Regim alimentar sanatos

Hemoroizi
Intrebare postata de pauliosif cu 11 ani in urma

Buna ziua are cineva timp sa imi faca o lista cu mancare sanatoasa si nesanatoasa...am hemoroizi...si nu reusesc sami reglez scaunu..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Mirna (acum 11 ani)

In primul rand, fara condimente, otet, muraturi care sunt interzise in caz de hemoroizi.

In al doilea rand, fara paine alba si produse de patiserie, ulei rafinat, prajeli, zahar si orez alb, contraindicate in constipatie.

Si, in sfarsit, ce e permis - paine cu tarate, cereale integrale, salate, legume si fructe (prune, smochine, curmale, caise care sunt laxative), apa suficienta si ceaiuri de la plafar (pentru curatirea colonului si hemoroizi).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana Constantin (acum 11 ani)

pentru hemoroizi si pentru constipatie foloseste zeolitul lichid. Suplimentar poti face bai cu galbenele

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pauliosif (acum 10 ani)

FAC BAI CU GALBELE SI DIMINEATZA SI SEARA SI IAU 3 DETRALEX PE ZI...CAND luam detralex+4 devaricid pe zi...ieseam bine..dar acum fara devaricid,,ma fortez si ma doare..o sa vb maine si cu doctoru de la cliinica laurus medical unde am inceput un tratament

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea constantin (acum 10 ani)

tot am auzit si la tv de zeolit. Stie cineva care e diferenta dintre cel sub forma de capsule si cel lichid?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mircea (acum 10 ani)

Eu am folosit un supliment pe baza de fibre alimentare ca sa nu ma mai constip. Am folosit initial ColonHelp si pe urma am aflat de HemoStop. Recomand HemoStop pentru ca pretul este mult mai mic iar efectul este acelasi, ba poate chiar mai bun.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lacatus Maria (acum 10 ani)

Parerea mea este sa comtactati un medic specialist. Si sa nu va mai luati dupa toate tampenile de pe net.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pauliosif (acum 10 ani)

am fost la o clinica Laurus medical am facut ligaturi...dupa terminarea ligaturilor mi-a iesit iar in afara mam dus la control la 3 luni mi-a zis ca e totul pefect dupa 2-3 zile iar a iesit in afara...si tot am grija ce mananc,,stau cu fundu in apa in fiecare zi etc....tu ce zici sa faC?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adi (acum 10 ani)

Bai de sezut cu ceai de pelin, masaj local cu crema de galbenele si cu crema de tătăneasă.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dana (acum 9 ani)

Sa incepem cu mancarea sanatoasa: este indicat sa consumi cat mai multe fibre si vitamine. Eu am incarct cu fibrele de la Hemostop si m-au ajutat foarte mult. De asmenea, trebui sa mananci cat mai multa mancare naturala gatita acasa. Trebuie crescut si aportul de fructe, salate sau orice este natural.
Mancarea care trebuie evitata: toate mancaruriole condimentate, mancarurile de tip fast food sau orice alt tip de mancare care poate favoriza aparitia constipatiei. Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: