Sindromul dureros patelofemural

Oase si articulatii
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Am 32 de ani si am o durere la genunchiul drept pe partea interioara a piciorului.Durerea este mai pronuntata cand indoi piciorul(umblu).Am fost la medic (Londra) si mi-au dat 100 de pastile de NAPROXEN EC500mg.si un gel PIROXICAM 0.5% Pastilele m-au ajutat pe moment dar dupa 2 zile dererea apare din nou.Va multumesc ,Marian

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

carmen658 (acum 15 ani)

Buna Marian,
Ar fi bine totusi sa te vada un doctor, el va stii cu siguranta ce tratament sa-ti prescrie.
Sindromul dureros patelofemural este o afectiune dureroasa a portiunii anterioare a genunchiului.
Ceea ce pot sa-ti spun este sa eviti activitatile care determina aparitia simptomatologiei:
- se evita sederea indelungata in pozitie ingenunchiata
- bicicleta medicinala este reglata la o rezistenta medie si scaunul la o inaltime corespunzatoare; pacientul trebuie sa poata sa apese pedalele fara sa treaca greutatea de pe o parte pe alta, iar picioarele sa nu fie extinse complet la cea mai joasa pozitie a pedalei
- se evita exercitiile cu genuchii flectati, cum ar fi mersul pe vine, genuflexiuni sau extensia la 90º a picioarelor.
Alte metode de ameliorare a durerii includ:
- tratament oral cu antiinflamatoare nesteroidiene, cum ar fi ibuprofen, naproxen, pentru a ameliora durerea, tumefierea si rigiditatea articulara
- comprese cu gheata si repaus articular
- exercitii fizice terapeutice, cum ar fi exercitii de intindere musculara pentru fortificarea muschiului cvadriceps
- folosirea unei fese elastice pentru stabilizarea articulatiei genunchiului
- tratament chirurgical. Iti doresc multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LIVIU (acum 15 ani)

eu nu vreau sa iti dau un sfat ...medical.vreau sa iti impartasesc o experienta personala.am avut si eu aceleasi dureri pe care nu le-am luat prea mult in considerare si care s-au dovedit un simptom al unei...coxartroze!da, e vorba-asa mi-au spus medicii(dar prea tarziu)-de o durere falsa la genunchi, cand de fapt era afectata articulatia coxo-femurala.eu ma tratam de gonartroza, fara o radiografie de sold, si de fapt articulatia afectata mai rau era cea coxo-femurala, si din cauza schiopaturilor(de durere) s-a imbolnavit si articulatia genunchiului,asa ca n-ar strica sa iti faci niste radiografii(bilaterale)de sold si de genunchi-si ia-o din timp!eu am acum 61 de ani, dar asta se intampla cu mai multi ani in urma.nimeni nu mi-a dat un sfat bun cand era momentul.iti doresc sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: