Luxatie? raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de bogdanpoede cu 10 ani in urma

Buna ziua, am cazut jos si cred ca m-am lovit cu ousorul de ciment sau probabil am calcat stramb..pe moment nu am simtit nimic si nu ma durea foarte tare..puteam merge si nici nu era umflata glezna, cand m-am trezit aveam glezna foarte umflata si ma doare piciorul foarte tare, nici nu pot merge..ce e de facut , e o entorsa usoara sau poate sa fie grav ? Cel mai rau e ca trebuie sa ajung urmatoarele ore undeva si nu pot merge..ce imi recomandati domnule doctor ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Dr. Adrian Ivanescu MDr. Adrian Ivanescu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua!
Cel mai probabil este o entorsa de gradul II sau III la nivelul gleznei, dar cel mai corect este da mergeti sa faceti o radiografie si un consult ortopedic pt a nu avea si cumva o fractura la nivelul maleolei interne sau externe! Pana atunci gheata , piciorul in elevatie pe o perna sau 2 , nu mai calcati pe el si antiinflamatoare local -unguent orice daca aveti sau daca nu per oral!
Fara un consult de specialitate si fara o radiografie si cu informatiile care le ati dat e greu de pus un diagnostic exact dar recomandarile pe care vi le am facut le puteti aplica cu incredere!
Multa sanatate!

 www.medicortoped.net
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

bogdanpoede (acum 10 ani)

Domnule doctor am luat nurofen acum o ora si ceva si ma simt mullt mai bine, am urmat sfaturile dumneavoastra si pare sa treaca mai repede, am inceput sa pot misca piciorul in orice directie , mai simt o durere usoara..inca nu l-am pus in pamant, este bun nurofenul ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdanpoede (acum 10 ani)

Nu am folosit gheata si nici un unguent..si acum mi s-a mai desumflat dar este rosu unde a fost umflatura, cumva vreo fractura ? :( Osul doar ma doare cand apas..pot misca piciorul si pot merge

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdanpoede (acum 10 ani)

Nu am folosit gheata si nici un unguent..si acum mi s-a mai desumflat dar este rosu unde a fost umflatura, cumva vreo fractura ? :( Osul doar ma doare cand apas..pot misca piciorul si pot merge

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Adrian Ivanescu MDr. Adrian Ivanescu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Nurofenul este bun , iar daca miscati si calcati atunci e putin probabil sa aveti vreun traiect de fractura!

 www.medicortoped.net
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdanpoede (acum 10 ani)

O sa mai stau astazi acasa, daca si maine o sa am aceleasi dureri si piciorul la fel de rosu o sa merg la radiografie, eu sper sa fie bine, nu simt durere foarte mare in acea zona,cand il fortez incepe sa ma doara mai tare, va multumesc pentru sfaturi si raspunsuri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Adrian Ivanescu MDr. Adrian Ivanescu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Cu placere, multa sanatate si sarbatori fericite!

 www.medicortoped.net
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: