Recidiva chist sinovial incheietura mana

Oase si articulatii
Intrebare postata de mariana688 cu 12 ani in urma

Buna ziua. In urma cu aproximativ 2 ani am fost operata la incheietura mainii drepte pentru un chist sinovial. Acesta a recidivat de aproape un an , de curand am facut efort si ma doare mana, mai ale daca o folosesc. M-ar interesa alte metode de a rezolva problema, nu chirurgia. Va multumesc pentru raspunsuri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

adriana pocol (acum 12 ani)

Buna.Si eu amun chist sinovial la mana dreapta si mi s-a recomandat operatia,dar am preferat sa nu o fac si am incercat ceva leacuri babesti care pt mine au funtionat.Imi zdrobesc 1-2 frunze de varza si le pun intr-o fasie de pansament si mi-o leg la incheietura mainii.Durerea a scazut iar mica umflatura incepe sa se diminueze.Fac acest tratament de o saptamana.Ti-l recomand sa-l incerci si tu pt ca nu e deloc costisitor si poti sa ai sanse de reusita.Eu imi pun compresa asta seara cand ma duc la culcare si o las pana a doua zi dimineata.Iti urez multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LacatusuAna (acum 11 ani)

Buna ziua.Am fost operata de 3 ori si sa refacut din nou si de 3 ori miau scos luchidu cu siringa .Si sa refacut din nou creste de marimea unei nuca si apoi se sparge si am dureri ffoarte mari si la 5 zile se formeaza din nou chistu .Am facut si fizioterapie si trateament cu unguient si nu am simntit nici o schimbare durerile au fost din ce in mai mari .Daca fac mai multe miscari cu mina sau ridic ceva greu cu mina ma doare si mai rau.Chistu il am la mina dreapta la incheetua .Va rog daca stie cineva vriun tratament sa imi spuna si mie .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ganoderma (acum 11 ani)

Nu sunt medic, dar am cautat info despre chist sinovial pt ca am si eu la genunchi. Toti medicii pe care i-am consultat in acest subiect (mai putin unul) mi-au zis sa nu ma operez pt ca se reface. Daca nu ma deranjeaza sa raman cu el si sa evit sa fac efort intens (fac des miscare aeorbic cardio, role, patinaj). Ce am aflat singura, fara sa imi spuna medicii este ca acest chist este o consecinta a unei alte afectiuni pe care o ai la articulatie (poate fi artroza sau alte boli inflamamatorii). Inca nu am aflat de ce s-a format chistul- ce afectiune am la genunchi, dar continui sa caut.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mira (acum 10 ani)

la varsta de 18 ani am avut un chist sinovial la incheietura mainii drepte. am avut norocul sa dau peste un medic foarte bun si care m-a ajutat. mi-a pus mana in ghips cu o atela mica ce presa pe acel chist. mana nu a fost fixata in pozitie dreapta ci indreptata spre in spate. a fost ok. nu am avut dureri din cauza asta. cred ca am stat cu ea in ghips cam doua saptamani. apoi, dupa o perioada, nu mai stiu exact cat, cred ca o luna, doua, mi-a aparut din nou. mi s-a pus iara mana in ghips in acelasi fel si am stat ceva mai mult cu ea in ghips, iar dupa aceea nu mi-a mai aput niciodata, si acum am 31 ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

corina (acum 10 ani)

din ce oras esti, mira? si eu am un chis la mana stanga, am fost operata, am avut mana in ghips 2 sapt, am avut acea atela pusa, dar, din pacate, mi a reaparut/
cum se numeste medicul la care ai fost?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Farcas Roxana (acum 9 ani)

Buna.si eu am un chist sinovial la mana stanga momentan....de 2 ani jumate m-am operat la mana dreapta pentru ca am avut acolo prima data..operatia a reusit si nu m-a mai durut mana dreapta,dar dupa 6 luni am observat ca mi-a iesit in acelasi loc doar ca de data asta la mana stanga,sunt perioade,chiar luni bune kand nici nu observ ca il am atata e de mic,dar sunt perioade cand imi apare si creste spontan,in momentul cand creste ma doare groaznic...nu mai stiu ce sa fac am incercat fel si fel de creme si uleiuri si nu imi trece :( M-ar interesa metodede a rezolva aceasta problema in afara de operatie!Va multumesc pentru raspunsuri :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Farcas Roxana (acum 9 ani)

Buna.si eu am un chist sinovial la mana stanga momentan....de 2 ani jumate m-am operat la mana dreapta pentru ca am avut acolo prima data..operatia a reusit si nu m-a mai durut mana dreapta,dar dupa 6 luni am observat ca mi-a iesit in acelasi loc doar ca de data asta la mana stanga,sunt perioade,chiar luni bune kand nici nu observ ca il am atata e de mic,dar sunt perioade cand imi apare si creste spontan,in momentul cand creste ma doare groaznic...nu mai stiu ce sa fac am incercat fel si fel de creme si uleiuri si nu imi trece :( M-ar interesa metodede a rezolva aceasta problema in afara de operatie!Va multumesc pentru raspunsuri :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrea (acum 8 ani)

Salutare,
am avut si eu acum 6 ani un chist sinovial deasupra palmei. L-am operat. A recidivat. Insa de data asta nu am dorit sa ma operez si mi s-a facut o punctie sub anestezie locala prin care mi-a scos acel lichid. Sunt curioasa in cat timp recidiveaza.
Succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: