Cum pot scapa de singerarii in traba mare?

Hemoroizi
Intrebare postata de Daniela cu 5 luni in urma

De doua zile ma confrunt cu dureri abdominale și sângerări în scaun.singe roșu aprins și e mult?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 5 luni)

Buna ziua,

Sangerarea in scaun poate fi un simptom al mai multor afectiuni si ar trebui sa consulti un medic pentru un diagnostic adecvat si un plan de tratament. Pana atunci, insa, este important sa nu intri in panica si sa incerci sa controlezi situatia intr-o masura cat mai mare:

1. Consulta un medic: Cel mai important lucru este sa consulti un medic pentru a evalua sursa sangerarii si pentru a primi tratamentul adecvat. Un medic poate efectua teste si investigatii suplimentare pentru a identifica cauza sangerarii.

2. Mentine o hidratare adecvata: Este recomandat sa bei suficiente lichide, precum apa sau sucuri naturale, pentru a mentine o hidratare optima, mai ales daca ai sangerari in scaun. Hidratarea adecvata poate ajuta la prevenirea deshidratarii sau aggravarii simptomelor.

3. Mentine o dieta sanatoasa: Consuma alimente bogate in fibre, cum ar fi fructele, legumele, cerealele integrale si leguminoasele, care pot ajuta la mentinerea regulata a tranzitului intestinal si la evitarea constipatiei care poate agrava sangerarile.

4. Evita alimentele iritante: Evita alimentele si bauturile care pot irita sistemul digestiv, cum ar fi alimentele picante, prajite, grase sau alcoolul.

5. Evita efortul fizic excesiv: In cazul in care prezinti simptome precum dureri abdominale sau sangerari in scaun, este recomandat sa eviti efortul fizic excesiv care poate agrava simptomele.

6. Evita auto-medicatia: Nu lua medicamente fara recomandarea medicului. Un medic poate prescrie medicamente adecvate pentru a trata sangerarile.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/proctologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/cum-sa-tratati-hemoroizii_10324

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: