Fisura anala?

Hemoroizi
Intrebare postata de alex_cipri cu 9 ani in urma

Buna ziua,am 28 ani,de ceva timp am scaun cu o senzatie de inteptura,ca si cum m-ar zgaria ceva cand elimin scaunul,iar cand ma sterg apare si sange pe hartie,mentionez faptul ca am avut perioade de timp in care n-am mai prezentat aceste simptome,dar au revenit din pacate,iar acum vad ca in urma eliminarii scaunului,atunci cand ma sterg observ mai mult sange pe hartia igienica,sangerare pe care-o asociez cu acea durere,si m-am gandit ca am o fisura anala.inainte aveam un scaun mai consistent,mai crapat,mai fragmentat,am inceput sa beau apa mai multa,ajung la aprox. 2 l pe zi,iar scaunul este mai moale,insa tot simt acea durere ascutita la eliminare,urmata de sangerare mai multa sau mai putina,nu este la fel in fiecare zi.iar sangele este rosu deschis.dupa fiecare scaun,insa acea durere nu persista,ea este prezenta decat in momentul eliminarii bolului fecal,nu cum am citit pe diverse forumuri,sa persiste zeci de minute,ore...dupa. precizez ca am o igiena corporala ridicata,ma spal dupa fiecare scaun,as vrea sa-mi dati niste sfaturi legate de creme,unguente pentru fisurile anale,si sa-mi spuneti ce-ar trebui sa fac pentru a elimina factorii care ajuta sau provoaca aparitia fisurii anale.va multumesc anticipat,o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

DANDETOATE (acum 9 ani)

Din descrierea ta reiese faptul ca ai hemoroizi interni, dar pentru a stii sigur mergi si consulta un medic proctolog. Nu sta prea mult pe ganduri, exista riscul de a face un abces perianal pe care nu ai cum sa-ti dai seama ca-l ai, iar acesta se poate transforma intr-o fistula perianala, ceea ce nu cred ca-ti doresti! Fistula perianala este extrem de periculoasa odata ce a aparut! Daca aveai fisura anala, aceasta se vedea,arata ca o crapatura a pieli de obicei pe acele "linii" ce formeaza sfincteul. Cat mai urgent mergi la un medic, si nu uita: PENTRU HEMOROIZI, ABCES PERIANAL, FISTULA PERIANALA NU EXISTA NICIUN TRATAMENT AFARA DE INTERVENTIA CHIRURGICALA! Nu face-ti oameni buni decat sa pierdeti timp ,bani si sa inrautatiti situatia cumparand creme, unguente, pastile, si alte leacuri babesti! Mai devreme sau mai tarziu tot la interventie chirurgicala se ajunge. Merge-ti din pripa si rezolvati problema, mai ales acum cand sunt atatea variante de interventii chirurgicale asupra lor! (laser, ligaturare, cutit, etc)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: