Durere cot

Oase si articulatii Epicondilita cotul tenismenului
Intrebare postata de Manuel92 cu 12 ani in urma

Buna seara.Am si eu o intrebare privind durerea mea la cot. Cum pot remedia aceasta durere? Precizez ca durerea este survenita de la o partida de skandenberg.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

victoras (acum 12 ani)

Ai facut o radiografie?Daca nu,fa una si fuga la ortoped.Daca nu e fisura sau o afectiune a articulatiei cotului,poate fi de natura neurologica,caz in care ti-ar recomanda acupunctura !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Manuel92 (acum 12 ani)

In primul rand multumesc ptr raspuns.In al doilea rand vreau sa precizez ca,acum 1 an jumate 2 a aparut pentru prima data aceasta durere,dupa un skandenberg,in care m-am fortat.De atunci am simtit dureri si ma injunghia de mor,ca si acum,dar atunci nu puteam tine nimic in mana,nici o cana goala de apa.Acum am si aceste dureri dar nu la aceeasi intensitate.Mentionez ca am dat cu Eqvagel si azi mi-am cumparat Tisaicin.Durerea mi-a aparut acum tot dupa un skandenberg prostesc,facut acum 2 zile.Precizez ca nu sunt un impatimit al skandenberg-ului dar pur si simplu am acceptat provocarea unui prieten si m-am ales cu aceasta durere.
Nu am facut nicio radiografie pana acum,dar nu stiu ce sa fac.Stiu ca atunci aceasta durere m-a lasat dupa vreo 2-3 luni in care nu am depus efort,asa ca ma gandesc ca nu e asa rau,dar cand vad ca ,cateodata apar niste jenari mici(trosneste,sau simt o presiune mare dupa efort cu greutati) ale cotului.

Multumesc anticipat pentru cei ce vor avea placerea sa raspunda!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

victoras (acum 12 ani)

Eu am patit ceva asemanator .Mi-am fortat mina dreapta cu niste cumparaturi.Era cumplit!!Nu puteam face mai nimic cu mina dreapta,dar absolut nimic fara o durere cumplita in cot.NICIODATA SA NU SPUI :MA DOARE IN COT.Diagnosticul meu a fost EPICONDILITA(O afectiune a epicondilului).Si ce a urmat e de risu-plinsu.Dupa infiltratii cu DIPROPHOS si sedinte de fizioterapie,dupa aproape doi ani eram la fel.Am apelat atunci la ACUPUNCTURA.Dupa prima sedinta am observat o imbunatatire radicala a starii mele:puteam duce un pahar la gura fara sa simt ca ma trage ceva din cot.Am facut 2 cure de cite 1o sedinte de acupunctura si de atunci nu am mai avut probleme.Diagnosticul este important pt. terapia ulterioara.Asa ca nu te lasa si ,mai ales, daca spui ca ai facut un efort deosebit!! Si, daca e si mina "DESTEAPTA" ai mare grija.Sanatate!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Manuel92 (acum 12 ani)

Multumesc inca o data pentru raspuns victoras!

Pai am de gand sa fac intai o radiografie(dupa ce ma duc la medic si imi va spune ce sa fac),deoarece vreau sa fiu eu linistit ca nu am ceva rupt,sau ceva ce se poate agrava tot cum a facut si acum dupa o perioada de 2 ani.
Dupa aceea cred ca o sa ma gandesc la acupunctura(o sa sper ca acesta este medicamentul meu),daca as putea remedia problema mea cu aceasta metoda.

Vreau sa va mai intreb ,cand ati avut aceasta problema,cat timp a trecut de atunci si daca a-ti m-ai simtit ca ar reveni durerea vreodata.La dvs,a fost fara rezultate acele infiltratii si fizioterapii sa inteleg,nu?

PS: am amandoua coatele in aceasta problema,dar dreptul e putin mai avansat ca stangul.... Zici ca sunt un copil de 5-6 ani care nu poate tine ceva in maini... Deci sa nu zic niciodata,ma doare in coate :))

Multumesc anticipat !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

victoras (acum 12 ani)

Nu,nu mi-a mai revenit durerea niciodata.Sper din tot sufletul sa iti rez. probl. cu acupunctura.Totul este sa ti se puna un diagnostic corect!!Iar mai apoi sa iti gasesti si medicul potrivit.Eu eram mai mult decit disperat...Am suportat luni de zile durerea-n cot incit si sa pun la loc o farfurie curata sau sa imi duc paharul sa beau era,realmente,un efort!!! Daca ai rez.totul sa te feresti de SPORTUL EXTREM ce ti-a adus necazul.Nu cred ca vei fi incintat sa iti faci serviciul cu juma de mina!!!Nu stiu ce virsta ai dar,te asigur,e neplacut!!!Si apoi trebuie sa fim f. atenti cu sanatatea noastra,fiind cel mai de pret bun!!!NU???!!!Sanatate,succes si tin pumnii !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Manuel92 (acum 12 ani)

Multumesc frumos pentru urari si pentru mesaj.As dori daca as putea sa fac cumva rost de id-ul dvs,ca sa putem discuta mai detaliat,sa va pot intreba mai multe lucruri,sau sa il bagati dvs pe al meu "manu_arabu92".
Multumesc anticipat !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: