Fractura fără deplasare epifiză distală metatarsian 5-imobilizare sau nu in atela gipsata? raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de Utilizator11608418690 cu 3 ani in urma

In urma cu 4 zile,mi s-a pus diagnosticul de fractura epifiză proximala metatarsian 5zMedicul ortoped a decis imobilizarea intr-o atela gipsată care acoperă piciorul și gamba pana sub genunchi pentru 2 saptamani,după care sa vin la un control radiologic,după care va urma tot imobilizare in gips sau in orteza cu perna de aer pentru inca 4 saptamani.
Va întreb dacă exista și alte metode terapeutice in acest caz,care sa-mi permită și desfășurarea activitatii la locul de munca,unde mai stau și in picioare,precum și conducerea masinii,absolut necesară pentru deplasarea către locul de munca.
Mentionez ca sunt medic ,am 51 ani și încerc sarmva trimit aanexate filmele radiologice efectuate in urma cu 4 zile.👩‍👧‍👧👩‍👧‍👧👩‍👧

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Utilizator11608418690 (acum 3 ani)

Am trimis pe adresa de email Sfatul Medicului .ro filmele radiologice

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 3 ani)

Buna seara,
Exista vrei 5 tipuri de fracturi proximale ale metatarsianului 5, ac***a tratamente profund diferite.
Dupa studierea imaginilor radiologice ne putem pronunta asupra conduitei terapeutice.
Imi puteti trimite imaginile radiologice pe email.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: