Intindere ligament raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de Romanescu Marius cu 8 ani in urma

Salut acum o saptamana am cazut in picioru drept,am stat cateva zile cu iel asa pentru ca nu ma durea nimic,dupa un timp a inceput sa nul mai pot indoi,am fost la doctor si mia spus ca am facut o intindere de ligament,mia prescris sa port genunchera timp de 2 luni,vreau sa stiu daca cineva a patit la fel cat timp a durat refacerea completa,eu port genunchera si iau tratament dar in acelasi timp il si misc este bine sau trebe sa stau mai mult intins cu picioru pentru refacere,mersi fain.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Dragos Popescu MDr. Dragos Popescu este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

Salut, genunchiul are mai multe ligamente, presupun ca este vorba de ligamentul colateral medial. Daca este vorba doar de o intindere (se vede la examenul clinic), refacerea este completa iar orteza e necesara 2-3 saptamani. Puteti sprijini intre timp. Daca e vorba de o leziune mai importanta, uneori, in functie de gradul acesteia, e nevoie de o imobilizare a articulatiei.

Dr. Dragos Popescu MD, PhD
www.chirurgiagenunchiului.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

Utilizator11576088345 (acum 4 ani)

SI CE testament a ti luat, CE diagnostic va pus ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11621581747 (acum 2 ani)

buna ziua !am un ligament întins pot purta genunchiera ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: