Coxartroza bilaterala-operatie

Oase si articulatii
Intrebare postata de m.mirelush cu 12 ani in urma

Mama mea are coxartroza bilaterala si e nevoie urgenta de operatie....vroiam sa va intreb daca ati auzit pareri despre dr.Lucaciu Dan de la Clinica de Ortopedie din Cluj Napoca...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Iulia (acum 10 ani)

Desi intrebarea a fost postata de mult, imi permit sa dau un raspuns acum, pentru cei care ar dori sa afle una alte despre prof.dr.Lucaciu...nu recomand nimanui sa se lase pe mana lui, de 2 ori o operatie pe care dansul a numit o "interventie minora" a adus niste complicatii inimaginabile. Sa explic pe scurt in urma unui accident cu fractura de femur dnul doctor trebuia sa puna o tija intramedulara care sa sustina osul pana la refacerea acestuia, teoretic simplu, insa aceasta s a soldat cu scurtarea osullui cu aproximativ 5 cm, prin urmare a fost nevoie de o alungire a osului care s a facut in italia si a costat aprox 20000 euro. Ulterior, a avut loc un alt accident, acelasi picior, o noua ruptura de femur, insa in alta parte a osului....din nou interventie minora...introducem tija si o scoatem peste un an.....control la 6 sapt...totul pare ok...zice dansul...control la 3 luni...i se atrage atentia ca pacientul simte tija, in urma radiografiei se constata ca tija nu e bine fixata...insa concluzia dansului: daca poti merge, inseamna ca e bine. La 8 luni dupa operatie, deoarece se vede cu cohiul liber ca nu e bine...pacientul revine la medicul din italia care constata: tija nu e introduca corect, tija e prea scurta si subtire, tija loveste muschiul, prin urmare oacientul schiopateaza, iar osul nu se reface, e nevoie de o noua interventie...o tija noua, introduca corect...in italia interventia costa 8000€ ....dar pt dnul lucaciu a fost doar o i terventie de rutina....ramane sa vedem ce va zice colegiul medicilor...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: