Talpi amortite si genunchi dureros raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de Almeea33 cu 9 ani in urma

In decembrie 2012 , m-am trezit dimineata cu piciorul drept amortit complet, partea anterioara si posterioara a piciorului chiar in partea dreapta genitala am simtit aceea amorteala ..apoi genunchiul il simteam extrem de greu, si in talpa am simtit o "dunga " pe diagonala care ma tinea asa ca o banda sau ca un ciorap indoit..Am mers la medicul de familie, apoi la neurolog, am facut investigatii din care reiese ca sunt hernii discale cervicale si lombare, protruzii, leziuni,( la un examen RMN s-a depistat un meningiom C6-C7, iar la alt RMN, nu s-a mai depistat acel meningiom..) nu am dureri in acele zone..mai tarziu, a inceput sa se dezmorteasca adica snsibilitatea piciorului revenea incet la normal )chiar daca mi s -a prescris tratament extrem de scump , dar cititnd reactiile adverse ce pot surveni la administrarea tratamentului (Neo-Ensusix) nu am continuat , am luat doar 2 zile de milgama si o forma noua a prednionsonului ). De atunci , pana acum, nu am mai continuat nici un tratament deoarece de fiecare data mi se prescria ceva care nu era compatibil cu starea mea de sanatate (gastrita, inceput de ulcer ) In noiembrie 2013 au inceput durerile in talpa dreapta in moleata si acolo am inceput sa simt ceva care se umfla (cand calc , parca sunt umflaturi mai jos de degete in talpa, care s-au extins si in scobitura si la calcaie.).amorteala , nu simt talpa uneori cum ar trebui desi pot sa merg ..nu prea bine doar pot misca degetele, pot sa stau pe varfurile degetelor, si pe calcaie..pot umbla doar mai greu din cauza a acelor umflaturi si ceva care "tine ca o banda si strange.".! La fel a ramas si la genunchi cu cateva seri inainte de a incepe aceasta amorteala am avut dureri in partea interioara stanga la genunchiul drept , si ma trezeam de durere caci nu il mai puteam intinde era ca si anchilozat intr- o pozitie pe care eu o adoptasem in timpul somnului..abia , abia durerea trecea si incet si cu greu il puteam intinde! Dupa aceste incidente au aparut acele amorteli si trot ce am descris mai sus..! Asadar, in noiembrie 2013, am avut acele dureri pe care abia in februarie am reusit sa le anihilez printr-o anumita terapie,,dar am ramas cu greutatea in genunchi care se "muta"( uneori este pe genunchi, alteori este deasupra genunchiului si strange ca o banda tare piciorul) ..De 2 luni a inceput si la talpa stanga aceleasi senzatii, iar genunchiul stang doare noaptea uneori ca si cel drept si parca vrea sa devina si el greu! Va rog din suflet, poate reusiti sa imi spuneti despre ce boala poate fi vorba ..caci medicii la care am fost la consultatii . nu au reusit sa imi dea un diagnostic clar. Nu mi-am scris datele de care aveti nevoie.,.am 49 ani,. 1, 60 si la data debutului bolii 78 kg..miscare am facut suficienta ,.uneori am stat mai mult in fata calculatorului caci asta este munca..Ma numesc Adriana si lucrez in domeniul IT..Va rog indrumati-ma unde sa ma adresez pentru un diagnostic corect..Va multumesc ..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua!
Este vorba despre un sindrom compresiv vertebral (hernie de disc, stenoza canalului vertebral etc). Prin urmare, logic, trebuie sa va adresati unui neurochirurg.
Ar fi extrem de util sa renuntati la cele 25 kg in exces.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

Almeea33 (acum 9 ani)

Multumesc pentru promptitudinea cu care ati raspuns..stiu de acele kg in plus, insa nici o dieta , (miscare nu pot sa fac, si cand merg putin mai mult pe jos incepe sa imi amorteasca mai tare si sa am dureri) nu da rezultate..chiar pot sa stau flamanda zile intregi!!!.Am precizat varsta de 49 de ani..Ceea ce am uitat sa scriu este faptul ca fac edeme in zona gleznelor, si in zona metatarsanienelor , uneori se umfla asa de urat caci ma speriu.... Inainte de a incepe aceste simptome , aveam picioarele nelinstite, cu senzatia ca imi umbloa sub piele ceva ca mici paianjeni ..chiar simteam ca umbla ceva..dar nu era nimic..Despre edeme pot sa spun ca le facem la o anumita data din luna cam cu 1 saptamana inainte de venirea ciclului menstrual dupa care ma sinteam bine, iar vara cand temperaturile sau indicele de confort termic era depasit nu se mai dezumflau..imi era si teama sa mai beau lichide caci nu se elimina apa si eram tot umflata..Acum nu mai am ciclu menstrual,,si fac incontinuu aceste edeme..Imi cer scuze ca v-am retinut prea mult cu simptomele mele dar cred ca era necesar sa va scriu..Multumesc pentru raspunsul de mai sus..o sa incerc sa fac o programare ...sper sa primesc un diagnostic real..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua!
Va raspund punctual:
- este logic si mai mult decat evident ca nu puteti slabi prin miscare, ci exclusiv prin dieta.
- miscarea are, in cazul D-voastra, doar efecte nefavorabile: va distruge articulatiile, dar va amplifica si senzatia de foame, iar rezultatul logic este cresterea in greutate....
- edemele sunt legate fie de o insuficienta venoasa periferica (agravata de greutate), fie de problema cardiovasculara (agravata de greutate), fie de o problema renala (agravata de greutate), fie manifestarea periferica-vasculara a unui diabet de tip 2 (determinat de greutate).
- este total lipsit de logica sa nu beti lichide, cand de fapt ar trebui sa mancati mai putin...deficitul de lichide agraveaza edemele...
- in cazul originii vasculare a edemelor, este util portul ciorapilor de contentie elastica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Almeea33 (acum 9 ani)

Va multumesc , o sa tin cont de toate recomandarile dumneavoastra!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita (acum 9 ani)

buna ziua domnule doctor.va spun problema mea.de aprox. jumatate de an ma confrunt cu o durere in talpa piciorului drept care merge si in calcai si in ultima vreme urca in glezna si ajunge pina in sold,piciorul al simt mereu rece si mai nou si o senzatie de amorteala,nu ma doare spatele numai piciorul drept din ce in ce mai rau si durerea cum vam spus ajunge pina in sold,si o senzatie de rece,ce ar putea fi si la ce medic sa ma adresez,multumesc.am 1,64. 58kg. 37 ani,si inca un amanunt pina acum puneam durerea pe seama varicelor de pe picior,dar acum nu stiu ce sa mai cred.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna seara!
Foarte probabil este vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc).
Prin urmare, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Almeea33 (acum 9 ani)

Multumesc pentru raspunul dumneavoastra . Sper sa fie doar ceea ce ati specificat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11702523905 (acum 3 luni)

Buna.Ma numesc Corina, 1,76m, 123 kg,54ani.In urma cu 10 luni, din efort fizic intens, mii s-au umflat talpile picioarelor, erau rosii, nu mai putea merge. La 5 zile, mi-au iesit niste pete visinii cu senzatie de usturime.Am fost internata la dermatologie. Cica as fii facut o CELULITA INFLAMATA.RANILE SUPERFICIALE, S-AU VINDECAT, DAR AM RAMAS, CU AMORTIRE TALPI, DEGETE AMORTITE,TENDON AHILE AMORTIT,ARTICULATIILE DE LA GLEZNA LE MISC DAR NU SUFICIENT DE NORMAL.Am fost la 3 dr.: neurologie=polineuropatie senzitiv-motorie; reumatologie= boala lui BURGER; ortopedie=alungirea tendon ahile. Unde mai trebuie sa ma duc, ca sa aflu ,cu ce tratament incep. Sant imobilizata la pat de 10 luni. Un raspuns, va rog, d-nule DR.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Atabasul (acum 8 ani)

Ma doare picioarele ma arde imi amortesc ma ustura
Si ma doare mainile

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11609949915 (acum 3 ani)

Bună, cum ai reușit să rezolvi această situație, și eu am aceleași simptome și as vrea sa știu ce e de făcut..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 3 ani)

Ceea ce aveti de facut este evident: un consult clinic la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DORINA (acum un an)

Buna ... stiu ca trecut foarte mult timp de,cand ati postat aici dar ma intereseaza daca ati gasit vre-o rezolvare la problema dvs. Va scriu pentru ca si eu am axact aceleasi simptome . Astept cu interes un semn de la dvs .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: