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nathalie86 (acum 11 ani)

[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: