Pietre la rinichi

Infectiile urinare la copii
Intrebare postata de iuliam cu 13 ani in urma

Nepotul meu de 7 ani si 8 luni a avut o criza renala acum 2 luni si dupa ecograf ni s-a spus ca are pietre la rinichi. Dupa o internare de o saptamana a eliminat piatra.Dar acum doua saptamni s-a internat din nou in urma altei crize. De aceasta data piatra a coborat din rinichi in vezica. El nu mai are dureri dar au trecut doua saptamani si piatra este tot in vezica nu a fost eliminata (vineri 8 aprilie a facut un ecograf).
Va rog frumos sa-mi spuneti cum poate fi eliminata aceasta piatra din vezica, ce tratament naturist ar putea sa ia.
Va multumesc din suflet. Adresa mea de e-mail este [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

costi20 (acum 13 ani)

buna seara...chear daca nu sunt medic pot spune ca si eu am avut la varsta de 5ani pietre la rinichii si la mine a fost cam aceeas situatie ..si singura modalitate de a elimina piatra a fost ori sa ma taie sa imi scoata piatra ori sa ma duc la bucuresti la spitalul de copii sa ma opereze cu laser-ul...si am ales sa ma opereze cu laser-ul ...am incercat pe atunci totfelul de medicamente si de terapi naturiste si nimic nu ma ajutat...si sa aveti grija k nu cumva piatra din vezica sa o elimine si sa se blocheze pe canal si sa nu mai poata urina ca atunci va face niste crize groaznice....o seara placuta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuliam (acum 13 ani)

Va multumesc foarte mult pentru raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doctora lavinia (acum 12 ani)

BUNA ZIUA , STIU REMEDIU AKESTEI AFECTIUNI , DACA COPILUL ARE INCA DINTI DE LAPTE II DATI TAMAIE , II VA STRICA DINTI DE LAPTE , DOAR DACA O ATINKE IN DINTI DACA OO INGHITE , IN MAXM 2 SAPT II TERCE , NOROC SUCCES

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Robert (acum 11 ani)

Buna seara, am avut si eu o problema in urma cu 10 ani cu o piatra la rinichi si de atunci nu am mai avut probleme. Am facut ecograf si am nisip dar odata la 3 luni fac preventiv aceasta reteta. Se rad 250 g de radacina de patrunjel si se pun la fiert intr-un litru de apa. Cand lichidul scade la o cana, se strecoara si se imparte in trei portii care se beau pe indelete dimineata, la pranz si seara, pe nemancate. De precizat ca, in cursul intregii zile, nu se mananca nimic altceva. Pana a doua zi piatra se transforma in nisip si se constata depunerea sa in urina colectata intr-un vas. In caz de colica renala, durerile inceteaza de la prima ceasca. Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cleo (acum 11 ani)

Dar de baut se poate bea ?
Am facut si eu un tratament asemanator: 500 g radacina patrunjel se spala bine, se rupe in bucati si se fierbe in 2 l apa pana cand scade la 1 l. Se bea cate un pahar inainte cu 30 minute de fiecare masa. Din pacate, la mine nu a avut efect deocamdata. Ma gandesc sa mai incerc o data.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 10 ani)

buna ziua,am ramas uimita si trista cand am auzit ce isa intamplat nepotelului dv ma ingrozeste faptum ca un copil atat de mic pote suporta aceasta durere insuportabila.eu acum o saptamana am facut la fel o criza renalala la fel misa intamplat sa-mi plece o piatra de la rinichiul drept,am avut niste dureri insuportabile am chemat salvarea mau plimbat de la spital la siptal ,mi-au facut un tratament si mi-au spus sa ma duc acasa si sa continui sa beau foarte multe lichide ,durelile inca mai continoau dar nu foarte rau,am aflat despre un leac babesc ,e un leac foarte bun credetima pe cuvant ,Se ia o crenga de visin suptire cat degetul mic de 2 metri se taie la 10 cm si se pune la fiert in 3 l de apa se lasa sa fiarba pana scade la jumatate de litru se bea cald in max 2 ore,apoi va merge foarte des la toaleta si o va limina ,va rog sa ma credeti no sa va vina sa credeti cat de repede o va limina aveti cuvantul meu si incercateo so faceti, sa faca pipi in ceva in care sa vedeti daca a eliminato in maxim 2 zile o va elimina daca nu si mai repede .incercateo si va rog sa-mi trimiteti un meil atunci cand o va elimina [email protected] succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: