VA ROG, UN RASPUNS fisura anala - ce am voie sa mananc? raspuns medic

Hemoroizi
Intrebare postata de elle21 cu 12 ani in urma

Buna seara, am fost la un control si am aflat ca am o fisura anala. mi s-a spus sa mananc numai supe si legume fierte pe aburi... mi se pare putin exagerat. spuneti-mi, va rog, ce alimente pot sa mananc fara sa afecteze fisura si daca usturoiul (avant in vedere ca este un bun antibiotic si stiu ca distruge bacteriile din intestin) este recomandat. multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

În cazul existenţei unei fisuri anale se recomandă consumul unor cantităţi crescute de fructe, legume, cereale iar în cazul unei alimentaţii bogate în fibre vegetale şi consumul crescut de apă sau alte lichide. Din câte cunosc usturoiul este indicat (sub formă de decoct de usturoi) în cazul existenţei fisurilor anale şi hemoroizilor, datorită efectelor antiseptice şi cicatrizante

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hemoroizi.

cleo (acum 12 ani)

Am o fisura si nici dupa un an nu am scapat de ea,acum am facut injectie cu toxina botulinica sper sa scap de ea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11577355891 (acum 4 ani)

Ai scapat de fisura an urma injecției

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabi (acum 12 ani)

asa este, trebuie sa mananci multe fructe dar si fibre. Carnea constipa, iar usturoiul nu este recomandat, chiar poate fi cel mai mare dusman.
Lactatele sunt recomandate, sana, iaurt etc., deaorece refac flora intestinala...
Painea alba trebuie evitatata si pe cat posibil trebuie sa mananci paine complet integrala, aceea cu seminte, neagra si urata.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anna (acum 11 ani)

da am sio eeu varigela ie grav poti sa ajungi la alte probleme

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11565243635 (acum 4 ani)

Bună ziua acum 2 luni am fost operata de fisura anala și vroiam sa va întreb DC este normal ca la câteva zile tot ies cu sânge când ma,sterg pe hartie igienica este sânge nu mult și încă am usturimi și mâncărimi mulțumesc aștept răspunsul dmv

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: