Posibila fractura calcaiul lui Ahile? raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de CallmeV cu 12 ani in urma

Buna ziua, ma numesc Mihai si am o micamare problema. De aproximativ o luna am dureri destul de mari in zona calcaielor celor doua picioare, insa dureri care am crezut ca o sa treaca, insa de doua saptamani cea de la piciorul drept s-a accentuat, ceea ce ma face sa calc greu pe acesta si un pic schipatat. Am incercat sa imi dau seama care ar putea fi cauza, insa nu reusesc. Ultimul an a fost un an destul de sedentar pentru mine, nefacand efort mai deloc din cauza lipsei timpului disponibil si fiind mai mult obligat sa imi petrec orele pe scaunul de la serviciu, iar acum circa o luna am fost intr-un loc unde din lipsa spatiului a trebuit sa stau ghemuit, in genunchi circa 1 ora, 1 ora jumatate, iar la cateva zile am inceput sa simt dureri.
De asemenea, din totdeauna am mers un pic apasat pe varfuri, de cand eram mic, probabil in alta viata am fost balerin, altfel nu imi explic de ce si m-am gandit ca poate aceasta este una din cauze.
As vrea sa stiu ce ar putea sa fie si cum as putea sa o rezolv fara sa ajung la medic in urmatoarea luna, deoarece pur si simplu nu pot, ac***a o perioada extrem de importanta pt firma unde lucrez si nu imi permit sa mi-l pun in ghips si sa lipsesc.

Ca o observatie, nu este deloc umflat, am tinut gheata, pot sa rotesc glezna si sa fac miscari circulare sau sa le intind.

Multumesc anticipat pentru ajutor,

Cu stima, Mihai

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Ar trebui consultat un medic reumatolog pentru a putea obţine un diagnostic exact

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

Kinetoterapiebv (acum 12 ani)

sau puteti consulta un medic de recuperare /balneofizioterapie,este posibil sa fie o tendinita sau o bursita.medicul BFT va poate pune un diagnostic,se poate trata cu fizoterapie,kinetoterapie si medicatie antiinflamatoare sau daca nu cedeaza ,consultati un ortoped pentru operatie(usoara).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

milka (acum 12 ani)

incearca sa intrebi de durerile pintenilor pe care ii avem in calcai eu am asa ceva de 5 luni si am avut dureri de nu mai putea sa stau in pic. intreaba cine stie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: