Operatie Longo Stapler? Dureri postoperatorii?

Hemoroizi
Intrebare postata de Utilizator11564510069 cu 4 ani in urma

Buna seara! Metoda Stapler Longo Am ales-o si eu zilele trecute ,25 iulie,iar dupa spusele medicului operatia a fost una super reusita. Aveam 3 hemoroizi externi si 2 interni care sangerau ff puternic. Sunt la 4 zile de la operatie( am optat pentru anestezia generala) iar durerile postoperatorii sunt inimabinabil de dureroase, merg la toaleta de 10-14 ori pe zi datorita semnalelor false de mictionare. Orice vizita la toaleta se lasa cu lacrimi, frisoare si senzatii imediate de febra. Am inteles ca dupa interventie acel loc care e suturat e capsat cu niste mini agrafe de titan care se elimina in timp. V-as ruga din suflet pe toti cei care ati trecut prin o astfel de operatie sa ma ajutati cu informatii( daca e firesc sa mictionez atat de des,chiar daca uneori sunt alarme false sau cantitatea de fecale eliminata e una ff mica de marimea unei masline), detalii, timpii de recuperare. Orice informatie mi-ar fi de folos deoarece recupererea mi se pare ff dureroasa si ciudata, aici referindu-ma la semnalele false de mictionare cat si numarul lor.

Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Utilizator11564510069 (acum 4 ani)

Imi cer scuze. M-am exprimat gresit. Am folosit din greseala mictiune in loc de defecare.

Buna seara! Metoda Stapler Longo Am ales-o si eu zilele trecute ,25 iulie,iar dupa spusele medicului operatia a fost una super reusita. Aveam 3 hemoroizi externi si 2 interni care sangerau ff puternic. Sunt la 4 zile de la operatie( am optat pentru anestezia generala) iar durerile postoperatorii sunt inimabinabil de dureroase, merg la toaleta de 10-14 ori pe zi datorita semnalelor false de defecare. Orice vizita la toaleta se lasa cu lacrimi, frisoare si senzatii imediate de febra. Am inteles ca dupa interventie acel loc care e suturat e capsat cu niste mini agrafe de titan care se elimina in timp. V-as ruga din suflet pe toti cei care ati trecut prin o astfel de operatie sa ma ajutati cu informatii( daca e firesc sa am scaune atat de des,chiar daca uneori sunt alarme false sau cantitatea de fecale eliminata e una ff mica de marimea unei masline), detalii, timpii de recuperare. Orice informatie mi-ar fi de folos deoarece recupererea mi se pare ff dureroasa si ciudata, aici referindu-ma la semnalele false de mictionare cat si numarul lor.

Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11618467832 (acum 3 ani)

Buna ziua, si eu am facyt aceasta interventie, sunt la 10 zile dupa si am aceleasi simptome.
Cum sunteti dumneavoastra acum?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AlexM74 (acum 4 ani)

Buna ziua,
Imi pare rau ca va simtiti asa de rau. Si ca nu am vazut rapsunsul mai devreme. De obicei sunt anuntata cand cineva scrie pe e-mail. Sper ca pana acum sunteti mai bine. Eu nu sunt de specialitate, dar am o experienta foarte bogata cu hemoroizii. Este posibil ca senzatia falsa de defecare sa fie din cauza ca mai este ceva inflamat pe acolo. Dr-ul v-a dat sa luati ceva calmante? Antiinflamatoarele m-au ajutat foarte mult. si gheata-cuburi-puse in punguta de sendvis ca sa fie noua si curata si sa nu curga si aceea invelita intr-o compresa sterila. Eu stateam cu ea asa, 2-3 minute. Ajuta pentru ca reduce inflamatia si calmeaza zona. Pentru un scaun "usor", am luat cate o lingura de ulei de masline de 2 ori pe zi, dimineata si seara (asta foloseste si la constipatie). Va ajuta ca atunci cand aveti scaun sa iesiti usor. Sper ca totusi sa fiti mai bine acum, stiu cum este.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AlexM74 (acum 4 ani)

A! Si inca ceva: eu fac bai de sezut cu ceai de pelin sau rostopasca de 2 ori pe zi. Stau cam 20 de minute, iar ceaiul trebuie sa fie caldut, nici rece, nici fierbinte. Si ma ung cu Cicatridina-care este cicatrizanta. Asta depinde insa si de ce v-a spus medicul ca ar trebui sa faceti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

StefanM (acum 9 luni)

Aceasta procedura este o mare minciuna. Ai dureri oribile și la 5 zile de la operație. Ei zic ca e minim invazivă dar e fals. Am luat calmante de numai eu știu. Zona se inflamează așa mult ca nici supozitoarele nu mai intra. Nu as recomanda nimănui intervenția asta pt ca nu cred ca e mare diferența fata de cea clasica ca si durere si recuperare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: