Epicondilita? raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de corina m cu un an in urma

Buna seara Dl. doctor.
am nevoie de un sfat, de vreo 2 luni ma doare tare cotul, am un punct acolo unde daca apas ma doare, in exterior, uneori ma arde, ma ustura. uneori imi da dureri in toata mana, si in sus, si in jos. nu am putere in ea, la efort ma doare,
daca dorm cu mana sub mine ma trezesc la degetele amortite (asta e valabil pt ambele maini)
am facut programare la neurolog si mi a zis ca am epicondilita
mi a dat tratament pastile dar nu se cunoaste nimik, decat mai imi ia cate putin din durere
alanerv, zaldiar si seractil. plus unguente fenilbutazona amestecat cu diclac.
din simptome, cam asta ar fi. dar va rog, ce investigatii as mai putea face ca sa stiu cu siguranta ca asta este si sa pot primi tratamentul corect?
eu fac croitorie si am nevoie de mana sa fie in deplinatatea fortelor ei, chiar daca este stanga, nu as putea sa stau prea mult fara sa o folosesc. oare se va vindeca? am 45 ani, am inceput sa resimt usoare dureri pe la articulatii, umar, genunchi . am 168 cm si 71 kg
acum ceva ani am fost pe la dvs cu o unghie incarnata pe la medlife si s a rezolvat frumos, nu mai am probleme gratie indicatiilor dvs si va multumesc infinit pt asta.
sa aveti un an nou mai bun si succes in tot ce va propuneti pt viitor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum un an)

Buna ziua,
Ca orice tendinopatie, epicondilita este provocata de supra-solicitare (utilizare excesiva).
Prin urmare, singurul remediu este reducerea drastica a solicitarii membrului, timp de cateva luni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

Daniela Frunza (acum 10 luni)

De luni de zile am dureri ziua si noaptea.Am fost la mulți medici. Acum o săptămână am fost la un ortoped in Hamburg și am inceput o Terapie cu unde de șoc. Stoßwellentherapie. Dupa prima ședință se diminuează durerea.Tratamentul constă in 4 ședințe. Interesează si sanatate multă.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu (acum 10 luni)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

Cunosc aceasta terapie de peste 20 de ani, este aplicata si in Romania de vreo 15 ani. Din pacate, in cazul epicondilitei, rezultatele sunt cel mult modeste.
Cu stima, Marius Uscatu Chirurg ante-picior Institutul Piciorului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: