Fistula perianala raspuns medic

Hemoroizi Fisura anala si fistula
Intrebare postata de mogosa cu 14 ani in urma

Se poate trata cu medicamente fara sa trebuiasca interventia chirurgicala va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (457)

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Nu! Fistula este o comunicare tubulara intre canalul anal si tegumentul perianal, ca rezultat al unui abces perianal nedrenat sau incomplet drenat chirurgical.
Traiectul fistulei trebuie deschis complet, pentru a permite un drenaj corect. In cazuri severe tratamentul este eminamente chirurgical.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hemoroizi.

mogosa (acum 14 ani)

daca nu ma supara doar numai cind apas atunci ma cam deranjeaza oare cu ceva antibiotice nu as putea trata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Radu M. (acum 14 ani)

Am si eu o astfel de problema, nu simt nici un fel de durere sau disconfort, singura neplacere este scurgerea unui lichid ciudat din cand, lucru care este neplacut. Nu ar fi nici un fel de tratament fara operatie sau vreo recomandare ceva. Acest lucru mi se intampla cam de 1 an de zile, si la un moment dat prin decembrie nu am mai avut probleme cu scurgerea lichidului deloc, am crezut ca s-a oprit, insa acum iarna dupa o vreme m-am lovit in acel loc si a inceput din nou. Mentionez ca fac si sport. Acest lucru e posibil sa impiedice refacerea sau oprirea scurgerii? Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Atitudinea corespunzatoare este drenajul chirurgical. Veti lua antibiotice - simptomelel se vor ameliora o perioada insa cauza nu este indepartata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Faptul ca timp de 1 an simptomele persista, sfatul meu este sa va examineze medicul chirurg. Aceasta situatie se poate realiza rapid printr-un drenaj corespunzator. Nu mai amanati, nu se va rezolva de la sine. Faptul ca faceti sport nu influenteaza aceasta fistula, important este sa nu va loviti in acea zona.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Radu M. (acum 14 ani)

Buna. Va multumesc ca mi-ati raspuns, si as mai avea o intrebare. Am gasit pe internet informatii despre un unguent MIBAZON, care se gaseste in farmaciile veterinare. Si despre acest remediu vorbeau oameni cam cu aceleasi probleme, tot in legatura cu tratarea fistulelor. Am mai cautat informatii si am gasit cum ca ar fi o crema cicatrizanta care aplicata de 3 ori pe zi pe fistula dupa curatarea zonei ar inchide fistula. Eram curios sa stiu o parere profesionala, sau daca a-ti mai auzit de asa ceva. Ma gandeam ca din moment ce nu prezint dureri sau disconfort sau alte complicatii...doar acele scurgeri periodice, folosirea acestui unguent m-ar scapa de neplacerile acelor scurgeri. Cu stima, va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Tratati efectul fara a fi indepartata cauza. Nu este o solutie?!! Nu se recomanda acest unguent?! Consultati medicul!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristi (acum 12 ani)

Ma numesc CRISTI,si am suferit de fistula perianala din anul 2007pana in2010,am trecut prin 6 interventii
(am fost la pomul laudat cel care face reclama in ziar,
mi-au luat banul si nici macar nu mi-au spus ca ,am fistula.)
Am fost operat de profesori doctori,sef sectie de spital renumit), dar de fiecare data cand ajungea sa se inchida ,ramanea o mica gaurica care supura.
Eram disperat si descurajat,nu mai credeam sa scap de aceasta nenorocire.DAR dupa ultima interventie printr-o cunostinta am ajuns la doctorul SORIN ANDREI
de la CLINICA MEDIPROCT (clinica o gasiti pe net).M -a operat cu laserul apoi a cicatrizat rana ,NU ESTE RECLAMA,va pot arata cum este locul operat.
Au trecut doisprezece luni si totul este ok.
INCERCATI CU INCREDERE SI AVETI INCREDERE IN CE SPUNE CA NU DOAR VORBESTE DIN CARTI ,DANSUL CHIAR STIE CE FACE.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11560285161 (acum 4 ani)

Santem in 2019 ,vad aici postari de acum 6_7 ani.Dupa interventie a mai aparut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
alina madalina T. (acum 13 ani)

p mai 10 mai 2010 am avut o interventie pt indepartarea unei fistule perianale la proctomed, p langa faptul k m-a costat 900 ron nici nu mi-a trecut.iar s formeaza o basicuta cu puroi... s sparge... s formeaza iar... am luat si tratament antibiotic flamexin si metronidazon...park asa s chemau....nu mai stiu c s mai fac.... am 5 d ani si chiar ma deranjeaza aceasta afectiune , nu mai pot purta o anumita lenjerie intima...mi s pateaza....c s mai fac? vreau si eu o solutie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristi (acum 12 ani)

Ma numesc CRISTI,si am suferit de fistula perianala din anul 2007pana in2010,am trecut prin 6 interventii
(am fost la pomul laudat cel care face reclama in ziar,
mi-au luat banul si nici macar nu mi-au spus ca ,am fistula.)
Am fost operat de profesori doctori,sef sectie de spital renumit), dar de fiecare data cand ajungea sa se inchida ,ramanea o mica gaurica care supura.
Eram disperat si descurajat,nu mai credeam sa scap de aceasta nenorocire.DAR dupa ultima interventie printr-o cunostinta am ajuns la doctorul SORIN ANDREI
de la CLINICA MEDIPROCT (clinica o gasiti pe net).M -a operat cu laserul apoi a cicatrizat rana ,NU ESTE RECLAMA,va pot arata cum este locul operat.
Au trecut doisprezece luni si totul este ok.
INCERCATI CU INCREDERE SI AVETI INCREDERE IN CE SPUNE CA NU DOAR VORBESTE DIN CARTI ,DANSUL CHIAR STIE CE FACE.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina madalina T. (acum 13 ani)

am 25 ani *

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ramonnyka (acum 13 ani)

Buna Alina, si eu m-am confruntat cu aceasta pb, este foarte neplacut, iti las id -ul meu necula_ramonyka si iti pot da detalii acolo; eu m-am operat de 3 luni si sunt ok acum . Sanatate multa !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cori73 (acum 13 ani)

unde te-ai operat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cori73 (acum 13 ani)

pot intra pe id-ul tau?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

george s (acum 13 ani)

Salutare tuturor,

Am avut si eu aceasta afectiune, la mine a functionat metronidazolul impreuna cu salazopirina. Am luat cate 1 pastila 250mg de 3 ori pe zi timp de 1luna si jumatate, inca din prima saptamana fistula s-a inchis acum vad ca deocamdata nici nu a recidivat. Am luat metronidazol impreuna si cu salazopirina catre 2 pastile de trei ori pe zi. Tratamentul cu salazopirina 500mg il urmez in continuare se pare pentru multa vreme 1-2 ani.
Cauza la mine se pare ca este boala Chron, cel putin asta este suspiciunea/

Multa sanatate va doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bono (acum 13 ani)

Salut ne poti spune cine ti-a prescris acest tratament si unde ne putem adresa?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vlad S (acum 13 ani)

Tratamentul chirurgical este o p***ae in aceasta boala, sau cel putin cel clasic. El indeparteaza EFECTUL nu CAUZA. Fistula perianala este un cerc vicios. Cercul vicios trebuie inchis adica indepartata cauza care pleaca din rect. Comunicarea din rect trebuie inchisa si binenteles ca efect se inchide si deschiderea cutanata. Dupa orice operatie in care se face rezectie de fistula pacientul se simte bine cateva luni poate si un an si pe urma va recidiva. Imediat de linga cicatricea din rect (anus) se va forma un nou traiect care se va orienta cutanat pe zona vechii cicatrici sau in alta zona. Chirurgii trateaza aceasta afectiune asa cum o trateaza si pacientii - adica cu fundul (ma scuzati).

george s revino cu detalii te rugam, la ce medic ai fost etc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nina (acum 13 ani)

Buna Ramona , pot intra pe Id ul tau?eu, am la activ 2 interventii si tot nu sunt vindecata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihai R (acum 13 ani)

Am cumparat din Germania niste pastile Homeopatice numite:ARISTOLOCHIA CLEMATITIS D 12 , pentru fistola,au efect foarte bun pe o perioada de aproximativ:3 ani dupa care fistola reapare.Probabil depinde de organism ori de cat de mult timp este fistola.(Prietenul meu are 10 ani de cand nu a mai reaparut aceasta fistola).Pretul este undeva la 7 Euro dar nu le-am gasit in Romania.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 23