Tratament ITU la bebelus de 9 luni raspuns medic

Infectiile urinare la copii
Intrebare postata de relu6 cu 13 ani in urma

Fetita mea de 9 luni si jumatate acum a fost diagnosticata la 7 luni si jumatate cu infectie urinara cu e coli,am descoperit-o ca se scremea si o trecea un fior cand facea pipi.I-am facut urocultura si antibiograma dupa care am facut tratament 10 zile cu gentamicina +zinnat apoi inca 7 zile cedax dupa care urina s-a sterilizat(nu se mai scremea la pipi)insa dupa 8 zile de la intreruperea tratamentului e colii a reaparut,am facut din nou urocultura si antibiograma la Bucuresti la Spitalul Grigore Alexandrescu unde i s-a facut si o ecografie si mi s-a zis ca nu sunt probleme ,am inceput tratamentul cu 5 zile axetine,15 sumetrolim si acum suntem pe ciprofloxacina inca 15 zile urmand ca in continuare sa repetam 15 zile sumetrolim si 15 zile ciprofloxacin pana facem 3 luni de antibiotic.

Intrebarea si nelinistea mea este de se se mai screme cand face pipi daca urocultura e sterila ,s-a sterilizat dupa primele 5 zile de tratament?ar putea fi vorba de vreo candida facuta de la antibiotic si daca da ce as putea face ?

Si o alta nedumerire care nu-mi da pace si pentru care am decis sa postez aici este daca nu cumva este prea mult ciprofloxacin pentru un bebe de 9 luni si jumatate ,hai prima cura de 15 zile am inteles-o dar daca urina e sterile de ce sa-I maid au inca doua reprise de 15 zile de ciprofloxacin?
Precizez ca Idozele prescrise de medical de la Grigore Alexandrescu sunt: 2.5ml de sumetrolim seara inainte de culcare 15 zile
¾ pastla de ciprinol de 250mg tot seara ,alte 15 zile
mentionez ca bebelusa mea are 9.5 kg
In speranta ca ma va ajuta cineva cu un sfat ,sau ca-mi vor fi impartasite si alte experiente va multumesc anticipat.
Adresa mea de email [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Tratamentul, este mai complex pentru faptul ca d-lor de la Clinica au considerat ca este vorba de o recidiva cu acelasi germene.
Noi nu avem calitatea de a intrerupe sau schimba tratamentul instituit pe baza unei obsevatii clinice si examen de laborator de catre un for competent.
Nu cred intr-o candidoza,alti copii cu afectiuni mult mai grave fac tratament mult mai intensiv cu antibiotice si nu fac candidoza.
Simptomele de cistita ( iritatie si inflamatie ) cedeaza mai lent.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Infectiile urinare la copii.

Utilizator11561698680 (acum 4 ani)

Si sa tratat ? Al meu băiețel are acum 10 luni de la naștere a luat e coli si după naștere la 2 saptamâni infecție la urina 3 luni si el antibiotic dar mereu reapare cu ce l-ai tratat pana la urma ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: