Trompe infundate.

Infertilitate feminina Apendicectomie Histerosalpingografie
Intrebare postata de Elena24158458 cu 14 ani in urma

Buna ziua ! Am si eu o intrebare care cred ca merita un raspuns.Am fost la medic si mi-a zis ca am ambele trompele infundate. Ce interventie urmeaza si ce riscuri sunt la aceasta procedura.Am auzit mii de cazuri care trec prin asa ceva,adica trompe infundate.Medicul la care merg mi-a dat anticonceptionale timp de 2 luni jumate{Desorelle}.Cred ca dupa ce termin pastilele trebuie sa-mi desfunde trompele.As vrea un raspuns logic si util ,pentru ca stiu ca sunteti ff capabil sa mi-l dati.Va multumesc.Elena.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (157)

ionica (acum 14 ani)

Buna Elena si La multi ani!

Pentru desfundarea trompelor poti face instilatii sau poti face operatia laparoscop. Ginecologul este cel mai in masura sa-ti spuna ce interventie sa faci pentru a-ti fi bine. Din cate stiu, ti-a dat sa iei ac pentru a-ti pune ovarele doua luni in repaos. Mergi din nou la medicul care te-a sfatuit sa faci aceasta interventie pentru mai multe lamuriri. Numai bine si-ti tin pumnii stransi pentru un bebe!!!Bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

corina (acum 14 ani)

acelasi caz il am si eu dar nu am nevoie de copii am 40 de ani si de 10 ani am trompele infundate din cauza unei hemoragii de la ultima sarcina scoasa prin cezariana prezinta un risc?ast rasp

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

coryna (acum 13 ani)

si eu am problemr

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Espe (acum 14 ani)

Elena, inainte sa faci operatia laparoscopica pentru desfundarea trompelor, fa HSG (histerosalpingografia) si mergi la Sovata 2 saptamani la tratament. Daca nu obtii rezultatul dorit, atunci fa si operatia chirurgicala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena24158458 (acum 14 ani)

dar am facut HSG si mi-a zis ca am trompele infundate.Doctorul mi-a zis ca o sa imi desfunde trompele ,dar eu nu cred ca mai are rost sa mai fac o HSG,daca mi-a zis ca sunt infundate ambele trompe.Am niste emotii,daca a-ti sti............. Imi doresc enorm de mult un bebe ,e tot ce imi doresc mai mult.Multumesc pentru incurajare.Pupici

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum un an)

Bună am o rugăminte ma puteți ajuta cu un sfat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adina (acum 14 ani)

Elena, eu sunt de aceeasi parere, fa HSG; Daca este nevoie sa faci interventia pentru desfundarea trompelor atunci nu mai astepta; este o interventie laparoscopica; Procedura de desfasurare a HSG-ului o gasesti pe net cu o simpla cautare pe google. Eu am facut o interventie laparoscopica - un drilling ovarian si cu ocazia asta mi-au verificat si trompele. Nu e o interventie extrem de dureroasa. Multa bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Roxionela (acum 14 ani)

Laparascpoia nu este deloc dificila ca operatie,eu am facut-o ,te adoarme complet,nu simti nimic,e mai nasol dupa ce trece anestezia,caci nu poti sa stai prea mult timp in picioare,te ia cu ameteli,dar trece,iar semne nu raman prea urate,in sensul ca iti fac taieturile jos la burta in forma de x si sunt 3 la nr, iar a 4-a taietura este chiar la buric.Parerea si sfatul meu ar trebui sa faci aceasta operatie si sa ceri sa iti faca si HSG (histerosalpingografia),iti spun din experienta personala,am incercat tot felul de tratamente (in tara si in afara) pt desfundarea trompelor si nu au mers niciunul,sincer imi pare rau ca nu am facut operatia de la bun inceput de acum 2 ani.Eu te sfatuiesc sa o faci.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria C (acum 14 ani)

Banuiesc ca ti s-a spus in urma efectuarii HSG - ca ai avea trompele infundate, pentru ca altfel nu vad cum a putut sa-si dea seama medicul de aceasta situatie...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

yoyo monika (acum 14 ani)

buna Elena si LA MULTI ANI. eu am facut tot ce se poate face ptr trompe si nici un rezultat( HSG,OPERATIE,INSTILATII, SOVATA ANI DEA RANDUL)sti pana la urma ce mi-a zis doctorul FERTILIZARE ENVITRO singura solutie, nu vreau sa te dezamagesc ptr mine au fost ani pierduti de pomana,aaaaaaaaaaaa si tratament naturist am facut......nimik,acum am 34 ani si vreau sa fac envitro. ITI DORESC BAFTA............

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Renata (acum 14 ani)

Fertilizarea in vitro nu este singura solutie. Este in schimb o solutie scumpa si nu reuseste intotdeauna.

Am recomandat pe dr. Mihai Vieriu de la Spitalul CFR din Iasi la cunostinte, colege cu astfel de probleme. Sunt incantata ca au facut copii. Numai eu am botezat trei.
El practica homeopatia cu foarte bune rezultate. Vindeca tot felul de boli si "face" copii cu picaturile lui homeopate.
Recent, adica pe la inceputul verii 2009, o cunostinta care avea o trompa infundata si in 7 ani de casatorie nu a ramas insarcinata mi-a spus ca strange bani pentru fertilizarea in vitro. I-am spus ceea ce stiu despre d-l dr. Mihai Vieriu si s-a gandit sa incerce. Dupa un tratament homeopatic care nu a durat mult (a luat niste picaturi cateva saptamani, cam o data pe saptamana) si este insarcinata de trei luni.
Eu sunt deosebit de incantata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena24158458 (acum 14 ani)

Salutari! As vrea sa stiu, oare de unde sa fac rost de nr de tel al Dr Vieriu?????????????????????? As incerca si eu cu picaturi.Daca aflati ceva nou despre Dr Vieriu va rog sa ma anuntati.Multumesc!!! pupici

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela (acum 14 ani)

ceau.nici eu nu pot face copii si sunt foarte suparata.mi sa spus ca am trompele infundate doar prin ecografie intravaginala.nu am facut nici un test..problema este ca doctoru mia spus ca doar 50 la suta e posibil sa am copii prin desfundarea trompei,nu stiu ce sa fac,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

abc (acum 13 ani)

buna...imi poti spune si mie ce fel de picaturi ti a dat ...am aceeasi problema k si tine..ms mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ZOİA (acum 13 ani)

CE FEL DE PİCATURİ NU POT SA INTELEG EU AM AVUT AMINDOUA TROMPELE INFUNDATE AM FACUT OPERATİA LAPAROSCOPİCA
DİN NEFERİCİRE AM RAMAS INSARCİNATA DAR SARCİNA AFOST EXTRAUTERİNA DUPA 15 ANİ DE TRATAMENT NU AM REUŞİT DECIT SA RAMIN FARA O TROMPA ACUM 2 SAPTAMINİ MAM OPERAT E FOARTE GREU

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela (acum 14 ani)

Buna, Elena nu vreau sa te descurajez dar nu prea mai am incredere in nici un medic trebuie sa umbli mult sa gasesti unul bun ,eu la fel am o singura trompa si aia infundata cu un lichid un doctor din Italia mia zis ca nu am nici o sansa sa pot ramane insarcinata natural si ca trebuie sa fac Fertilizare in Vitro dar inainte trebui sa imi scot trompa ca sa nu fie probleme la sarcina nu am vrut sa mai aud de nimik o perioada, in vara (2009)am mers sami fac o ecografie vaginala am repetato la o luna la care rezultatul e ca trompa e perfect sanatoasa numai ca nu raman isarcinata , in urma cu 11 ani am facut un avort si de atunci nu am mai ramas niciodata insarcinata ,dar totusi nu imi pierd speranza merg mai departe,iti urez mult noroc...........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena24158458 (acum 14 ani)

Salut! Eu am facut un HSG si am ambele trompe infundate,acuma mi-a dat anticonceptionale cateva luni, mai am de luat pastile cateva zile . Eu iti doresc sa ti se intample minunea ,lasa ca o sa fie bine ai sa vezi.pupici

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 13 ani)

si eu am aceiasi problema si mie un doctor din italia cand a auzit ca am trompele infundate mia dat acelasi rarspuns se vede ca nu stiu sa faca altfel as vrea sa stiu daca ai reusit pana acum bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ilaria34 (acum 10 ani)

Buna. Ma regasesc mult in ceea ce ai scris .Intrebarea mea este, acum, dupa 3 ani de cand ai postat, ai ramas insarcinata intre timp? Vreau sa stiu ce sanse reale sunt.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ilaria34 (acum 10 ani)

Gabriela, ai ramas insarcinata in perioada aceasta de 3 ani de cand ai postat mesajul? te rog ,da-mi un raspuns, eu ma aflu in situatia ta si vreau sa stiu ce sanse reale sunt...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 8