Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Fistula perianala raspuns medic

Hemoroizi Fisura anala si fistula
Intrebare postata de mogosa cu 15 ani in urma

Se poate trata cu medicamente fara sa trebuiasca interventia chirurgicala va multumesc

Raspunde la intrebare!
Raporteaza Raporteaza intrebarea: "Fistula perianala"
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Spam
Categorie gresita
Abuz

Raspunsuri (504)

MembruMobileApp150330210427792 (acum 9 ani)

Fistula perirectala

Raporteaza Raporteaza comentariul postat de MembruMobileApp150330210427792
0
Raspunde Raspunde la comentariul postat de MembruMobileApp150330210427792
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
MembruMobileApp150330210427792 (acum 9 ani)

Bună! Am fost operat de fistula perineala, iar DUPĂ 1 AN A RECIDIVAT! Citind pe acest forum am văzut numeroase cazuri operate de dr Sorin Andrei. Ma gândesc sa merg și eu la acest medic, dar as dori sa știu cum se simt cei operați de mai mult de 3-4 ani de către domnul doctor. Menționez ca timp de un an nu am avut nici eu nicio problema, dar am observat ca majoritatea comentariilor sunt la doar câteva luni de la operatie și de aceea as dori sa știu cum va simțiți după câțiva ani de la operatie. Va mulțumesc!

Raporteaza Raporteaza comentariul postat de MembruMobileApp150330210427792
0
Raspunde Raspunde la comentariul postat de MembruMobileApp150330210427792
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
MembruMobileApp1495866142 (acum 8 ani)

Cristi ce inseamna mai exact schimbarea de mese, tifon? Doare rau, pot sa o fac singura, pt ca nu am pe nimeni? Cum decurge mai exact operatia cu laserul, o sa fie o rana mare acolo?

Raporteaza Raporteaza comentariul postat de MembruMobileApp1495866142
0
Raspunde Raspunde la comentariul postat de MembruMobileApp1495866142
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
ghcr18 (acum 8 ani)

Nu, fistula nu trece fara operație făcută de un specialist.Fistula este un canal ,care s formează de la locul unde se formează puroiul si duce către anus( de fel,daca vb de fistula perianala).Dr.Sorin Andrei de la Mediproct face asemenea operații ( cu rezultate de 100%).

Raporteaza Raporteaza comentariul postat de ghcr18
0
Raspunde Raspunde la comentariul postat de ghcr18
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
MembruMobileApp1515143713 (acum 7 ani)

Salutare,
Eu am fost diagnosticat cu multiple fistule perianale si abcese, s-au evidentiat si 2 fine traiecte fistuloase intersfincteriene posterioare
drepte cu originea la ora 6-7 (decubit dorsal), joase, cu grosimea de 2-3
mm, orientate spre posterior, care depasesc posterior si inferior
portiunile distale ale sfincterelor anale externe si comunica cu abcesele
ischio-anale paramediene adiacente liniei interfesiere.
Dupa ce-am facut analize de laborator pentru secretia purulenta la rezultate s-a gasit stafilococ auriu, streptoc agalactiae si klebsiela pneumoniae care erau destul de sensibile la antibiotice, 3 saptamani de zile am urmat un tratament cu 2 antibiotice si situatia s-a mai ameliorat dar dupa ce-am terminat cu antibioticele acum iar supureaza.
Intrebarea mea este: a mai avut cineva asa ceva? ma gandesc ca dupa antibiotic singura sursa de "infectie" pe care o mai am vine tot dispre anus prin cele 2 traiecte fistuloase dar pentru o recuperare completa trebuiesc inchise toate fistulele sau cum imi spune logica mea doar cele 2 dinspre anus?
Am refacut analizele si nu s-a mai dezvoltat flora bacteriana patogena.
A facut cineva cultura anaeroba din secretia purulenta?
Multumesc

Raporteaza Raporteaza comentariul postat de MembruMobileApp1515143713
0
Raspunde Raspunde la comentariul postat de MembruMobileApp1515143713
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
ghcr18 (acum 7 ani)

Scuze ,dar vad ca folosesti termenii medicali foarte bine,mie mi s-ar impleticii limba,cred ca ,daca pui asemenea intrebari ,nu stiu daca poate cineva sa-ti raspunda !Eu unul am avut o fistula cu care m-am chinuit citiva ani ,nu mai ma repet ca,daca cauti pe forum am tot povestit,incearca totutsi la domnul dr.Andrei Sorin de la clinica Mediproct.NU o sa-ti para rau ca,l-ai cunoscut ,dar atentie lasa-l pe el sa se exprime ce ai !

Raporteaza Raporteaza comentariul postat de ghcr18
0
Raspunde Raspunde la comentariul postat de ghcr18
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
ghcr18 (acum 7 ani)

Am uitat sa -ti spun acum 7 luni,eu m-am operat in 2010 ,dupa ce am vb cu cristi74 pe acest forum,de la el am aflat si eu de clinica Mediproct,acum merg o data pe an la control ,dar, sa sti ca si acum folosesc creme ! In rest i-ti doresc sanatate maxima !

Raporteaza Raporteaza comentariul postat de ghcr18
0
Raspunde Raspunde la comentariul postat de ghcr18
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Maria (acum 7 ani)

Buna, Ghcr18. Ai putea sa-mi spui te rog la cat timp dupa operatie ai putut merge la mare?. La doua luni de la operatie ar fi ok? Multumesc.

Raporteaza Raporteaza comentariul postat de Maria
0
Raspunde Raspunde la comentariul postat de Maria
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Utilizator21534684638 (acum 7 ani)

Si eu m-am operat de fistula+hemoroizi+fisura anala la dr Andrei Sorin de la Mediproct. In 2017 mai exact. Nu vreau sa-i fac reclama, dar omul chiar stie ce face. Inainte am fost la un dr din Pitesti care nici macar nu a vazut ca am fistula, desi era specialist. Mi-a vazut doar fisura anala si hemoroizi...care de altfel nu se vindecau din cauza fistulei. Aceasta mizerie de doctor din Pitesti...a venit la mine cu vrajeala standard...care probabil mai merge la unii oameni: "Lasa ca te fac eu bine...vino de multe ori...tragi de mine ca te fac bine...aaa...si cumpara cremele noastre care erau nu stiu cate milioane"...si ma repet...nici macar n-a vazut 2 fistule cretinul.

Operatia la Sorin a durat o jumatate de ora-45 min...sa zic...timp in care a descoperit ca am de fapt 2 fistule. Sorin e super chill si relaxat...am stat pe telefon tot timpul operatiei...te intreaba din cand in cand cum esti...daca doare...mai baga niste anestezic. FFF usor...mai mult discomfort a fost cand mi-au bagat furtunul pe anus sa vada daca sunt alte probleme pe colon...si multumesc Lui Dumnezeu. nu au fost. Dupa ce am terminat...am iesit pe picioare sa fumez o tigare...esti un pic slabit...dar trece repede.
Dupa operatie am tot revenit la clinica pana am rezolvat si hemoroizii si fisura anala.

Dupa operatie...tragi cam 1-2 luni cu recuperarea. Nu e o perioada frumoasa dar asta e. Pansamente in fund...dupa scaun, blestemi tot...dar trece. Mie imi facea sotia pansamentele si mi le baga....iar toaleta ti-o faci singur..gen spalat des si astea.

A trecut un an de cand am facut operatia...sunt ffffoarte bine...n-am avut absolut nici o problema...sunt ca la inceput.

Un an intreg, daca nu mai bine m-am chinuit inainte sa ajung la mediproct. Nu mint...nu fac reclama...ca stiu vorba cu pomul laudat...dar chiar va rezolvati problemele aici. Sper sa ajut pe cineva sa ia decizia sa mearga acolo....pt ca va fi cea mai buna decizie.

Raporteaza Raporteaza comentariul postat de Utilizator21534684638
0
Raspunde Raspunde la comentariul postat de Utilizator21534684638
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
cornelus (acum 7 ani)

Salutare tuturor si va multumesc celor ce a-ti scris aici.Vreau sa va spun ca,am scapat de aceasta problema numita fistula perianala ,am inceput serviciul ,si sper ca nu mai voi avea probleme(ma saturasem de pansamente intre picioare).Daca vreti sa nu va mai operati ca mine de doua ori,(sau plimbari pe la alte clinici cu multa reclama pe aici si operatie la spitalul judetean) , va recomand cu sufletul deschis sa mergeti la domnul dr.Andrei Sorin,clinica Mediproct,mai multe nu va povestesc ca, ma acuzati de reclama !Sanatate la toata lumea.

Raporteaza Raporteaza comentariul postat de cornelus
0
Raspunde Raspunde la comentariul postat de cornelus
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Utilizator11554934563 (acum 6 ani)

Pot sa merg la domnul doctor Andrei Sorin pentru o fisura anala? A mai fost cineva pentru asta? Cum este?

Raporteaza Raporteaza comentariul postat de Utilizator11554934563
0
Raspunde Raspunde la comentariul postat de Utilizator11554934563
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Utilizator11539084891 (acum 7 ani)

A fost cineva la Dr. Dan Andronesi pentru a opera fistula perianala? Daca da, va rugam recenzii. Multumesc.

Raporteaza Raporteaza comentariul postat de Utilizator11539084891
0
Raspunde Raspunde la comentariul postat de Utilizator11539084891
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Utilizator11561195492 (acum 6 ani)

Bunna tuturor, sunt noua pe acest forum și vreau sa Multumesc tuturor celor care și-au povestit experiența legată de aceasta mare problema Fistula anală, și Multumesc ca l-ați recomandat pe domnul doctor Sorin Andrei. SUnt din Cluj , operata clasic de abces, la doua luni de fistula perianale care nu se mai vindeca.In Cluj îmi făceau chiuretaje la 3 zile “ca sa se închidă mai repede” dar eu simțeau ca nu se va mai Închide , ceva nu e ok. Asa m-am decis sa îmi fac un control la acest medic care mi-a confirmat ce simtem, și mi-a recomandat masaje cu creme dimineața și seara, bai cu sanosan, și control la 2 sapt. Dacă nu se va Închide a zis ca ma va ajuta chirurgical. Inca nu știu cum o sa fie , ca urmează , dar am simțit ca acest om știe ce face.
Sper sa revin cu vesti bune, Multumesc pt recomandări

Raporteaza Raporteaza comentariul postat de Utilizator11561195492
0
Raspunde Raspunde la comentariul postat de Utilizator11561195492
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Utilizator11562835590 (acum 6 ani)

Buna ziua. M am operat ieri pe 10.07.2019 la doctorul Sorin Andrei de fistula perianala grad 3. Operația decurge destul de simplu as zice acum. Simți cand îți baga degetul in anus pentru diferite verificări la fel că la control, mai simți când îți face anestezia locala o înțepătură care ustura de vreo 4-5 ori suportabila. Când taie sau arde cu laserul simți că un fel de fulg care te atinge pe mana( as fi stat doua zile la ars) și o ușoară căldură. Ca și dureri in timpul operației au fost doar momentele in care introducea degetul sau ce obiecte folosea domnul doctor. După operație am mers singur pe picioare și am coborât Intr o altă sală unde am stat circa o ora in care m am hidratat am băut un ceai am ras am glumit etc. Am avut ceva dureri după dar cu un algocalmin și o nospa au trecut. Am dormit toată seara că un bebelus. Mergeți la operatie că e mai simpla operația decât băutul fortransului. Mulțumiri domnului doctor Sorin Andrei și personalului.

Raporteaza Raporteaza comentariul postat de Utilizator11562835590
1
Raspunde Raspunde la comentariul postat de Utilizator11562835590
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Utilizator11562943921 (acum 6 ani)

Buna ma intereseaza daca a fost cineva la domnul doctor sorin andrei recent si a fost operat de fistula cat timp se tine mesa in anus cate saptamani mai exact si dupa ce urmează?

Raporteaza Raporteaza comentariul postat de Utilizator11562943921
0
Raspunde Raspunde la comentariul postat de Utilizator11562943921
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Utilizator11562835590 (acum 6 ani)

Buna seara! Sunt la 5 zile după operația de fistula grad 3. Mă simt bine. Problemele apar la defecație( ustura rău) și când schimb pansamentul tot așa ustura. E normal la 5 zile după operație sa usture așa? Cât timp mai sunt chinuri de genul acesta. Aștept răspuns de la cei care se au trecut prin așa ceva. Vă mulțumesc!

Raporteaza Raporteaza comentariul postat de Utilizator11562835590
0
Raspunde Raspunde la comentariul postat de Utilizator11562835590
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
ghcr18 (acum 6 ani)

Salut tuturor,scuze ca,nu a mai intrat pe forum,omul cand este bine uita repede,dar nu am sa uit cine m-a facut bine ,domnul Dr,Sorin Andrei..Eu am stat acasa in medical aproape 3 luni,operatia s-a inchis din interior catre exterior ,carnea trebuie sa cresca in interior ,nu sa se lipeasca.Mesa ,o schimbam la fiecare mers la toaleta,ma spalam cu sapun de copii,frecam cu degetul rana(normal ca ma ustura),apoi desinfectam cu betadina ,si bagam mesa cat intra(la inceput intra o gramada de pansament)apoi pansam.Daca respecti ce spune domnul dr.Andrei S,este aproape imposibil sa nu-ti fie bine! Sanatate maxima si cred ca,este bine sa ajutam si pe altii care se confunta cu aceasta problema !

Raporteaza Raporteaza comentariul postat de ghcr18
1
Raspunde Raspunde la comentariul postat de ghcr18
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Dincă Alexandru (acum 6 ani)

Ghcr18 cum putem lua legatura facbook aveti??

Raporteaza Raporteaza comentariul postat de Dincă Alexandru
0
Raspunde Raspunde la comentariul postat de Dincă Alexandru
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Dincă Alexandru (acum 6 ani)

Uite Facebook meu Alexandru Dincă am o poza la profil cu fetița mea de Craciun langa pomul de iarna vreau sa stau si eu de vorba cu tine in legatura cu dom doctor Sorin Andrei

Raporteaza Raporteaza comentariul postat de Dincă Alexandru
0
Raspunde Raspunde la comentariul postat de Dincă Alexandru
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Dincă Alexandru (acum 6 ani)

Salut ghcr 18 ma poti ajuta de niste raspunsuri in legatura cu doctoru andrei sorin in privat sau la telefon

Raporteaza Raporteaza comentariul postat de Dincă Alexandru
0
Raspunde Raspunde la comentariul postat de Dincă Alexandru
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Pag 21 din 26

Raspunde

×
×
Felicitari! Raspunsul a fost postat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost editat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost sters cu succes!
Se incarca...

Cauta

Nu ai gasit ce cauti? Cauta intrebari similare sau adauga o intrebare noua.

Adreseaza o intrebare!

Comunitatea SfatulMedicului este pregatita sa raspunda la intrebarea ta!

Adreseaza o intrebare

Raspunsurile oferite prin intermediul site-ului sunt de natura educationala si informativa si nu pot fi considerate, in nici o situatie, ca fiind asimilate unor consultatii sau analize medicale de specialitate.

Datorita insusi modului in care functioneaza comunicatiile intermediate de internet, o consultatie medicala amanuntita nu este posibila, prin urmare, informatia medicala prezentata de site-ul nostru nu trebuie folosita ca alternativa a consultului medical realizat in persoana de un medic specialist.

SfatulMedicului.ro, precum si toti colaboratorii ale caror sfaturi sunt recepţionate prin sfatulmedicului.ro, nu pot fi considerati raspunzatori pentru nici un prejudiciu/pierdere de orice fel. Pentru a putea utiliza site-ul SfatulMedicului.ro trebuie sa fiti de acord cu Termenii si conditiile.