Infectie urinara raspuns medic

Infectiile urinare la copii
Intrebare postata de elena gheorghe cu 13 ani in urma

Buna seara! Fetita mea in varsta de 1 an si 8 luni a fost diagnosticata cu infectie urinara in urma unui set de analize.d-na doctora mi-a dat 10 zile augmentin (4ml/12ore) si timp de 3 luni consecutiv sumetrolin (3ml/in fiecare seara la ora 20.00),iar odata de luna timp de trei luni sa ii dau biotics baby.In fiecare seara sa o spal cu sapun, apoi cu gel de dus de la seba med, iar inainte sa ii pun pampersul sa o dau cu crema triderm. Intrebarea mea este ...atata antibiotic nu ii face rau ? este bine sa ia atat antibiotic la o varsta asa de mica? Va multumesc si o seara buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Alina (acum 13 ani)

sigur ca bine n-o sa-i faca ,doctorii astia fara analize fara nimi se arunca sa dea antibiotic ,fa-i o urocultura la urina impreuna cu antibiograma ca sa se stabileasca la ce tratament raspunde infectia,sigur de antibiotic nu scapa dar cel putin sa fie corect dat ....cere si ceva protectie candida este dispusa sa faca ,injectabil ar fi ideal dar repet corect sa fie .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Bună seara,
Sunt convins că d-na doctor a prescris acest tratament pe baza rezultatelor analizelor de care chiar d-voastră vorbiti ,inclusiv urocultura si testarea sensibilităţii microbilor la antibiotice.
Repetaţi analizele şi în funcţie de rezultate se va modifica sau întrerupe tratamentul. cu antibiotice.
Sănătate Dr. E . Otesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Infectiile urinare la copii.

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raluca (acum 13 ani)

Este o mare p***ae...cum adica sa-si urmeze instinctul si inteligenta?ori una, ori alta...in medicina am ajuns sa ne bazam pe studii....cercetari stiintifice si nu sa aplicam tratamente empirice...homeopate. Sigur ca medicamentele pe care le luam produc si efecte adverse.Cred ca orice lucru in viata are doua laturi.Ideea este ca intotdeauna medicul pune in balanta rezultatele unui anumit tratament cu efectele nedorite ale medicamentului respectiv.Daca tratamentul aduce beneficii superioare efectelor adverse pe care le produce, el trebuie aplicat! Ganditi-va ce se intampla cu oamenii inainte de descoperirea penicilinei in 1928?mureau pe capete din cauza infectiilor!Asadar, antibioticele nu trebuie privite ca pe un dusman!Ca in ziua de azi se face abuz de ele fara a fi intotdeauna necesare...asta este o alta problema, care nu-si are rostul de a fi discutata acum!In orice caz, se face mult prea multa publicitate pe aceasta tema si uneori tratamentele de acest gen fac mai mult rau decat bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raluca (acum 13 ani)

IN ACEST CAZ, ANTIBIOTICELE SUNT NECESARE, DACA MEDICUL RESPECTIV SI-A BAZAT DIAGNOSTICUL PE ANALIZELE DE LABORATOR! Medicul pediatru poate cere efectuarea unor analize suplimentare dupa ameliorarea infectiei pentru a determina daca copilul are tulburari functionale sau organice ale tractului urinar care sa-l predispuna la aparitia ITU(infectiilor de tract urinar). Cea mai comuna problema este refluxul urinei din vezica urinara la rinichi (reflux vezicoureteral).
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: