In cat timp se vindeca o luxatie de glezna? raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de madalinutz cu 14 ani in urma

Buna ziua!
Am suferit zilele trecute, mai exact marti, 10 Nov. cred eu o luxatie la glezna dreapta la fotbal! Dupa un contact cu adversarul am cazut si am calcat stramb cu piciorul drept dupa care s-a auzit si o pocnitura. Am simtit niste dureri cumplite pe moment si in urmatoarele 10 min. dupa care m-a mai lasat putin, drept pt care m-am si intors la joc dar facand doar alergari usoare(stiu ca nu trebuia!). Pot sa merg dar nu pot misca p***a piciorului in toate directiile. A doua zi am observat ca s-a umflat putin dar fara vanatai vizibile(stiu ca asa se intampla de obicei). De la farmacie mi s-a dat diclofenac unguent cu care ma dau de 3 ori pe zi si fasa elastica. Am uitat sa mentionez ca am mai aplicat gheata a doua zi cat am putut suporta pt ca stiu ca astea sunt regulile cand patesti asa ceva. Vreau sa va mentionez ca la stangul am avut aceeasi problema insa mai grava pt ca am stat cu piciorul in ghips 3 saptamani(ruptura de ligamente).
Intrebarea mea este daca am suferit o noua ruptura de ligamente,cat timp trebuie sa fac repaus si cand as putea juca din nou fotbal, mai precis in cat timp se vindeca glezna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (94)

Sheila (acum 14 ani)

Cel mai indicat ar fi sa mergi la doctor sa vezi daca glezna este doar luxata sau mai rau.cred ca recuperarea depinde de fiecare organism
Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Stimate pacient,
Nu cred ca este vorba despre o luxatie a gleznei (diagnostic deosebit de grav), ci despre o entorsa.
Conduita depinde strict de examenul clinic al gleznei (examinare directa) si de radiografii tintite, efectuate in functie de aceasta examinare.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

ion (acum 13 ani)

Si eu am patit asa ceva numai ca mie mi-a trebuit vreo 3 luni si ceva sa mi se vindece complet si nu m-am tratat cu nimic.Stiam ca nu eram vindecat complet pt ca dupa doua luni desi nu ma durea cand paseam normal atunci cand incercam sa joc fotbal si sa accelerez de pe loc tare parca imi prindem glezna intr-o cursa de ursi , simteam o durere ingrozitoare.Pana la urma mi s-a vindecat complet fara sa fac vreun tratament sau sa ma duc la doctor.
Dar acum iarasi am patit-o.Tot la fotbal am sutat tare(din greseala) in talpa unui adversar si acum ma doare destul de tare degetul mare de la piciorul drept.Sper sa mi se vindece mai rerpede de data asta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madalinutz (acum 13 ani)

Mi-a trecut acum, dupa luni bune dar tot mai am o sensibilitate in zona respectiva. Problema e ca am avut si la celalalt picior cam aceeasi problema numai ca mai grava, in sensul ca am stat in ghips aprox. 3 saptamani.Deci iti dai seama cum pot eu juca fotbal si ce incalzire trebuie sa fac inainte cu problemele la ambele glezne. Acum mi-am mai dat drumul, pot alerga fara nicio problema insa pe masura ce intervine oboseala apar durerile.Inainte aveam o frica ingrozitoare sa alerg, pt ca piciorul e predispus sa calce gresit si ma infioara cand ma gandesc ce dureri m-ar putea lua. In fine, sper sa ma fereasca D-zeu de alte probleme si cred ca secretul sa nu patesti asa ceva este sa faci o incalzire buna inainte.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miruna (acum 12 ani)

domnule doctor, am cazut cam acum 5 zile si am suferit o entorsa. doctorul a spus ca se va vindeca cu nurofen pt durere si comprese cu alcol si rivanol. piciorul meu inca este vanat si umflat iar acum incerc sa merg cu un cadru. ce ar trebui sa fac???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan (acum 12 ani)

Salutare, am 14 ani si sunt portar de 5 ani dar am avut un accident urat pe scari si cred ca mi-am luxat glezna nu am fost la doctor pentru ca puteam merge normal si dupa cateva zile sa misc siglezna in toate directiile DAR de fiecare data cand dau cu piciorul in minge( atuncea cand lovesc mingea mai mult cu varful picioruui) ma dor ligamentele de la glezna durerea trece cam in cca 5 min. am folosit diclofenac fasa elastica gheata tot dar inca nu simt nici o inbunatatire ce imi recomandati?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Diana (acum 12 ani)

hei . am 13 ani . si ieri am calcat stramb cand coboram scarile . pe moment ma durut foarte tare si mi-a amortit glezna . apoi am mers fara probleme cu o mica durere . insa seara sa umflat iar azi abia daca pot merge . nu pot calca pe piciorul respectiv deoarece ma doare ingrozitor glezna la oric emica miscare . ce ar trebuii sa fac? am incercat cu gheata si lioton gel dar nimic . as vrea sa se trateze cat mai repede posibil .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 12 ani)

Buna ziua!
In situatia actuala este obligatoriu sa vitati sprijinul pe piciorul afectat, si asta pana la stabilirea diagnosticului.
Nu se pune problema de a trata """cat mai epede posibil""", ci de a preciza diagnosticul actual, care poate fi unul sever. Trebuie sa consultati un ortoped pediatru bine familiarizat cu traumatismele gleznei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei (acum 12 ani)

buna ziua! lucrez in constructi si acum trei saptamani am calcat stramb cu piciorul stang si am avut o durere ingrozitoare si sa umflat.dupa aproximativ 24 de ore nu am mai avut nici o problema pana acum 5 zile cand mam trezit dimineata cu o durere si o umflatura.ce sa fac? va multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodianachi (acum 12 ani)

D-le doctor,
am fost diagnosticat cu luxatie tibio-astragala,piciorul in gips cu antiinflamatoare(celebrex) si anticoagulante(pradaxa).cit trebuie sa port gipsul si in ce consta recuperarea(daca e nevoie).multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna seara!
Luxatia tibio-taliana (arhaic, "tibio-astragaliana") este un diagnostic pe cat de rar, pe atat de sever, determinand consecinte redutabile. Necesita interventie chirurgicala urgentissima, pentru reabilitarea ligamentelor rupte.
Banuiesc ca nu este vorba despre o luxatie, ci doar despre o entorsa....
Atitudinea terapeutica depinde de examenul clinic initial, de examenul radiologic, dar si de sex, varsta, greutate, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, metabolice, inflamatorii-reumatologice, etc etc.
Entorsa grava necesita cel putin 6 saptamani de cizma gipsata. Entorsa medie-usoara nu necesita imobilizare gipsata, tratamentul fiind functional.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crisu (acum 10 ani)

buna..am cazut pe scari..o am asa de duminica..am inceput sa imi misc glezna..dar mov chiar si in talpa..spuneti mi va rog..as putea sa incerc sa cal pe picior sa l fortzez.sau sa mai astept..multumesc aniticpat..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nbw12v (acum 12 ani)

Domul doctor va rog sa imi raspundeti si mie am avut o fractura maleolara tibiala incompleta ( pe o singura corticala a maleolei ) si acum o zi mi-am dat jos ghipsul
si am inceput sa merg binisor acum a doua zi cand m-am trezit nu este umflat doar putin vanat in rest e ok ,dar ma dor ligamentele zic eu si cand calc in el ma dor destul de rau si asa cand stau cu el ridicat se mai simte durere si simt ca niste pulsatii in picior ..

,Multumesc Anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Druta (acum 12 ani)

In vederea tratarii durerilor musculare, contuzii, entorse, luxatii sau durerilor reumatice folositi unguentul Viprosal cu venin de vipera. Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mitroi Lucian (acum 11 ani)

Chiar Functioneaza?Si daca da cat costa?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dobre marcel (acum 12 ani)

buna ziua!!am si eu entorse la ambele picioare si inca ma dor da numai daca nustiu calc pe o piatra da tare!!imi spuneti ce trb sa fac am fost si la doctor si mi-a spus sa il mai las 3 luni sa nu joc fotbal,si nu mai joc da imi trece complet!aa si este buna gheata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei (acum 12 ani)

Buna ziua!
Ieri la ora de sport am calcat stram,pe moment glezna imi amortise,am plecat acasa si am inceput sa imi dau drumul la mers duranduma doar in partea exterioare a gleznei de la piciorul stang.
Ce ar trebui sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eddy (acum 11 ani)

eu azi pe data de 31 mai am suferit o accidentare si cel mai trist este ca in 2 zile am banchetul in bulgaria si nu prea pot sa merg cu piciorul stang....problema este in exteriorul piciorului cam pe la mijloc si e trist faptul ca in banchet o sa a duc la mare,bazin si nu stiu cum sa il vindec mai repede:|

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Buna ziua!
Durerile pe care le resimtiti la mers reprezinta un semn de gravitate, ce nu trebuiie neglijat.
Este imperios necesar un consult clinic la ortopedul cu experienta in patologia gleznei. In general, chiar dupa o entorsa mai simpla, recuperarea dureaza circa 6-8 saptamani.
Existenta unei leziuni mai grave poate prelungi mult acest termen, prin urmare nu puteti sub nici o forma sa evitati consultul la ortoped.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana (acum 11 ani)

Am suferit o entorsa acum 3 luni si am aplicat gheata, fasa elastica , diclofenac dar nu am fost la medic.
Am alergat, am mers la sala(aerobic) in aceste luni si durerea inca mai persista, in spatele calcaiului.
Nu este umflata dar ma doare pana cand se acomodeaza cu miscarea.Ar trebui sa ma duc la un specialist pana la urma?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 5