Hipertensiune 240 - 160 la varsta de 16 ani!

Hipertensiunea arteriala (HTA) Prevenirea nefropatiei de contrast Arteriografie renala Arteriografie viscerala
Intrebare postata de be.catalin cu 14 ani in urma

Am avut si eu o problema medicala in septembrie, ramasa neelucidata.
So, in septembrie am fost la un control, mi s-a descoperit tensiunea 14 cu 8la control. Mi-am mai luat-o in decursul a o saptamana,fara stetoscop, acelasi rezultat.Dupa o saptamana,mi se ia tensiunea de o sora medicala, 24 cu 16, m-au dus la spitalul din oras, ekg si tensiunea luata iar, the same shit. M-au directionat in craiova, pe ambulanta aceeasi tensiune.
Ajuns acolo,aceeasi tensiune. Mi se baga un calmant si Betaloc,metoprolol injectat, scade la 16 cu 10.
Mai stau o saptamana in craiova pe betaloc pastile si norvasc, mi se mai ia tensiunea, scade la 14 -9.
Ma trimit la Bucuresti-Fundeni pentru a face arteriografie, fiind suspectat de probleme de rinichi, am avut acum 5 ani blocaj de rinichi, 3 dialize si si-au revenit la normal.
In fundeni mi s-au facut 5 ecografii,3 ekg-uri, holter 1 zi/1noapte ,arteriografie si inca o procedura careia imi scapa numele, se injecteaza o substanta si se doreste observarea functiei renale la un aparat, stand nemiscat, ceva gen RMN, de 2 ori.

Rezultate:Rinichii functioneaza la capacitate aprox. 50% fiecare.
Ecograf: Rinichii cu forma normala,structura normala si orice altceva normal la ei, inclusiv arterele care ii alimenteaza cu sange(vazut la arteriografie)
-Inima hipertrofia inimii in Ventriculul Stang, in rest totul ok, pancreas ficat erm...tot!

Am mai fost si la parhon, teste pt glande endocrine, au iesit in regula. Un test care a costat 300 lei facut in germania pt rinichi, iesit bun.

Acum sunt acasa de 2-3 luni, am stat pana in octombrie - noiembrie in spitale.
Si tot nu stiu ce s-a intamplat, intre timp tensiunea e stabila 12-14 cu 6-7

Iau 25 mg metoprolol(egilok) dimineata, 15 seara , norvasc 5mg seara si indapamida (tertensif) dimineata 1.5 mg
Ce credeti , sa mai iau aceste pastile ? Trebuie sa revin in 6 luni scrie pe fisa. Vor sa imi faca biopsie pe rinichi acum!!! HELP!

Daca nu e locul potrivit , va rog sa ma re-directionati in alta parte/alt forum,eventual din afara. Merci!

PS: 16 ani, 1.75m ,58kg.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

ionica (acum 14 ani)

Incearca sa completezi o fisa medicala la consulta medicul online si cu siguranta vei primi raspuns la intrebare. //sfatulmedicului.ro/consulta-medicul-online
Bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Da va trebui sa iei tratamentul, aceste pastile iti regleaza tensiunea, e posibil sa fi nevoit sa le iei toata viata, nu neaparat acestea.
E o situatie destul de complicata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorinafru (acum 14 ani)

nu te lasa la biopsie.Daca este ceva de vazut,se vede la ecograf sau RMN facut cu,culoare de contrast.Eu am fost la Cluj,Clinica de hemodializa,cauta si ia legatura cu d-na doctoc KOKSO INA.Tratamentul trebuie luat pt mentinerea tensiunii.daca ai tensiunea ,cat de cat,buna nu fortezi rinichii.sper sa -ti fie de ajutor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

be.catalin (acum 14 ani)

Deci daca tensiunea e buna rinichii au o stare cat mai buna nu? Dar totusi, am avut Hipertrofia inimii,ceea ce inseamna ca aveam tensiunea mare de mai mult timp! Nu stiu cum,dar se pare ca aceea era tensiunea mea in mod normal...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorinfru (acum 14 ani)

Ce fel de tensiune ai?A mea este secundara,este provocata de rinichi.Lasa-mi daca vrei un id de messinger si povestim mai multe.Eu am ''boala chistica medulara,nefropatie cronica''.Nu ai pe nimeni in familie care sa fi avut probleme ,mai grave,cu rinichii?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

be.catalin (acum 14 ani)

Ar mai fi tata, i-au luat tensiunea in spital si a avut 17 cu 10, in mod normal are 13-14 cu 7-8.
Am avut acum 5 ani blocaj renal din cauza faptului ca am stat la bunici ac***a ocluzie intestinala , 2 zile...am fost operat de ocluzie insa am avut rinichii in blocaj, si ficatul a fost afectat...am avut septicemie. Mi s-a facut dializa de 2-3 ori si rinichii au revenit in functie.

De atunci am baut apa >1.5l pe zi , fara sucuri acidulate si snack food.

De atunci am tot mers la 1 an la consult,ecografie...asa am descoperit aceasta tensiune.
Mi-a facut ecograf Dr. Goldis din fundeni si inca o doamna mai batrana...au zis amandoi ca e totul in regula.

Pe fisa mea scrie doar Hipertrofie Ventricul stang, hipertensiune de gradul x , nu mai stiu cat...

Au zis sa revin in cateva luni, dar nu cred ca rinichii au vreo problema! S-a vazut clar ca s-au refacut ,arata foarte bine, masoara 8-9cm.;)

Parerea mea e ca a fost ceva temporar,din cauza schimbarilor intampinate in aceasta perioada...a adolescentei. Mi-a mai povestit o matusa ca stie un baiat care a avut tensiune mare in aceeasi perioada si nu i-au gasit nimic si nu a mai avut probleme de atunci.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorinafru (acum 14 ani)

i-ti doresc multa sanatate si sa fie asa cum zici tu.grija mare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

robert7291 (acum 14 ani)

tratament a la long. biopsia e o injectie, practic, asa ca du-te. in plus asta chiar poate arata ceva important.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

be.catalin (acum 14 ani)

Citez: " A biopsy is a medical test involving the removal of cells or tissues for examination. It is the medical removal of tissue from a living subject to determine the presence or extent of a disease. The tissue is generally examined under a microscope by a pathologist, and can also be analyzed chemically. "
Asta inseamna ca trebuie sa preleveze tesut din rinichi... Si ce mai exact ar putea arata, "important" ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ani32 (acum 14 ani)

dar tu te simti foarte rau?poate nu functiona bine tensiometrele

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pavel Calimanescu (acum 14 ani)

Anul trecut in luna octombrie am avut un puseu de tensiune arteriala f.mare peste 20 si am fost internat la cardiologie.Dupa perioada de spitalizare mi s-a recomandat ca tratament:1tb atacand,1/2 nebilet,1tb tertensiv,seara iau sortis si lymphantil(colesterol si trigliceride).Am refacut examenul la sainge si colesterolul si trigliceridele sunt in limitele normale.Actualmente tensiunea variaza in valorile 8/5 si pana la 15/9 in functie de starea sufleteasca si alte stress.Sunt reprogramat pentru investigatii in luna aprilie la doctorul cardiolog,pana atunci trebuie sa iau tratamentul de mai sus.Va intreb daca valorile colesterolului si a trgliceridelor sunt in limite normale daca mai este necesar sa mai iau aceste tablete cunocandu-se cau o influienta nu pre fericiota asupra ficatului.Nu exits amedicamente naturiste care sa aiba acelasi efect sau acestea sunt slabe in comparatie cu gravitatea bolii.Tratamentul de mai sus este pentru toata viata sau pentru o perioada pana la reglarea tensiunii?
Este necesar sa fac un examen riguros la inima cu toate ca la ecograf nu au reiesit modificari strurale si functionale?
Va multumesc mult si astept un raspuns pe emailul [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 8 ani)

Incearca aspirina naturala de Hofigal(scoarta de salcie)+extract de usturoi+Coenzima Q10

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

be.catalin (acum 14 ani)

Ma simteam mai mult decat bine inaine. Daca nu se intampla patania asta,nu imi dadeam seama vreodata ca as avea tensiune mare!Singurul lucru ce mi se parea putin suspicios e ca vedeam in campul vizual cateodata niste dungi,linii neregulate argintii, sau ovale mici si negre ,pe care le vad si acum...se misca neregulat,apar la intamplare...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lucian.m (acum 14 ani)

si eu am 16 ani..si am descoperit de curand ca am tensiune destul de mare 14/9 ....faceam sport de performanta...acum nu o sa mai pot face niciodata...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tensiune 250/150/150 (acum 11 ani)

Si eu am avut HTA cel mai mult 250/150/150.
De 2 ani o tin tot asa cu tensiunea.Pe holtere recente de luna trecuta arata 220, 180.
Voi ce ati mai facut? Eu am in jur de 30 de ani si am greutate normala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laura (acum 10 ani)

Si eu mi-am pus holter si mi-au iesit valori de 19,5/12,7 . Chestia este ca nu simt can se ridica la aceste valori.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: