Urgent va rog ajutati-ma

HIV SIDA
Intrebare postata de Marijr cu 14 ani in urma

Buna ziua,
Am si eu o problema.Fostul meu prieten mi-a facut sex oral neprotejat si imi este teama sa nu fi contactat o boala transmisibila sexual.Mentionez ca numai el mi-a facut mie sex oral eu neintrand in contact cu organele sala genitale decat cu saliva.As putea contacta HIV?De aceasta boala imi este cel mai teama.Stiu ca am fost inconstienta si nu voi mai face asa ceva.El mi-a spus ca nu are asa ceva dar imi este teama.Va multumesc frumos si astept cu nerabdare un raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (21)

nicoleta as med (acum 14 ani)

EXISTA SI AICI UN RISC,VIRUSUL POATE IESI SAU INTRA IN CORPUL UNEI PERSOANE PRIN EVENTUALELE RANI DIN GURA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 14 ani)

HIV se transmite prin contactul MUCOASELOR persoanelor infectate cu cele sanatoase. Deci... Mai bine fa-ti analizele specifice pt. depistarea HIV, e cel mai sigur asa, vei sti cel mai bine ce si cum.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

joani (acum 14 ani)

te rog sa te gandesti,mai mult la tine sa nu mai cazi asa de jos.este mare pacat in fata lui D-zeu acest lucru.nu te supara,dar dute si la preot si spovedestete,si cel mai bine roagate Maicii Domnului sa te izbaveasca de vreo urmare grava a ceea ce ai facut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

allexia (acum 14 ani)

oameni buni!!!sunteti sanatosi la cap sau...aveti ceva grav???in viata mea nu am auzit de sex oral protejat!!!:))) si de transmitere a bolilor prin asa ceva,orice ar fi...si mai ales,cum naiba sa se transmita hiv??? da ce,hiv se gaseste in saliva???daca il sarutai pe gura,luai hiv??doamne fereste...ce-i cu voi oameni?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ce afirmatie (acum 14 ani)

normal ca se poate transmite hiv prin sex oral.nu ai auzit de singerarea gingiilor? poate prin acest sange se transmite...dahh

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daria (acum 14 ani)

Buna,

Legat de BTS, exista studii care sustin ca sexul oral poate transmite boli sexuale: //sfatulmedicului.ro/Boli-cu-transmitere-sexuala/sexul-oral-poate-raspandi-bolile-cu-transmitere-sexuala-bts_625;
HIV se transmite prin contactul cu sange infectat asa ca da, daca individul are hiv si ambii parteneri au rani deschide, sangele celor 2 intra in contact, existand risc de inectare.

Pentru Allexia - atunci cand un barbat nu prea are minte si plateste femei pentru placere sexuala, se recomanda utilizarea prezervativului si in cazul contactului oral, tocmai pentru ca exista risc de transmitere a bolilor.

Poate in cazul Marijr - ei teama este putin putin exagerata, dar niciodata nu este exagerat sa recurgi la o testare, pentru siguranta si linistea ta.

Numai Bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marijr (acum 14 ani)

Va multumesc frumos pentru raspunsuri.Joani are dreptate am gresit mult si regret enorm daca as putea da timpul imapoi nu as mai face in viata mea.Nu stiu ce a fost in capul meu.Sper sa ma ierte Dumnezeu intr-o buna zi.O sa merg saptamana viitoare sa fac un test.Intrebarea mea este daca a trecut numai o luna rezultatul analizei va fi concludent?Eu stiu ca dupa minim 3 luni si mai sigur 6 luni.Sunt un pic speriata ptca am niste dureri musculare si o afta in gura si imi fac diverse scenari.Eu sper sa nu fie nimic.O sa va tin la curent.Va multumesc mult de tot.Credeti ca dupa o luna rezultatul va fi concludent? Am facut un test de secretie si nu a iesit nimic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

joani (acum 14 ani)

tu trebuie sa fii mai tare,nu dispera.important este sa nu mai faci de acum inainte si ai sa vezi ca totul va fii bine.am trecut si eu prin asta si sunt sigura ca nu te iubeste.altfel nu te-ar pune sa faci lucruri atat de josnice si scarboase.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marijr (acum 14 ani)

Oricum sunt disperata ca nici nu ma simt bine.Am dureri mari in gat si inghit cu dificultate iar aseara m-au durut picioarele.Iar pe limba mi-a aparut o afta.Credeti ca are vreo legatura cu vreo boala acum sunt disperata ma gandesc la ce e mai rau.Iti multumesc din suflet Joani pt cuvintele frumoase si voua celorlati pt tot.Credeti ca daca a trecut o luna va iesi ceva la analize?De asemenea simptomele descrise seamana cu vreo boala transmisibila sexual?Multumesc frumos pt raspunsuri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MihaelaR (acum 14 ani)

virusul HIV are o perioada de incubatie de pana la 6 luni.Dupa aceasta perioada ai putea sa faci un test .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

joani (acum 14 ani)

dute la plafar si intreaba de o solutie pt afte sau la farm.mia imi apar afte si cand merg la dentist

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

joani (acum 14 ani)

poate ai amigdalite.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

joani (acum 14 ani)

eu am 2 fetite si au amigdalite si au fost atat de darnice ca am si eu acum

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marijr (acum 14 ani)

Nu mai am amigdalite le-am scos acum 3 ani.si mi-am facut si exudat faringian saptamana trecuta si totul a fost negativ.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

joani (acum 14 ani)

pai atunci nu stiu ce sa mai zic.nici dr nu sunt.dar te rog sa fii mai calma ca nu rezolvi nimic daca esti atat de agitata,ba din contra iti faci rau.ia propolis cu echinaceea,laptisor de matca sunt f bune

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marijr (acum 14 ani)

Da asa imi spune si mama mea acum ca fapta e consumata.Dar din pacate imi fac tot felul de scenari si mie frica.Si ma gandesc ca pana saptamana viitoare innebunesc gandindu-ma.Multumesc inca o data.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

joani (acum 14 ani)

sanatate multa si ai grija ce faci,nu trebuie sa ai incredere in partener chiar daca spune ca e sanatos.D-zeu sa te ajute si sa te ocroteasca.sper sa fie totul bine.nu te mai lasa dusa de val si reactioneaza inainte de a fii prea tarziu .cel mai bine te casatoresti sau te abtii de la sex daca inca esti prea mica.si sa nuti treaca prin cap sa avortezi.e cea mai mare crima care o poti face.eu daca as putea mas intoarce innapoi si nu as mai faceo.e groaznic,am avut multe complicatii si ma chinuie gandul ca am omorat niste suflete nevinovate.nu este o solutie asta,fal si daca nul poti tine dal spre adoptie sau ceri ajutorul pt al creste si credema ca e minunat sa ai langa tine un ingeras.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marius (acum 14 ani)

Stai linistita,
Stiu ca ceea ce ai facut tu nu este ok, cel putin din punctul de vedere al religiei. Cat despre transmiterea virusului HIV tot ce pot sa iti spun este sa stai linistita, am trecut si eu exact prin aceasta perioada, si m-am documentat mult despre modurile de transmitere ale acestui virus. Ca sa te fac sa te linistesc doctorii de specialitate de pe forumurile de afara spun ca este extrem de greu ca acest virus sa se transmita prin sex oral, adica sansele sunt undeva 1 la 10000. Au fost facute niste sundaje pe niste persoane infectate care faceau sex oral recomadat si din acele persoane nici una nu a fost infectata prin sex oral. Cat despre testare acestia spun ca peste 90% din perdoanele infectate o sa iasa testul pozitiv dupa o luna. La 8 saptamani deja testul este 98%-99% concludent, si la 3 luni este 100% sigur. Nu mai crede ce spun toti pe forumuri sa astepti 6 luni, testul la 3 luni este 100% sigur. Aceste informatii sunt spuse de specialisti. Daca vrei sa citesti mai multe informatii despre asta intre pe http://www.medhelp.org/forums/HIV-Prevention/show/117
Sper ca bunul Dumnezeu sa te ajute si sa fie totul bine, si data viitoare gandeste-te mult inainte sa mai faci astflel de lucruri.
Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

allexia (acum 14 ani)

nu inteleg de ce vi se pare un lucru asa iesit din comun..de ce spuneti ca daca iti cere partenerul asa ceva sau o face el,inseamna ca nu te iubeste..tocmai pt ca este iubire faci lucru asta..ca sa iti satisfaci partenerul..ca nu faci lucru asta cu oricine...ei ii pare rau doar pt ca s-a gandit ca poate a luat o boala..nu ca i-ar parea rau,ca ooo,ce i-a placut...altfel nu ar fi facut-o...bine ar fi ca sexul oral sa fie cel mai rau lucru din lume..sa nu existe altceva mai rau..ar trebui ca si criminalii in serie care au pofta de o crima,sa se apuce mai bine de un oral...bine,si cand faci chestia asta..trebuie sa iti cunosti partenerul,sa sti ce om ai langa tine..si nu doar pt oral ci si pt contactul propriu zis,chiar daca e cu prezervativ..sa te interesezi cand si-a facut ultima data analizele si cum au iesit in cazul in care a avut relatii cu mai multe femei..eu asa am facut..da saraca s-a lasat dusa de val si se gandeste doar dupa ce a fost fapta consumata...scuza-ma draga mea ca iti spun dar chiar esti inconstienta..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marijr (acum 14 ani)

Da ai dreptate sunt inconstienta si da este adevarat m-am lasat dusa de val si imi pare rau dar am scris pe acest forum pentru a va cere sfaturi nu sa aruncati cu pietre in mine.Am facut analize pentru celelalte boli cu transmitere sexuala si au iesit negative.Iar peste 2 saptamani o sa fac si testul hiv ptca se fac 3 luni de la contact.Oricum din ce am vazut hiv se transmite foarte greu prin sex oral.Riscul este mic din ce am citit pe net si din ce mi-a trimis Marius careia ii multumesc frumos.Nu cred ca fostul prieten are asa ceva dar sunt eu mai pesimista.Ma gandesc ca daca nu are boli cu transmitere sexuala mai usoare sa zic asa nu o avea tocmai Hiv.Oricum in viata mea nu voi mai face asa ceva.Am primit o lectie si am invatat din ea.Va multumesc frumos tuturor pt raspunsuri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2