Durere acuta exterior talpa, zona tuberozitate metatarsian V sau os cuboid (post fasceita plantara)? raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de MarianB cu un an in urma

Buna ziua,

in conditiile in care
- am platfus (amprenta aproxx 50% din latinme picior)
- la piciorul drept am avut anul trecut tendinita la tibialis posterior
- la acelasi picior drept pare ca am din cand in cand sindromul "soferului" (durere usoara/slabiciune la antepicior/interior glezna la condus autovehicul, mai ales in perioadele cand conduc mai mult)
- am avut de curand o fasceita plantara la respectivul picor drept, rezolvata relativ rapid (+/- 2 saptamani) cu fizioterapie (in plus am facut cred o eroare si am dublat sustinatorii plantari pentru a proteja fascia, mergand vreo doua saptamani mai mult pe exteriorul talpii)

Deci, in conditiile de mai sus acum am dureri acute la exteriorul talpii picorului drept, in zona metatarsianului V si/sau osului cuboid.
Durerea acuta se manifesta la pipait punctual in zona mentionata respectiv imediat cand incep sa merg dupa ce ma ridic de la birou sau din masina, ulterior durerea in mers devenind suportabila dar ea ramane prezenta.

Ce ma sfatuiti sa fac ca si investigatie urmatoare si/sau tratament? Oare fac o alta eroare continuand sa merg (minimul necesar) sau ssa conduc masina cu piciorul drept neprotejat in vreun fel ?

Va multumesc anticipat !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum un an)

Buna seara,
Din lunga D-voastra prezentare nu am inteles exact cel mai important element: ce greutate/inaltime aveti?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

MarianB (acum un an)

Sa ma iertati Dle Doctor, pentru mesajul lung si pentru omitere informatie.
Am 105Kg greutate respectiv 1.73m inaltime, intr-adevar un BMI peste normal.
Astept cu interes raspunsul Dvs, multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum un an)

Aveti dreptate, picioarele s-au prabusit din cauza celor 35 kg in exces.
Situatia trebuie analizata, evident, prin examinare clinica directa.
Nu trebuie sa va asteptati la minuni si nu veti scapa de obligatia de a renunta la 35 kg.
Pe termen scurt trebuie sa reduceti aproape de zero solicitarea mecanica a piciorului (stat in picioare, mers pe jos.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MarianB (acum un an)

Va multumesc pentru raspuns.
Sunt din Timisoara deci departe de orice clinica unde activati in tara ... oare oferiti consultatii online cu plata anticipata in contul indicat? Doar ca si o pre-consultatie inainte sa vin special la Dvs la un consult normal (daca va mai fi nevoie).
Cu respect

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum un an)

NU se pune problema de consultatie online, deoarece 100% din consultatie este reprezentata de examinarea clinica directa.
Este extrem de probabil sa aveti un picior Charcot diabetic, o entitate teribil de grava (prin consecintele invalidante si prin imposibilitatea tratamentului chirurgical la aceasta greutate).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: