Tensiune raspuns medic

Hipertensiunea arteriala (HTA)
Intrebare postata de membru213843 cu 10 ani in urma

Am hta2 de 10 ani sub control medicamentos , prestarium, bisog, tertensif. am diabet insulina 60 u/zi, Brusc de vreo 10 zile tensiunea sta la 180-220cu 117-130. Am luat diuretice, un captopril( a crescut) un nifidepin si a scazut momentan la 180/117.oare ce se petrece. am 56 ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Oana Panfir MDr. Oana Panfir este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Trebuie sa mergeti la un consult amanuntit, plus pt analize suplimentare, si asta cat mai curand cu putinta (valorile mari ale TA pe care le aveti va predispun la riscuri destul de mari). Probabil se intampla ceva in organismul dvoastra care va da aceste probleme, sau pur si simplu tratamentul trebuie ajustat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hipertensiunea arteriala (HTA).

membru213843 (acum 10 ani)

multumesc, acum sunt la bucuresti9 resedinta la baia mare) am sa caut un cardiolog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Constantin Rusu MDr. Constantin Rusu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Hipertensiunea este de multa vreme disputata intre cardiologi si nefrologi. In cazul dvs cred ca, inaintea cardiologului, ar trebui sa discutati cu un nefrolog (rezistenta hipertensiunii la tratament ar putea semnaliza instalarea nefropatiei diabetice).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: