Pensionare medic familie din mediul urban

Legislatie medicala
Intrebare postata de gillian cu 11 ani in urma

Cand este obligatoriu ca un medic de familie din mediul urban sa iasa la pensie?
conform Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare, la
ARTICOLUL 1 este spip**at ca:
(1) Medicii se pensioneaza la varsta de 65 de ani, indiferent de sex.
(2) La cerere, pot continua activitatea medicala pana la implinirea varstei de 70 de ani de medicii care:
a) detin titlul de membru titular sau membru corespondent al Academiei Romane si al Academiei de Stiinte Medicale;
b) detin titlul de profesor universitar;
c) detin titlul de cercetator stiintific gradul I;
d) detin titlul de doctor in stiinte medicale;
e) au fost detinuti sau internati din motive politice, aflati in situatiile prevazute la ARTICOLUL 1 alin. (1) si (2) din Decretul-lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurata cu incepere de la 6 martie 1945, precum si celor deportate in strainatate ori constituite in prizonieri, republicat, cu modificarile si completarile ulterioare;
f) din motive politice, au fost obligati sa isi intrerupa studiile o anumita perioada, obtinandu-si licenta cu intarziere, ori celor care au fost impiedicati sa isi reia activitatea profesionala.
(3) Medicii care se incadreaza in una dintre categoriile prevazute la alin. (2) vor prezenta dovada situatiei in care se incadreaza cu ocazia avizarii anuale prevazute la ARTICOLUL 384 din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare.
iar la ARTICOLUL 2 , este precizat in mod expres ca :
La cerere, cu aviz anual eliberat de Ministerul Sanatatii Publice si de Colegiul Medicilor din Romania, pe baza certificatului de sanatate, pot exercita profesia de medic pana la varsta de 70 de ani si medicii de familie care au domiciliul in mediul rural si care isi exercita profesia in localitatea de resedinta sau in localitati din mediul rural limitrofe.
ASADAR, MEDICII DE FAMILIE DIN MEDIUL URBAN SUNT OBLIGATI SA IASA LA PENSIE, LA VARSTA DE 65 DE ANI, DACA NU INDEPLINESC UNA DIN EXCEPTIILE PREVAZUTE LA ART.1, ALN 2?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

eva40 (acum 11 ani)

de fapt care este problema dvs?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gillian (acum 11 ani)

MEDICII DE FAMILIE DIN MEDIUL URBAN SUNT OBLIGATI SA IASA LA PENSIE, LA VARSTA DE 65 DE ANI, DACA NU INDEPLINESC UNA DIN EXCEPTIILE PREVAZUTE LA ART.1, ALN 2?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gillian (acum 10 ani)

poate cineva sa raspunda la aceasta intrebare? Valabil si pentru EVA40

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ramonik78 (acum 9 ani)

Eu cunosc medici de familie in varsta de 78 de ani care nu s-au pensionat... O prietena imi povestea ca doctora ei de familie abia de se mai misca si tot nu se retrage . Cred ca din cauza ca nu mai ies medicii la pensie ne pleaca tinerii din tara. In cativa ani daca tot continua asa o sa ramanem fara medici!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eva40 (acum 9 ani)

Eu nu sunt competenta sa raspund la intrebarea asta.
Raspund la intrebarile persoanelor care doresc
un tratament naturist
multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gillian (acum 9 ani)

medicii trebuie sa iasa la varsta de 65 de ani.
asa spune legea.
in ceea ce priveste doamna de 78 de ani, chiar nu stiu ce mai cauta prin sistem la aceasta varsta. poate in calitate de consultant.
pt eva 40- cand oferi tratamente naturiste, nu pui intrebari fara rost.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eva40 (acum 9 ani)

Asa este,niciodata nu pun intrebari fara rost.
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra (acum 9 ani)

toti medicii ies la pensie la 65 de ani. întrebarea este daca mai au voie sa incheie contracte cu CAS-urile. tineti cont de faptul ca toate cabinetele medicale sunt private!!!. deci, nu conteaza varsta de pensionare, cat posibilitatea de a incheia un contract cu casele de asigurari si dupa varsta de pensionare !!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gillian (acum 9 ani)

CMI de MF sunt private , dar sunt in contract cu CAS. Legea este pentru toata lumea. Daca mai vor sa lucreze , o pot face , dar fara sa aiba contract cu CAS (ceea ce este imposibil).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GuestUser (acum 8 ani)

vreau sa lucrez pina ls70 ani ca si altii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: