Tuse raspuns medic

Gripa
Intrebare postata de fetitzacuminte cu 12 ani in urma

De vreo 3 saptamani am o tuse care ma deranjeaza...iar de vreo sapt o am tot mai deasa..am inceput sa ma trezesc si noapte sa tusesc...insa nu ma doare gatul nimica nu am febra nimika..doar imi curge nasul..si am luat Paracetamol dar tot numi trece....iar tusea este tot mai deasa..si de durata mai mare...am lat un sirop..nu din Romania SEKI se numeste de 2 zile dar vad ca numai tusesc chear asa de des..dar am inceput sa am si flecma cand tusesc ..pana sa iau siropul nu aveam flecma..tuseam asa sec.....eu am facut si o pauza de 2 sapt de la tigari si am inceput iara fumatul..dar fumez maxim 3 tigari pe zi..nu dumez mult.....iar cu plamanii nu cred ca am ceva ptr k acum 2 luni miam facut analizele la sange si film la plamani si nu mia iesit nimica.... . Deja ma ingrijoreaza tusea ptr ca o am de mult si mie frica sa nu fac alte complicatii. Ce as putea sa iau? Ca sa imi treaca.. Ca stiu ca ceaiurile calde sau ceva cald nui bun ptr gat ca pot sa fac puroi..dar pe mine nu ma doare deloc gatul ma chear mir la cat tusesc. Ce pot sa fac sami treaca tusea. Va multumesc :D

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

În cazul d-vs, probabil este vorba de o rinită virală. Este recomandată o bună hidratare şi administrarea unui fluidificant al secreţiilor gen: Acetilcisteină, Erdosteină, Bromhexin precum şi consultul unui medic ORL-ist care vă poate oferi soluţii mai avizate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Gripa.

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

in plus, ar trebui sa renuntati la fumat, macar pana la vindecarea acestei afectiuni, daca nu reusiti de tot. fumatul a contribuit cu siguranta la trenarea acestei suferinte, iar continuarea, in aceste conditii, poate duce la aparitia unor complicatii.
utilizarea de ceaiuri calde nu aduce neaparat beneficii in cazul dumneavoastra, dar nici la formarea de ''puroi'' cum ne-ati scris.

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: