Se poate trata genunchiul, fara operatie? raspuns medic

Oase si articulatii Operatie ortopedica
Intrebare postata de Utilizator21639652368 cu 2 ani in urma

Buna ziua, va rog mult o parere corecta.
Rezultat RMN – genunchi stang : Femeie – 52 ani; 74 kg; 1.65 m; lucratoare la linie de ambalat mancare, la temperaturi de -5 / -7 grade Celsius.
Menisc intern cu leziune oblica la nivelul cornului posterior, aparent fara atingerea suprafetei articulare inferioare ( grad II ).
Menisc extern cu hiposemnal heterogen, usoara extruzie de corp meniscal.
Ligament incrucisat anterior, ingrosat, edematiat, continuu.
Ligament incrucisat posterior, ligamente colaterale cu traiect si grosime in limite normale, cu semnal fluid adiacent.
Tendon cvadriceps cu aspect normal, edem al capatului distal al tendonului patelar.
Retinacule patelare integre, cu semnal fara particularitati.
Raport insall-Salviati = 1.26 ( patella alta ) distanta TT- TG = 12 mm.
Cartilaj cu grosime mult redusa parcelar la nivelul platoului tibial in compartimentul extern, anterior.
Epansament fluid suprapatelar ( 3.5 mm grosime ), retropatelar, extins epicondilian intern ( 9.5 mm ), si extern ( 9 mm) si retrocondilian extern ( 5 mm).
Remanieri degenerative osoase, cu formare de exostoze marginale epicondiliene ( interne si externe, anterioare si posterioare), precum si patelare inferioare.
Leziuni osteolitice ( chisturi osoase? ) la nivelul platoului tibial ( sub spinele tibiale – 8 mm) si patelare posterioare ( 6 mm ).
Eroziuni ale suprafetei articulare a condilului intern femural.
Edem osos al condilului intern femural si ale platoului tibial in jumatatea interna.

Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 2 ani)

Buna ziua,
Raspunsul nu depinde de acest text, ci doar de examinarea clinica a genunchiului si de studierea nemijlocita a imaginilor RMN.
Este evident ca 20 kg in exces si efortul fizic fabulos determina distrugerea definitiva a articulatiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

Utilizator21639652368 (acum 2 ani)

D-le dr, va multumesc pentru raspuns, genunchiul este foarte umflat deasupra rotulei, iar durerile sunt cam insuportabile uneori. De aceeam ar fi vrut daca se poate trata cu medicamente sa-si poata continua munca.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 2 ani)

Exista multe tratamente posibile, dar sunt excluse total medicamentele, injectiile sau tot ce va imaginati.
Trebuie doar sa renuntati la 20 kg si sa reduceti spre zero statul in picioare si mersul pe jos.
Nu asteptati miracole. Nu exista.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: