Nu stiu daca este gripa sau e altceva mai complicat raspuns medic

Gripa Gripa a Gripa cu pneumonie
Intrebare postata de NicoleM cu 13 ani in urma

Ma ustura gatul, tusesc cand vorbesc si am frisoane. Febra am avut dar foarte mica. Cand tusesc mai puternic ma doare in capul pieptului si simt aceeasi durere si in spate. Durerea din spate este diametral opusa celei din piept. Am luat nurofen raceala si gripa.
Mentionez ca este prima zi cand ma simt asa. Este raceala sau ar putea fi ceva mai complicat?
Multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Bună seara,
Simptomele pledează pentru o infecţie de căi aeriene superioare ( răceală ) sezonieră.
Aveti noroc de weefend , căci vă puteti permite : repaus , inclusiv vocal , ceaiuri calde ,inhalatii de aburi calzi deasupra unui vas cu apă fiartă (ceai ) ,nurofen sau paracetamol
fără antibiotice.
Sănătate Dr. Emil otesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Gripa.

NicoleM (acum 13 ani)

Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns, insa revin cu faptul ca starea mea s-a inrautatit.
Am incercat toata noaptea cu ceaiuri calde, nurofen si miere cu lamaie.
Acum am febra mai mare, gatul este dureros, la fel ca si spatele, urechile, capul si pieptul.
As dori sa stiu daca acesta faza a racelii este normala?
Eu locuiesc in afara tarii, iar in weekend nu prea gasesc cabinetele medicilor specialisti deschise. Am decat posibilitatea sa merg la urgente. Ar trebui sa merg la urgente date fiind noile simptome?

Mai am o intrebare:
Urmeaza sa am o interventie chirurgicala in 2 saptamani. As dori sa stiu daca ar trebui sa-mi anunt medicul internist si chirurgul despre starea mea de acum si de faptul ca iau nurofen.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Bună ziua,
Totul a început cu o răceală (un curent rece poate ) este normal ca organismul să se apere-să reactioneze prin febră ; faptul că senzaţia de usturime s-a transformat în durere în gât,pune problema unei faringite sau faringo-amigdalită. În fata unei oglinzi ,faceti gura mare si ziceti aaaa,observînd dacă amigdalele sunt mari - rosii eventual cu puncte albe pe ele. Dacă DA atunci asociati la tratamentul antivirotic, un antibiotic. Exemplu amoxicilina de 3 ori câte 2 comprimate (capsule ) pe zi si continuati gargara.
Nu stiu despre ce interventie este vorba , dar aceasta presupune o stare de sănătate, deci fără nici o răceală în ultimile 4-5 zile , adică înainte de operaţie.
Sănătate Dr. Emil Otesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NicoleM (acum 13 ani)

Multumesc mult pentru raspuns.

Am fost la doctor si m-a diagnosticat cu infectie acuta a laringelui.
Ca tratament mi s-a prescris Zinat, Sinecod(sirop de tuse) si Dexamed. Sper ca in urma tratamentului prescris sa incep sz ma simt mai bine.

Multumes mult si va doresc multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexadru (acum 13 ani)

ceia ce de obicei ieste numit raciala nu ieste altceva decat o viroza.Virusii pe pamant sant distrusi de razele ultraviolete ale spectrului solar,din care cauza in perioada calda a anului nivelul inbolnavirilor la fel scade.din medicamentele antivirale de care dispune medicina sunt eficace doar cateva,dar,dar nu sint tocmai atat de inofensive pentru alte organe si sisteme a omului.Motiv care limitiaza folosirea acestora pe larg.pentru viitor daca doresti sa nu ai probleme cu virozele(raciala)de orice natura pe timpul rece al anului fii bun prieten cu asa leguma ca usturoiul.Iar in prima zi de viroza consuma usturoi cit mai mult posibil.In cazurile bolilor sau a situatiilor de viata cand nu putem consuma usturoi ieste suficiien efectuarea gargarelor cu suc diluat de usturoi.Clinica virozei devine mai moale si nu se ajunge la complicatii ca in cazul dat.Ai incredere de ce iti scriu.Am verificat de nenumarate ori pe sine si pe m.m.pacienci

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pop (acum 13 ani)

raciala ,ieste ,suficiien ,pacienci....din ce tara esti? analfabet mic...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pop=idiot (acum 13 ani)

Cumva n-ai inteles sfatul dat de alexandru ?! idiot MARE...
Du-te pe forumul Academiei Romane poate reusesti sa-i pui la punct !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bubush (acum 13 ani)

Buna ziua!
Am usturimi in gat si daca vorbesc ma doare gatul de la nas pana jos unde incepe sternul si ma apuca tusea. Am si o durere in piept mai vechiuta care nu este nici de la inima, nici de la plamani ( radiografia pulmonara este bine, ex. sputa este negativ).
Am avut pneumonie in urma cu trei luni care s-a transformat in bronsita, care m-a intors si a devenit cronica cu hemoptizie.
Nu mai am hemoptizie, dar am ramas cu bronsita trenanta si simtomele descrise mai sus, la care adaug ca tusea este seaca la inceput dupa care devine putin productiva. Mucoasele nazofaringolaringiene sunt congestionate si prezinta firisoare de sange mai pronuntate.
ma tratez cu nazomer , vit.A uleioasa, strepsils, acc, sirop de muguri d epin, claritin, si degeaba. De pneumonie si bronsita m-ama tratat cu gentamicicna+augmentin, apoi fortum+gentamicina, apoi klacid si ultima ciprofloxacina vreo 3 zile va nu am mai suportat .
Va rog mult sa ma ajutati!
Dati-mi un raspuns cat mai urgent.!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bubush (acum 13 ani)

multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rosu Nicusor (acum 9 ani)

Buna ziua,ma numesc Rosu Nicusor,sunt din jud.Tulcea,am 27 de ani.Am ameteli, mi se opreste aerul in capul peptului,mi sa ufla gatul,nu stiu ce am,Am fost la doctor la urgente,mi_au facut ecg la inima ,nu mi_au spus nimik ce am ,mi am facut radiografie la plamani, miau gasit o viroza respiratorie,mi_au dat paste Atibiotice,si tot nu mi a trecut,nu stiu ce sa fac..Asi dori sa gasesc un Doc.bun sa mi fac toate analizele,si sa mi spuna ce am.Va rog foarte frumos!! Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru306381 (acum 8 ani)

Buna ziua,ma doare spatele inclusiv mana,am dureri insuportabile dimineata si seara,de durere nu ma pot ridica din pat,ma doare in capul pieptului si tusesc foarte rau,nu pot manaca nimic,cand vad mancare sau pastilele imi vine sa vars,cand urinez ma ustura si fac treaba mica galbena,ar fi ceva grav,ce pot lua?,nu mai suport,de 3 saptamani ma chinui zilnic,multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: