Usturoiul

Hipertensiunea arteriala (HTA) Anticoagularea in timpul sarcinii
Intrebare postata de mans cu 14 ani in urma

Sutul meu a facut investigatii in urma carora i s-a recomandat tratament cu concor si noliprel.Aluat tratamentul jumatate de an si intradevar e ok:l-au lasat durrile de cap.Dar o cunostinta(nu e madic) l-a sftuit sa inghita un catel de usturoi pe stomacul gol dimineata.A inceput sa faca acest lucru de vreo 3 luni si nu mai ia pastilele.Nici nul mai doare capul.Intrebarea mea este: nu afecteaza stomacul?Deci nu mesteca usturoiul,inghite intreg.multumesc.A... nu mai maninca nici sarat ca ininte.E de la usturoi s-au de la mincarea nesarata remedierea asta a lui?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Adrienne (acum 14 ani)

Concor si Noliprel sunt doua medicamente recomandate in hipertensiune arteriala. Cu Concor si alte doua medicamente fac tratament zilnic, de peste doi ani de zile. Stiu ca nu trebuie intrerupt toata viata decat daca, in urma controalelor periodice [ la un an], medicul decide sa schimbe cu altceva. Sincer........eu nu as avea curajul sa renunt la medicatie in favoarea consumului de usturoi [ nu zic ca nu ar fi bun dar, ca adjuvant la tratamentul medicamentos ] la recomandarea oricarei cunostinte........Dar fiecare face cum crede, sper sa fie bine. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mans (acum 14 ani)

intradevar recomandarea este pe toata viata.Dar chestia cu usturoiul da rezultate.Nu a mai avut o durere de cap de atunci.Stiu ca pt tensiune le lua dar are el o pb....Ia spus cineva ca-i afecteaza viata sexuala.....(na are doar 44 ani)De asta l-a inlocuit cu usturoiul.Eu nu am nici o pb cu renuntatul la medicamente dar a m aflat ca poate fi o pb cu stomacul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ione (acum 14 ani)

draga, esti prea fricoasa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana Pistereanu (acum 14 ani)

fratilor mancati usturoi! chiar da rezultate.
cat puteti mai mult
oricum e de folos si alte probleme de sanatate, nu doar cu tensiunea sau probleme de inima

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adi (acum 14 ani)

mai oameni buni ciar afecteaza stomacu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LUCIA (acum 14 ani)

INTR-ADEVAR USTUROIUL ESTE F BUN DE 2 LUNI DE ZILE AM RENUNTAT LA MICARDIS SI MA SIMT F BINE .EU IN FIECARE DIMINEATA INGHIT 2 CATEI DE USTUROI PTR COLESTEROL SI MI-AU FACUT BINE IN AMBELE SITUATII .COLESTEROLUL DE LA 303 L-AM ADUS LA 241 IAR TENSIUNEA ESTE SI SE MENTINE IN LIMITE NORMALE.VOI CONTINUA CU USTUROIUL SI O DIETA ECHILIBRATA FARA GRASIMI SI ALTE MANCARURI CARE FAC RAU.CONCLUZIA USTUROIUL NU FACE RAU FOLOSITI-L CU INCREDERE .S-AUZIM DE BINE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ROXANA (acum 13 ani)

nu imi place ca asta nu e adevarat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 13 ani)

ea are drept

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

optim (acum 13 ani)

Luam medicamente cu pumnul, antibiotice ,anticoagulate,naturiste.Ba raceam ba aveam dureri reumatice etc.Doctorul de fanmilie nu-l tin decit pentru o trimitere adeverinta si cam atit.(si daca ii dai ca i-am dat si am facut analize complexe pe bani mei si degeaba) Ca reteta buna nu mi-a dat niciodata ,dupa care sa ma simt bine.Faceam fite ca nu manimc usturoi ca miroase etc.Si cred ca cerea organismul sau telepatic il vedeam mereu pe masa linga solnita cu sare si nu mincam dar din decembrie 2010 nu stiu ce mi-a venit si am inceput sa maninc usturoi si de atunci nu mai iau nici un medicament.Il maninc preparat in toate felurile crud mestecat intreg si ma simt bine.Serviti-l din orice ,,pozitie'''''''' o perioada si binenteles mai documentativa pe net (ca de asta e bun si netul)si veti vedea rezultate de 100%.Va doresc sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai (acum 12 ani)

daca nu ai probleme cu stomacul poti inghiti dimineata pe stomacul gol 2 catei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: