Buna ziua raspuns medic

Oase si articulatii Prevenirea aterotrombozei
Intrebare postata de membru225669 cu 11 ani in urma

Am nevoie foarte mult de sfatul D-stra, deoarece pe data de 28 iunie 2011 am avut de suferit un accident de circulatie, unde m-am ales cu o fractura deschia a ambelor oase gambei drepte, mai drept spus ( fractura deschisa de tibie) si fractura de pironeu. La scurt timp dupa accident am fost operat si pe picior mi-a fost instalat un aparat de tip Ilizarov cu fixatoare. Aproximativ peste 9 luni de zile de la operatie in urma unor radiografii roentgen mi-sa comunicat ca ritmul de consolidare a oaselor este suficient de lent si este necesar de facut inca o operatie cu aplicarea de transplant de os din creasta Iliaca si totodata aplicarea de lambou in locul pe unde a iesit osul tibiei innafara pielii.
Dupa ce am fost operat au trecut deja trei luni si vreau sa va comunic ca ranile deja sau tamaduit, deja incerc sa calc pe picior cu o greutate de pina la 30 kg, insa atunci cind ma aflu mai mult pe pozitie verticala se inflameaza piciorul si am dureri in regiunea broselor, insa culoarea piciorului nu se schimba ar arata ca un picior sanatos !
Tin sa adaug ca dupa a doua operatie la fel pe picior mi-sa instalat un alt aparat de tip ilizarov cu fixatoare ( 10 la numar).
Vreau sa va intreb ca in cazul expus ar fi vorba de o tromboza venoasa sau un alt motiv care ar duce la inflamarea piciorului in timpul mersului sau chiar cind stau pe scaun pe asezate si tin piciorul in jos!
Totodata mai pot spune ca sunt fumator !
La intrebarea mea de medicul care am fost operat, care ar fi motivul inflamarii piciorului? Dinsul mi-a comunicat ca motivul este distrugerea tesuturilor musculare in urma operatiilor efectuate !
Rog sa imi acordati putina atentie celor expuse si sa imi dati careva sfaturi ce sa fac pentru a preveni o tromboza si care ar fi cea mai eficienta cale in cazul meu pentru a se prinde oasele!?
Luind in consideratie faptul ca sunt economist si nu cunosc prea multe din medicina rog sa ma intelegeti deoarece am vrut sa fiu cit mai explicit !
Va multumesc din suflet

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Tromboza venoasa apare in caz de repaus prelungit ( stat la pat), fara mobilizare, etc., adica in situatiile in care sangele stagneaza pe traiectul venos si formeaza mici cheaguri. Pentru preventie se recomanda miscarea si tratament anticoagulant.
In cazul dumneavoastra nu este cazul de tromboza; datorita fracturii, a interventiei chrurgicale, a fost afectata circulatia locala ( osoasa, musculara, etc) si este normal cain pozitie decliva ) cand stati in picioare sau pe scaun) piciorul drept sa se umfle. Este recomandat sa utilizati gel cu heparina ( ex: lioton, hepatrombin), sa evitati pozitiile mai sus mentionate, sa incercati sa miscati, chiar si in repaus, piciorul, deoarece prin contractia muschilor se pune in miscare si sangele. Trebuie sa aveti multa rabdare deoarece piciorul se va umfla o perioada destul de mare ( luni de zile).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

membru225669 (acum 11 ani)

Va multumesc frumos! chiar vreau sa va spun caci m-am bucurat foarte mult de raspunsul D-stra! Dar intrebarea este de cit timp mai este nevoie pentru ca oasele sa se consolideze normal si ce ar trebui sa fac dupa ce imi va scoate acest aparat de pe picior pentru a-mi recapata mobilitatea mersului ... este necesar de efectuat careva exercitii sau chiar este necesar de adresat la un medic specialist ? Intreb deoarece articulatia gleznei nu mai functioneaza asa ca mai innainte si ce trebuie sa fac pentru a recapata functionalitatea acesteia?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marian (acum 10 ani)

Buna! anterior am discutat cu DVS referitor la situatia mea in care ma aflu... vreau sa va spun ca la moment ma simt cu mult mai bine! insa deja a trecut o perioada destul de indelungata de timp si piciorul la fel continua sa se inflameze... totodata cind cal pe picior simt ceva dureri de musculatura a gambei!
Mai vreau sa adaug ca uneori pe timp de repaus indelungat si anume noaptea cind ma odihnesc am niste circei la nivelul muschiului gambei drepte care imi dau niste dureri foarte mari.
Mentionez faptul ca la moment ma deplasez fara cirje deja de aproximativ 4 luni.
Vreau sa va rog din suflet sa ma ajutati cu careva informatii ce ar trebui sa fac in cazul meu si ce remedii mi-ati putea da in acest caz? O zi frumoasa si multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: