Scaun aplatizat

Hemoroizi
Intrebare postata de alex_cipri cu 9 ani in urma

Buna ziua,am 28 ani,doresc sa fiu lamurit intr-o problema,acum aprox un an am inceput sa am scaune tari si de dimensiuni medii,ceea ce a dus la simptome ale constipatiei,deoarece eu nu beam multa apa,fibre nu consumam aproape deloc,deoarece am crezut ca alimentatia imi va oferi aceste fibre,numai ca nu mancam ce trebuia,si intr un final am inceput sa simt cand defecam,o senzatie de zgarietura,ca si cum se crapa pielea,iar pe hartia igienica apareau pete mici de sange rosu deschis...m-am gandit ca am fisura anala,insa cand ma spalam dupa ce terminam,simteam la orificiul anal atunci cand relaxam muschiul sfincterului,ca doua umflaturi,moi,precum niste buze,m am uitat cu o oglinda si arata exact precum hemoroizii,din ce am vazut in poze pe net.....insa sunt interiori,dupa ce ma spal si se contracta muschiul,nus e mai simt.am inceput sa manac 4 linguri de tarate de grau zilnic,2 la prima masa,2 la cealalta masa de regula seara,beau 2 litri de apa poate si mai mult zilnic,acum de aproximativ un an scaunul este destul de consistent,si il elimin usor,nemaifiind tare.intre timp,am mai avut 2-3 zile in care din cauza ca ma grabeam sa termin,simteam cum se crapa iarasi ceva si apareau mici pete de sange,a doua zi trecea,nu mai simteam nimic la al doilea scaun a doua zi,insa de aproximativ o luna,cand am simtit iar acea mica fisura,am o retinere in a relaxa total muschiul sfincterului,si am remarcat ca elimin scaunul aplatizat,nu mai este cilindric.in rest n-am simptome specifice vreunei boli,nu prezinta sange pe scaun sau in scaun,nu sunt obosit,n am slabit,ci din contra de la 77 78kg acum cu sarbatorile am 81 82 kg...de la ce poate sa fie?citeam pe net ca scaunele de tip creion ca si diametru si cele de tip panglica sunt atribuite unor afectiuni,insa eu nu elimin scaun creion,nici subtire precum o panglica,ci doar este aplatizat.sa fie de la hemoroizii interni plus faptul ca incordez muschiul sfincterului cand elimin scaunul de teama sa nu apara iar fisura?va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Utilizator11615019107 (acum 3 ani)

Buna ziua, cum.va mai simtiti?
Si eu am aceiasi peoblema si gasesc pe nicaiei descrieri asemanatoare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: