Tesnsiunea creste la cel mai mic efort?

Hipertensiunea arteriala (HTA)
Intrebare postata de Cosmin cu un an in urma

Buna seara,

Făcând abuz câteva zile de alcool, nopți nedormite, mâncare putina, am ajuns sa mi verific tensiunea și să constat că aveam 18 cu 10, imediat făcând și un atac de panica :(
Am sunat ambulanta. Până au ajuns aceștia, 4 ore de chinuri psihice groaznice pentru mine, tensiunea mi a scăzut la 16 cu 10. Mi au făcut EKG ul, spunandu mi că este perfect, și pentru tensiune mi au dat o pastila și un extraveral. Au plecat.
A doua zi dimineața, din nou 18 cu 10, alt atac de panica alta ambulanta același tratament. Am stat linistit in pat 3 zile fara medicamente tensiunea in astea 3 zile fiind de 15 16. După cele trei zile, azi toată ziua am observat că am avut o 13 cu 9, 14 cu 9.
Când mă duceam la toaletă și mă întorceam, un efort minim, aveam simptomele care le avusesem când am avut tensiunea mare. Mă strângea capul, transpirau mâinile. Can am luat o era 17 cu 10. In 20 min revine la 13 cu 9, iar fac puțină mișcare, iar sare la 15 16 17.
Creste imediat. Dar este și prima zi după cele 3 in care a fost 15 16 bon stop. Este ceva de speriat sau trebuie sa am răbdare să se regleze ea cu corpul?

Mulțumesc tuturor care au avut răbdarea de a citi și rog pe cineva să mă ajute cu un răspuns. O seara buna tuturor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

LILIM (acum un an)

Eu am avut aceeasi problema,am fost la medicul cardiolog si mi''a pus un holter care masooara tensiunea timp de 24 de ore,Iti recomand sa faci la fel.Poate nu esti bolnav dar iti recomanda schimbarea stilului de viata,Mai multa odihna,fara alcool si mancare sanatoasa!Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cosmin (acum un an)

Cu siguranță după tot ceea ce am trăit pe pielea mea... Sa nu mai aud de alcool sau de nopți nedormite. Mai stau 1 zi, 2 și dacă nu se reglează nimic, destinația cardiolog. da mi a spus și d.nl doctor după amblanta că e păcat să iau pastile de tensiune la 36 de ani și să mă duc să mi se pună un Holter.
Mulțumesc pentru răspuns și multă sănătate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: