Coronavirus Update

Boala Parkinson si sanatatea mentala

Intrebare postata de LIA-Braila cu 9 ani in urma - 6 raspunsuri
Grupurile de discutie din care face parte intrebarea: Parkinson

Mama mea de 71 ani are Parkinson de 7 ani.
A urmat tratmant cu Madopar, Mirapexin, Requip, Oprimea, Romaprkin, Pronoran , medicamentele fiindui schimbate la fiecare control anual.
Acum ia doar Madopar si Pronoran ( 6pastile/zi), doza de pronoran fiind crescuta la 2-3 luni.
In ultimele 3-4 luni , mama a avut si are un compotament total anormal: vorbeste foarte mult despre sex, cu toate ca toata viata a fost o pudica, si isi exprima dorinta si necesitatea de a avea o relatie sexuala, are manifestari de gelozie duse la extrem.
Noi locuim in aceeasi casa, si mai nou il acuza pe tatal meu ca ar "atenta" la nepoata, adica la fica mea de 17ani, doarme noapte pe hol pe un fotoliu sa ii "prinda" si mai nou isi ia tot felul de arme - bata, cutit sa "ii puna la punct", in plus doarme foarte putin ac***a aceasta grija.
A sunat aproape toate cunostintele si rudele sa le explice ce calvar traieste ea si ce se "petrece" in casa noastra.
In rest are o memorie buna, poti purta o conversatie civilizata cu ea fara sa iti dai seama ca totusi ceva se intampla in mitea ei.
Am vorbit cu medicul ei neurolog si raspunsul a fost ca "asta e boala", si cand am intrebat daca doza nu e prea mare - raspunsul fost "pai sa mai reduca din doza" si sa consulte un psihiatru.

Nici nu vrea sa auda de reducerea tratamentului pentru ca atunci spune ea nu ar mai putea sa se deplaseze, si nici la psihiatru nu vrea sa mearga ca "doar nu e nebuna".

Mentionez ca suntem intr-o mare tensiune, ac***a in vedere ca tatal meu care a avut un infarct, si acesta situatie ii agreaveaza si mai tare boala, fica mea este agresata verbal acolo un de o prinde si mai nou incearca si fizic sa o agreseze, jena fata de cunostine si rude (ca sunt care nu inteleg ca ea are si o problema psihica) \\, sotul meu care spune ca solutia ar fi sa vindem casa si sa luam doua apartamente ( asa cum am avut) si sa ne separam.

Daca a mai trecut cineva prin situatii asemnatoare va rog sa ma ajutati cu sfaturi.
Va rog mult sa ne faceti o recomandare deoarece suntem disperati, cum am putea sa rezolvam acesta problema?

Va multumesc mult si astept raspunsurile dumneavoastra!

LIA -Braila

×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Spam
Categorie gresita
Abuz

Raspunsuri (6)

7 donaleo (cu 9 ani in urma)

Buna Lia, parerea mea este ca psihicul ii este afectat de cantitatea mare de medicamente ce le ia.Ma gandesc ca daca i s=ar preschie un medicament pe care nu l-a mai luat si sa i se explice ca are un efect mai puternic decat celelalte,dar va trebui sa-l ei doar pe acela timp de o saptamanana ,sa treaca mai usor peste peioada de micsorare a dozei ,poate ar fi o rezolvare.Daca nu vrea la psihiatru poate accepta un preot.E buna solutia cu doua ap.voi ati fi mai linistiti,ei iar disparea teama de nepoata si poate se va ocupa de treburile casei si va uita de problemele ei, Degeaba aveti confort si exista o asa tensiune .Ar fi bun si internetul sa vb cu alti bolnavi.M-as bucura sa va fiu de folos.

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Iuli (cu 9 ani in urma)

Ar putea fi un inceput de Alzheimer sau boala psihica, sau altceva. URGENT la psihiatru, daca nu vreti sa aveti pe cineva pe constiinta. O puteti duce si cu forta, este spre binele ei si al dvs. Intr-o zi poate face un gest ireversibil si apoi veti regreta ca nu ati actionat din timp.

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Mihaela22120678 (cu 9 ani in urma)

Este un inceput de afectare de tip psihotic. Problema e ca in cazul bolii Parkinson antipsihoticele incisive sunt contraindicate, probabil de aceea medicul neurolog nu a tentat nici un tratament cand a auzit despre ce e vorba. Singurul medicament care se poate da este CLOZAPINA (LEPONEX), inepand cu doze mici, 25 mg pe zi si crescut lent. Si inca ceva, doza de Pronoran mi se pare cam mare, poate sa o reduca la 2-3 pe zi, caci si acest medicament poate sa favorizeze fenomenele delirante (psihotice). Oricum, medicatia ei de baza, care o face mobila, este Madoparul, nu pronoranul. Sanatate!

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Adrienuzza (cu 7 ani in urma)

Buna ziua,
Familia mea se confrunta cu aceeasi situatie, bolnavul fiind tatal meu, in varsta de 67 de ani. Este diagnosticat cu Prakinson de aproape 9 ani si la fel a folosit ca medicatie Madopar, Mirapexin, Requip, Oprimea. De asemenea au fost schimbate periodic intrucat au aparut noi si noi simptome. De curand, ultima jumatate de an are halucinatii vizuale, cu preponderenta noaptea. La inceput erau persoane care apareau in camera, apoi s-au inmultit, sunt hoti care iau din casa lucruri, iar mama le este complice. Seara trecuta a fost punctul culminant in care sustinea ca mama il insela in propriul pat, moment in care s-a napustit verbal cu injurii la adresa ei. Ne e teama de un viitor comportament violent. Am chemat si salvarea, medicii au vrut sa ii injecteze un diazepam, insa nu l-am putut convine sau imobiliza. Dupa ce i-a trecut criza si-a adus aminte ce s-a intamplat, insa in continuare sustine ca este adevarat ceea ce vede. Noi dorim sa il consulte un psihiatru insa e greu pentru ca refuza sa mearga. Ne gandeam sa aducem un doctor sa il examineze acasa. Intrebarea este daca medicatia impotriva psihozelor este contraindicata bolii lui, ce putem face? Nu stiu daca exista un grup sau asociatie, ONG etc pt familiile care au astfel de bolnavi si care pot impartasi experiente si pareri? Eu nu am gasit decat in strainatate. Multumesc anticipat pentru orice idee si opinie si indurmari. Sanatate tuturor!

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
STROIA IOAN (cu 5 ani in urma)

Am si eu aceasta boala frumoasa Parkinson si tratament fac cu Mirapexim 3,15 mg azi am fost sa scot tratamentul si am primit o lovitura un cadou trebuia sa achit suma de 730 lei ..As vrea sa stiu daca este vriun rost sa mai traesc daca pensia mea este de 830 lei se poate si așa Se poate un răspuns aștept

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
STROIA IOAN (cu 5 ani in urma)

Am si eu aceasta boala frumoasa Parkinson si tratament fac cu Mirapexim 3,15 mg azi am fost sa scot tratamentul si am primit o lovitura un cadou trebuia sa achit suma de 730 lei ..As vrea sa stiu daca este vriun rost sa mai traesc daca pensia mea este de 830 lei se poate si așa Se poate un răspuns aștept

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

Raspunde

×
×
Felicitari! Raspunsul a fost postat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost editat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost sters cu succes!
Se incarca...

Cauta

Nu ai gasit ce cauti? Cauta intrebari similare sau adauga o intrebare noua.

Adreseaza o intrebare!

Comunitatea SfatulMedicului este pregatita sa raspunda la intrebarea ta!

Adreseaza o intrebare

Raspunsurile oferite prin intermediul site-ului sunt de natura educationala si informativa si nu pot fi considerate, in nici o situatie, ca fiind asimilate unor consultatii sau analize medicale de specialitate.

Datorita insusi modului in care functioneaza comunicatiile intermediate de internet, o consultatie medicala amanuntita nu este posibila, prin urmare, informatia medicala prezentata de site-ul nostru nu trebuie folosita ca alternativa a consultului medical realizat in persoana de un medic specialist.

SfatulMedicului.ro, precum si toti colaboratorii ale caror sfaturi sunt recepţionate prin sfatulmedicului.ro, nu pot fi considerati raspunzatori pentru nici un prejudiciu/pierdere de orice fel. Pentru a putea utiliza site-ul SfatulMedicului.ro trebuie sa fiti de acord cu Termenii si conditiile.