Durere foarte puternica genunchi si sportul raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de Ioanam05 cu 8 ani in urma

Buna seara.In urma cu un an am suferit o meniscectomie partiala la genunchiul stang. In timpul operatiei medicul a vazut si o leziune pe LIA (ruptura partiala) .Dupa operatie a urmat o perioada de recuperare medicala.La
6 luni de la operatie am inceput sa am dureri foarte mari care uneori nu treceau nici cu Nurofen de 400 mg , genunchiul " imi zvactea", imi dadea blocaje , incepeam sa tremur si sa plang de durere.
In urma cu 4 luni am consultat un alt medic care mi-a recomandat sport.
Acum 2 zile am stat in picioare si din cauza dureri nu puteam sa mai merg, mi s-a umflat genunchiul.In conditile acestea, ar trebui sa continui cu sportul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai elementele capitale: sex, varsta, greutate/inaltime, antecedente diverse.
Nu am inteles ce sport practicati (inainte de operatie sau acum).
Exista sporturi "soft" (inot, ciclism, role) si sporturi agresive pentru genunchi (foot-ball, hand-ball, tenis, jogging, atletism etc).
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

Ioanam05 (acum 8 ani)

Am 20 de ani, 59 kg , 1, 67 m .Inainte de operatie nu mai practicam nici un sport din cauza durerilor .Din ianuarie fac exercitii cardio si de tonifiere( genoflexiuni, fandari, bicicleta, stepper, abdomene).De o saptamana nu am mai putut face aceste exercitii deoarece durerea era foarte puternica, genunchiul " imi zvacnea" , mi s-a umflat, imi dadea blocaje, am inceput sa tremur si sa-mi dea lacrimile de durere.Am luat nurofen 400 mg dar durerea tot nu trece.In conditile acestea pot continua cu sportul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

Este evident ca nu puteti continua cu sportul, care agraveaza simptomele..
Genuflexiunile sunt catastrofale pentru un genunchi operat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioanam05 (acum 8 ani)

Multumesc pentru raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioanam05 (acum 8 ani)

Ce m-ati sfatui sa fac pentru a scapa de durere si a fi bine cu genunchiul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

V-am explicat: sa evitati sporturile agresive pentru genunchi si, in general, cat timp persista simptomele descrise, sa evitati total sportul si alte eforturi fizice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioanam05 (acum 8 ani)

Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioanam05 (acum 8 ani)

Buna seara. Am 20 de ani si in urma cu un an si jumatate am suferit o meniscectomie partiala .In momentul de fata genunchiul mi s-a umflat , "zvacneste " , ma doare foarte tare si nu am facut altceva decat sa merg .In seara asta am observat o vanataie deasupra operatiei.(specific ca nu m-am lovit).Ce as putea face, de la ce ar putea fi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

Buna seara!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles ce eforturi fizice profesionale/domestice/sportive ati facut in perioada de la operatie pana in prezent.
Ce greutate/inaltime aveti??
Ce sporturi practicati??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioanam05 (acum 8 ani)

Am 1.67 m si 60 kg.De la operatie si pana in prezent am facut recuperare medicala si am continuat cu sportul acasa( bicicleta, fandari, ridicari pe varfuri si uneori genofexiuni cand nu ma durea ).In momentul de fata , genunchiul mi se umfla foarte tare, imi "zvacneste", doare foarte tare, este instabil.Ce as putea face?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: