E de la alcool ?

Intoxicatie acuta cu alcool
Intrebare postata de Niflo cu 8 luni in urma

Buna ziua !

De cateva lunii am o senzatie de ameteala , uneori de usoara confuzie , am facut analize la sange au iesit ok , medicul meu de familie m-a gasit cu tensiune , dar am fost la cardiolog si am descoperit ca am aceea tensiune de halat , apoi am fost diagnosticat cu o rinopansinuzita pe care am tratat-o , neurologul mi-a prescris betaserc si am luat o luna , dar starile tot apareau , intrebarea mea este urmatoarea , ac***a in vedere ca am consumat o perioada lunga de timp ( 5-6 anii ) , alcool aproape in fiecare zi iar in ultimii doi ani in fiecare seara uneori si ziua , ( doar bere ) , iar senzatia mea e aceea ca si cum as fi beat , mentionez ca in tot acest timp decad am starile astea nu am renuntat niciodata mai mult de 10 zile la alcool , poate fi din aceasta cauza ?

Multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului (acum 8 luni)

Buna ziua!

Consumul de alcool pe o perioada lunga de timp poate fi un factor care contribuie la aparitia simptomelor descrise. Alcoolul afecteaza sistemul nervos central, inclusiv echilibrul si coordonarea, ceea ce poate duce la ameteli sau senzatia de confuzie. De asemenea, consumul excesiv de alcool poate avea efecte negative asupra sistemului cardiovascular si poate creste tensiunea arteriala.

Este important sa mentionati aceasta informatie medicului dumneavoastra, deoarece acesta poate fi un factor important in etiologia simptomelor. De asemenea, ar putea recomanda investigatii suplimentare sau sa va trimita la un specialist pentru evaluare si tratament adecvat.

Pe langa acest aspect, este recomandat sa discutati cu medicul despre dorinta de a reduce sau de a renunta complet la consumul de alcool, deoarece acesta poate avea numeroase efecte negative asupra sanatatii fizice si mentale.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ametelile-si-vertijul/7-afectiuni-pe-care-le-semnaleaza-ameteala_15906

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Niflo (acum 8 luni)

Buna ziua !

Multumesc frumos pentru raspuns ,

Cert e ca tensiunea mi-a revenit la normal , am tot incercat in timpul asta 3 lunii sa ma las...am renunat 5-6 zile de vro cateva ori , cert e ca tot incercam cumva sa ma conving ca nu e de la asta pentru a relua consumul ,

Astazi sunt la a 6 zi in care nu am mai baut , doar ca diferit decat celalte dati , adica nu am mai stat doar in pat pentru ca acolo eram bine , am inceput sa fac exercitii , treaba prin curte si de fiecare data cand imi venea acea stare imi faceam un ceai cald de menta ,

Mai mult de atat pana acum nu puteam sa ies mai mult de 500 de metri din curte , incepea sa mi creasca tensiunea sa imi tremure mainile si simteam ca am sa cad , iar astazi dupa 6 zile pline de activitate si ceaiuri , am reusit sa mi fac cei 10000 de pasi zilnici pe strada...ceea ce e o reusita mare pentru mine si cu siguranta o perioada lunga ,,,anii nu voi mai consuma alcool...

Multumesc incaodata !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: