Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Risc prea mare sau nu? raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de Utilizator11542523388 cu 2 saptamani in urma

Buna seara! In 8 Aprilie, in urma unui meci de fotbal m-am ales cu o dubla fractura peroneu in 3-mea inferioara, fara deplasare. Prima fractura este oblica la 5 cm de maleola. Cea de a doua, este intrea fracura oblica si maleola, perpendiculara pe axul piciorului, DAR NU ESTE COMPLETA.
Mentionez ca imediat dupa accidentare nu am mai incercat sprijin pe el.
La UPU, mi a fost aplicata atela ghipsata pana sub genunchi si am fost chemat la un control peste 5 zile. La primul control, inca o radiografie, totul in ordine si am fost chemat la un alt control in 2 sapt. Dupa 8 zile de la aplicarea primului ghips, m am prezentat din nou la upu sa schimb ghipsul pentru ca era foarte larg, din cauza pierderii masei musculare a gambei.
Mi a fost inlocuit ghipsul si la 21 zile m am prezentat din nou la control.
Totul perfect, calus prezent si mi a fost inlocuit ghipsul cu un ghips tubular sau circular!!! Ultimul ghips a reusit sa ma deprime complet, strangea f tare si imi freca f tare pe tibie. Mentionez ca la schimbarea ghipsului am vazut ca p***a piciorului era umflata rau, degetele la picioare se cam deformasera si ceva vanatai pe glezna. Am decis, pe cont propriu sa tai ghipsul si sa port o orteza tip cizma pneumatica. Acum am 27 zile de la accidentare, piciorul sa desumflat si numai este vanat. Port orteza non-stop si stau tot timpul in pat. Uneori in timpul zilei o scot pentru cateva minute doar pentru o aerisire usoara. Ma deplasez DOAR IN CARJE SI NU AM INCERCAT SA MA SPRIJIN DELOC IN PICIOR. Nu am dureri, dar am avut in prima zi in alta zona a piciorului, urmarea a faptului ca nu mi a stat p***a piciorului la 90 grade in ghips...orteza deja a corectat asta.
Detalii: sex M, 1.90h, 106 kg, 47 ani, sportiv cu multa masa musculara pe picioare
Intrebare: Intentionez ca dupa 30 zile, sa merg zilnic la bazin cu apa termala pentru a incerca un usor sprijin pe piciorul afectat. Este corect? Exista fracturi care se pot recupera mai repede sau cele 45 zile indicate de dl doctor (de provincie:( ), se aplica pentru toate persoanele?
Multumesc pentru raspuns si scuze pentru "romanul" de mai sus!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

SfatulMedicului (acum 2 saptamani)

Buna ziua,

Din punct de vedere medical, nu este indicat sa solicitati piciorul afectat, nici la bazin, mai ales in primele sase saptamani de la producerea fracturii. Chiar daca porti o orteza si simti ca piciorul a inceput sa se vindece, e important sa lasi oasele sa se vindece complet inainte de a incerca sa te sprijini pe ele sau sa faci exercitii.

Cu toate acestea, fiecare caz este unic si e posibil ca recuperarea ta sa fie mai rapida sau mai lenta decat durata standard de sase saptamani. Pentru a obtine cel mai bun sfat medical, recomandam sa discuti cu un specialist ortoped, care te poate ajuta sa intocmesti un plan de reabilitare personalizat.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/cat-timp-dureaza-recuperarea-dupa-o-fractura_20144

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 2 saptamani)

Buna ziua,
Problema este fundamental diferita: nu cumva este vorba despre o fractura mai grava, ce contine leziunea ligamentelor tibio-fibulare si diastazis tibio-fibular consecutiv?
In aceasta situatie ar fi nevoie, evident, de interventie chirurgicala.
Nu exista fracturi maleolare care sa se vindece mai devreme de 2 luni. Aceasta este fiziologia consolidarii osoase si nu exista nici o metoda de "accelerare" a consolidarii.
Kilogramele in exces cresc cu minimum 50% durata consolidarii osoase.
Prin urmare, singura preocupare actuala este diagnosticul corect.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

Utilizator11542523388 (acum 2 saptamani)

Diagnisticul este dubla fractura de peroneu.
Cum pot sa va trimit prima radiografie?

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 2 saptamani)

"Dubla fractura de peroneu" nu inseamna absolut nimic, nu aduce nici una dintre informatiile relevante.
Exista o mare probabilitate de leziune a ligamentelor tibio-fibulare si a sindesmozei, adica una din cele mai grave fracturi a gleznei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 2 saptamani)

De obicei se recurge la un Computer-tomograf (in primele zile de la producerea fracturii).
Trebuie cuantificata distanta tibio-fibulara ("diastazis") si mai ales anomaliile rotationale produse in urma fracturii (imposibil de analizat pe o radiografie).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11542523388 (acum 2 saptamani)

O sa fac un CT, in zilele urmatoare. Revin cu rezultatul!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11542523388 (acum 2 saptamani)

Buna ziua! Am facut RMN, azi am primit rezultatul.
* fractura oblica maleola laterala (peroneu), cu minima deplasare, neconsolidata, asociata cu edem osos difuz, existand o distanta de apro 6mm (pe alocuri), intre fragmentele osoase si asociind acumulare lichida in acest spatiu.
* acumulare fluida pe alocuri de 11 mm, localizata la nivelul spatiului articular tibio-astragalian anterior, cu extindere la nivelul spatiului articular tibio-fibular.
* moderat edem difuz global la nivelul grasimii subcutanate a gleznei, predominant la nivelul grasimii sub cutanate a antepiciorului.
* infiltrate edematoase moderate difuze la niv parti moi adiacente ligamentului transvrrs
, ligamentului tibio fibular posterior, inclusiv la nivelul LTF anterior, ( aceste structuri ligamentare fiind ingrosate si edematiate)
* minim edem peritendinos la nivelul tendonului tibial posterior
* ligament tibial anterior fara anomalii de semnal
* infiltrate lichidiene difuze ce mansoneaza ligamentul talo-peronier
* ligament superficial deltoid ingrosat si edematiat difuz
* tendon ahilian cu semnal normal IRM

Multumesc anticipat pentru sfatul dvs.!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 2 saptamani)

Buna ziua,
Acest text nu are mare relevanta in absenta imaginilor propriu-zise, evident.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: