Masturbarea excesiva si effectele negative ale acesteia.

Educatie pentru sanatate Malformatia arnold chiari Tulburare de dorinta sexuala hipoactiva
Intrebare postata de Un simplu tanar cu 10 ani in urma

In primul rand, buna ziua si imi cer scuze daca am postat in articolul gresit.

Am si eu o mare problema, des intalnita din cate am observat pe acest site insa nu exista nici un raspuns concret care ar putea sa ma ajute.
Problema mea fiind in felul urmator, am 21 de ani si de la varsta de 12 ani am inceput sa ma masturbez, acesta devenind in cele din urma un un mare viciu , defapt drog cred ca e cel mai potrivit cuvant. Pana la varsta de 16-17 ani ma masturbam des, iar dupa din ce in ce mai excesiv. Orice lucru vedeam cu un continut minuscul de nudiditate ducea la o masturbare excesiva in ziua respectiva. Mai putin in cazul in care eram in locuri publice cu prietenii/prietena s.a. si totusi gaseam eu o scapare si peste aceste lucruri. Credeam ca sexul cu partenera ma va face sa trec peste acest lucru, dar e cea mai mare pacaleala.
Am citit carti, m-am documentat de unul singur insa intr-o carte scrisa de "specialisti" scrie un anumit lucru iar in alta cu totul opus si alta ambele variante...
Pana acum nu mi-a creat nici un fel de problema acest lucru insa am inceput sa ma alarmez cand am observat ca incep sa fiu cu capul in nori cum s-ar zice, imi uit cheile cand plec de acasa, uit sa opresc aragazul, uit unde am pus acum 2 ore un lucru si peste abia 2 zile imi aduc aminte cu adevarat ce am facut cu acel lucru si unde l-am pus. Mai nou am observat ca am inceput sa ma balbai, nu mai sunt in stare sa vorbesc corect cand tin un discurs sau cand vorbesc repede pentru a-mi expune ideile sa nu le pierd.
Fac sala de 2 ani de zile fara suplimente incerc sa merg pe calea normala si naturala si am observat ca ma dezvolt foarte, foarte greu in comparatie cu un alt individ de aceeasi varsta/inaltime/greutate.
Incerc cu greu sa ma abtin de la acest viciu, lovindu-ma peste maini sau ori alt undeva numai cat sa dispara excitatia de a ma masturba insa nustiu cat mai pot sa rezist fara sa o iau de la capat.

Mentionez ca imi este foarte rusine sa ma duc la un dr. psiholog/preot. Vreau doar sa constientizez singur ca nu e bine si sa pun punct.

Intrebarea mea este urmatoarea : Masturbarea duce la distrugerea neuronilor mai tare decat consumul bauturilor alcoolice ? Prin masturbare se pierd foarte multe proteine,calciu si alte vitamine ?
Vreau un raspuns concret si detaliat cum si de ce.

In multe articole se vorbeste de ejaculare precoce, pe naiba, la cat de dependent sunt de masturbare si la cat de excesiv o fac nu am nici un fel de ejaculare precoce cu partenera. (defapt n-am avut niciodata)
Vreau doar sa stiu daca ceea ce am povestit eu mai sus sunt cauzate de masturbare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (128)

FreeStyle11 (acum 10 ani)

Nu se stie de vreun efect negativ al masturbarii care sa duca la pierderea neuronilor, al vitaminelor etc.Masturbarea nu face decat sa te satisfaca sexual fara partener.Problemele tale de atentie si memorie nu cred ca au legatura cu masturbarea.Or fi alte cauze, poate esti stresat din cauza asta sau din alte cauze.Oricum daca ai prietena nu vad rostul masturbarii.Daca zici ca esti dependent gandeste-te ca vrei sa te opresti si sa crezi cu tarie in ceea ce spui.Gandeste-te ca vrei sa renunti la acest viciu si abtine-te cu orice ocazie.Cand iti vine sa te masturbezi gandeste-te la altceva si vei uita de gandul acesta.Dar totusi lumea odata ce are partener sexual nu prea se mai masturbeaza, decat daca partenerul nu vreau in momentul acela.Relaxeaza-te si daca vrei sa renunti o sa renunti.Si stai linistit, masturbarea nu face rau la sanatate.Cred ca sunt oameni batrani care fac asta zilnic si nu au nimic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vi (acum 7 ani)

Batrani care fac asta si nu ar avea nimic? Da cred ca nu ar avea nimic, dar cu conditia ca ei sa nu fi inceput sa se masturbeze mai devreme de acum 10 ani. Altfel ar fi imposibil sa reziste o viata intreaga fara sa apara probleme de creier.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

hanna (acum 10 ani)

buna ziua, imi pare rau ca d-l/d-na FreeStyle11 te-a incurajat intr-o oarecare masura, dar as vrea sa stii ca toate efectele negative ale masturbarii pe care tu le-ai autosesizate, sunt adevarate.
in cele ce urmeaza, as vrea sa-ti trimit un material si te rog mult sa-l citesti cu atentie;
2) Este masturbarea normală?
Multe aşa-zise "studii" si "cercetări" (false dealtfel!) pretind ca ea este normală. Nu este adevărat! Nu va lăsaţi prinşi de cei care spun astfel de lucruri.

Masturbarea este anormală si dăunătoare sănatatii omului - atât in cazul bărbaţilor, cat si a femeilor. Exista cazuri reale de oameni care au practicat aceasta forma de auto-satisfacere sexuală si care au avut de suferit din pricina unor boli si afecţiuni provocate de ea. Lucrul acesta este cea mai mare dovadă ca masturbarea nu numai ca nu este normală, ci ca are si repercusiuni grave asupra sănatatii omului, cu cat ea este practicată mai des si pe o perioada mai lungă de timp.

3) Care sunt efectele masturbării?

Aspecte in plan fizic, medical:
Lichidul seminal (sperma) este formata din diferite minerale si vitamine. Spre exemplu, ea conţine proteine, calciu, lecitină, magneziu, fosfor, testosteron, potasiu, vitamina B12, zinc, enzime, si multe alte elemente. Aceste lucruri sunt vitale pentru organismul uman si pentru dezvoltarea lui normală, in special in decursul formării lui: in adolescenta si in anii următori acesteia. Masturbarea excesiva, si nu numai, face ca aceste elemente sa fie eliminate din corp fără măsură, predispunând individul la o serie întreaga de disfunctii si afecţiuni.

Masturbarea duce la probleme ale memoriei, ale puterii de concentrare si ale ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''ascuţimii'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' mintii. Celulele nervoase ale creierului (neuronii) se distrug progresiv si iremediabil datorită risipei excesive de energie. Acesta este un factor deosebit de periculos fiindcă nu există nici o cale de refacere a acestor neuroni. Scăderea capacitatii de concentrare se poate observa in decursul timpului.

S-a mai observat la cei care practică masturbarea ca ei suferă de ejaculare precoce, intr-o forma mai mult sau mai puţin gravă. Acest lucru se întâmpla deoarece auto-controlul asupra impulsulilor sexuale se denaturează prin practica masturbării. De fapt, in decursul timpului, acest auto-control se va modela si adapta mai mult la această practică decât la actul sexual normal.

Masturbarea nu face decât să "îmbătrânească" omul mai rapid decât in mod normal. Acesta, la 40 de ani, se va confrunta cu bolile si afecţiunile care se întâlnesc in general la pacienţii mult mai in vârstă. Lucrul acesta se întâmplă din cauza risipei excesiv de mare de energie care nu face decât sa slăbească foarte mult organismul, predispunându-l la diverse afecţiuni si boli, in funcţie de fiecare individ in parte. Sistemul imunitar al organismului este deasemenea slăbit pe măsură ce omul continuă sa se masturbeze mai mult, el fiind mult mai puţin ferit de viruşi si infecţii in comparaţie cu un om cu un sistem imunitar puternic.

Masturbarea are două efecte psihologice foarte grave. În primul rând, îndepărtează sexualitatea umană de dimensiunea sa interpersonală, deformându-i rolul său natural, care este procreaţia; aceasta, la rândul său, presupunând două persoane: un bărbat şi o femeie. Această înde¬părtare individualizează sexualitatea umană, omul îndreptându-şi întreaga atenţie către sine. Acest narcisism poate dăuna psihicului, ducând la egoism, lipsa preocupării pentru ceilalţi şi, de fapt, la disfuncţie sexuală. Şi, în măsura în care această practică se concentrează în întregime asupra eului, este perfect posibil să conducă la fixarea anormală asupra persoanelor de acelaşi sex. Aceasta, la rândul său, poate duce la homosexualitate. Astfel, în condiţiile în care societatea şi chiar unii preoţi propagă ideea că autoerotismul este normal, nu este o întâmplare că homosexualitatea (sau bisexualitatea) este cel puţin mai evidentă, dacă nu mai larg răspândită, în rândul pop**aţiei umane.
O altă consecinţă negativă a masturbării este aceea că el sporeşte iluziile şi fanteziile. Sexualitatea este relativ înfrânată. Pasiunile sexuale sunt, într-adevăr, repede satisfăcute, motiv pentru care ele pot fi ţinute sub control cu uşurinţă. Astfel, indiferent de fanteziile pe care le-ar avea cineva, în realitate, comportamentul sexual este supus limitelor fizice. În plus, sexualitatea normală, care implică atât bărbatul, cât şi femeia, are la bază o relaţie personală de dragoste dintre două persoane, care (prin legăturile tainei căsătoriei) tinde să modifice fanteziile pătimaşe într-o formă de intimitate şi de unire care este şi decentă, şi capabilă de curăţire. Atunci când realitatea unei relaţii interpersonale este absentă, fantezia permite unui individ să facă tot ceea ce doreşte. Iar această exprimare prin gesturi, dacă vreodată devine reală, poate duce la relaţii nesatisfăcătoare şi chiar violente.
O minte îndreptată în întregime asupra eului, un individ care trăieşte într-o lume de pasiuni, fără să ia în consideraţie realitatea interacţiunii cu ceilalţi, se va confrunta în cele din urmă cu un grav dezechilibru. Iar acest dezechilibru nu numai că îi va afecta sănătatea fizică, aşa cum am mai spus-o, dar va pune în acţiune şi forţele psihice negative: demonii. Un individ care trăieşte în armonie cu cei din jurul său şi care fie îşi controlează impulsurile sexuale, fie şi le exprimă în context familial, este sănătos. Sănătatea sa îl face să fie atent la lucrurile rele şi îl ajută să se dezvolte ca persoană, ca şi creştin. Cel căruia îi lipseşte acest echilibru şi a cărui minte a fost subjugată de tirania pasiunilor a căzut pradă lucrurilor diavoleşti.

4) Cum se poate stopa masturbarea?
In primul rând trebuie voinţă si perseverentă. Exista multe cazuri de oameni care au constientizat răul pe care singuri si-l fac si s-au luptat pana au reuşit sa învingă nevoia de a se masturba. Câteva sfaturi pentru cei care doresc sa învingă acest viciu:
1. alimentaţia este un factor decisiv pentru învingerea acestei dorinţe sexuale. Faceţi tot posibilul pentru a limita consumul de carne si alimente grase in general. Deasemenea, condimentele trebuie eliminate pe cat posibil. Acestea nu fac decât să ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''excite'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' trupul si să-i dea mai multă energie decât (cel mai probabil) ii trebuie. Este de preferat o dietă mai slabă, predominând mai mult regimul vegetarian. Fructele sunt foarte indicate in acest sens. Deasemenea, este bine ca masa de seară sa fie stabilită înainte de ora 19-20, nu mai târziu. Eliminaţi pe cat mai mult produsele care au in componenta lor elemente de provenienţă chimică (aditivi artificiali, coloranţi chimici, acizi, etc.). Acestea sunt oricum dăunătoare sănătăţii omului. Aşadar, regimul pur natural este de preferat, el mentinand un echilibru normal al funcţiilor organismului.
2. incercati sa eliminaţi lucrurile care duc gândul la sexualitate, pe cat se poate mai mult. Filmele pentru adulţi, pornografia de orice fel, si toate celelalte de genul acesta nu fac decât sa vă împingă spre masturbare. De fiecare data când gândul dvs. se îndreaptă spre un astfel de lucru, incercati sa-l schimbaţi, gândindu-vă la cu totul altceva.
3. timpul trebuie să vi-l ocupaţi in permanentă cu lucrul, sau alte activitati. Plictiseala favorizează si îndreaptă gândul dvs. spre viciul de care sunteţi stăpânit. Ocupaţi-vă timpul in permanentă, si nu lăsaţi nici o portiţă prin care s-ar putea strecura plictiseala in viata dvs.
4. aveţi o viata cat mai aproape de natură, de prieteni si de oameni in general. Trebuie sa eliminaţi pe cat mai mult egoismul si sa aveţi mai multă dragoste fată de cei din jurul dvs., in aşa fel încât să va ganditi mai mult la ceilalţi decât la dvs. Făcând lucrul acesta veţi observa cum încet-încet atenţia dvs. va fi îndreptata mai mult către ceilalţi, si mai puţin către propria persoana si propriile vicii si patimi. Acesta este un lucru esenţial si de mare ajutor!
5. incercati cat mai mult să eliminaţi deznădejdea, tristeţea si supărarea de orice fel din sufletul dvs. Ele nu fac decât să împingă omul spre viciul care-l stăpaneste mai tare (in acest caz masturbarea). Masturbându-se, omul caută de fapt să se "elibereze" de tristeţea si supărarea din suflet. De cele mai multe ori el nici nu-si dă seama de lucrul acesta! Totuşi, aici se poate vorbi de o înşelare, fiindcă după ce persoana s-a masturbat, va cădea intr-o si mai mare deznădejde si tristeţe - aceasta din pricina faptului ca el nu a reuşit să-si găsească împlinirea dorită in practica masturbării.
6. evitaţi sedentarismul făcând plimbări in aer liber, ele fiind deasemenea de mare ajutor.
Există o falsă premisă ca lipsa relaţiilor sexuale cu un partener de sex opus ar fi principala cauză pentru care omul ar simţi dorinţa de a se masturba. Nu este adevărat, iar ca dovadă este faptul ca există mulţi oameni căsatoriti care se masturbează frecvent, unii fiind chiar dependenţi de acest lucru. După cum am arătat mai sus, de obicei cauza principală o reprezintă tristeţea, supărarea, neimplinirea din sufletul omului, chiar daca persoana respectiva nu constientizează aceste lucruri. De cele mai multe ori acest gol este refulat prin masturbare.

Mai presus de toate, roaga-te lui Dumnezeu pentru a fi intarit si sa te ajute să depăsesti această dependentă de masturbare.

Acestea sunt nişte sfaturi care, dacă doriţi cu adevărat, pot fi aplicate in viata dvs. Chiar dacă nu veţi reuşi de la început sa le urmaţi pe toate, perseveraţi totuşi, si nu vă lăsaţi învinşi. Rezultatele vor veni in timp. Trebuie un pic de răbdare si perseverentă.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Un simplu tanar (acum 10 ani)

Va multumesc foarte mult pentru timpul acordat.
Insa dumneavoastra nu faceti decat sa-mi reamintiti lucrurile pe care le-am citit deja.
Nu pot renunta la alimentatia bogata in carne si proteine pentru ca fac sala, muschii au nevoie de energie si proteine in abundenta ptr. a se dezvolta. Nu am observat o lipsa de energie chiar daca ma masturbam cu 1h inainte de sala...
Ejacularea precoce este o cacealma dupa 6 ani de masturbare excesiva, actul sexual se desfasoara normal, ba chiar din contra uneori chiar dureaza mai mult...
Incerc sa ma lupt cu acest viciu cu toate puterilede unul singur si asta pentru ca imi este mult prea rusine de mine sa-mi impartasesc aceasta problema cu cei dragi ca sa-mi poata fi alaturi.
Cred in Dumnezeu si ma rog cat pot eu de mult...
Orice film il vad are el chiar si cea mai mica parte de sexualitate ce ma porneste spre acest lucru, chiar si desenele animate...
Am incercat si cativa doctori psihologi care chipurile sunt Dr. mari de specialitate, insa astia ma iau cu baliverne si-mi spun ca efectele pe care eu le-am constatat sunt doar de la stres si oboseala...
Am cautat si inca caut un tratament in europa pentru problema mea, sper totusi sa nu raman nevindecat si cu banii luati...
Totusi as dori e explicatie mai amanuntita despre cum se distrug neuronii doar prin risipa excesiva de energie, adica acelasi lucru se intampla si la efort fizic , asta ce ar insemna ca si sportul duce la distrugerea neuronala ?
Cat despre pierderea de vitamine din corp, acele vitamine proteine etc, se afla in lichidul ce urmeaza a fi ejaculat asta inseamna secretie... nu sunt pur si simplu luate din corp.
Am mai auzit recent ca masturbarea scade si imunitatea corpului, tin sa va zic ca in 6 ani de zile nu tin minte sa fi racit sau sa fi avut gripa de macar 10 ori, ori alta boala mai grava de atat.
Sunt multe lucruri pe care nu reusesc sa le descifrez din punct de vedere stiintific...

Totusi va apreciez in mod deosebit timpul acordat, va multumesc din toata inima si am sa incerc din rasputeri sa lupt cu tot ce am sa inving in cele din urma pana nu e prea tarziu...

O seara buna va doresc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gicu (acum 9 ani)

PURITANULE!!! Chiar nu ai facut-o ???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gicu (acum 9 ani)

Nu-ti fa griji! FA-O !!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 9 ani)

Frumoasa expunere,insa toate se invirt in jurul lui Dumnezeu,si a Sfintei Biserici care ne spune cuvintul Lui"
Sfânta Evanghelie după Ioan
5. Eu sunt viţa, voi sunteţi mlădiţele. Cel ce rămâne întru Mine şi Eu în el, acela aduce roadă multă, căci fără Mine nu puteţi face nimic.
deci:toate acele sfaturi pe care i le-ai dat sint legate de respecarea poruncilor lui Dumnezeu,care este voia Lui si respectind voia lui Dumnezeu,vine si harul si puterea lui de a te ajuta sa te infrinezi,da ,respecarea poruncilor,nu e de ajuns ci ,impreuna cu Sfintele Taine ce se afla in Sf Biserica nu se poate izbuti.Sfintele Taine insemind,Sf.Anafora.Sf Aghiazma mica si Mare cu binecuvintare ca ptr asa pacat oricum o perioada vei fi oprit de la Sf Impartasanie dar iti iei intaritor din altele...
In primul rind prima urgenta(daca e crestin ortodocs) este marturisirea acestei neputinte care vine de la departarea omului de Dumnezeu si de sfintele taine acestea sint armele de foc impotriva acestor diavoli chinuitori.
Marturisirea este prima urgenta,si marturisirea repetata ca sa strice cuibul acestor diavoli care au pus stapinire pe acest suflet,si apoi lupta pentru respecarea pruncilor lui Dumnezeu,care ne cere iubire care iubirea cuprinde toate virtutile.
Mindria est radacina tuturor relelor,"cel ce nu face voia Lui care este cuprinsa in toate poruncile lui e mindru"

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21529686403 (acum 5 ani)

O mare tampenie. Eu am 51 de ani, arat (spun o gramada de alte femei) cu mult mai bine decat alti barbati de 45-50 ani si ma masturbez cateodata si de 3 ori pe zi de cand aveam 12 ani. Am tenul ca de bebelus, erectie o gramada si apetit pentru sexul opus cu duiumul. Sunt casatorit si sotia abia zice saru-mana cand o las in pace. Deci????? Cum e cu nocivitatea masturbarii???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21633986806 (acum 2 ani)

Lichidul spermatic contine: compusi proteici, lipidici, hidrati de carbon, enzime, hormoni (estrogen, testosteron, lutropina, prolactina si prostaglandine), acid citric, carnitina si substante minerale.

In cazul ejacularii acestea sunt scoase/eliminate din organism si deci nu vor mai putea fi utilizate. In caz contrar, adica, daca sperma care nu a fost „utilizata/eliminata”, dupa circa 5 zile, este reciclata de organism iar substantele din lichidul spermatic sunt reutilizate cam in 7-14 zile, ''sperma fiind inlocuita cu una „proaspata”.

In cazul ejacularilor repetate, frecvente, organismul va fi „saracit” de aceste substante, multe dintre ele neputand fi refacute cu aceeasi frecventa. Acesta este motivul pentru care persoanele care se masturbeaza frecvent (zilnic, de mai multe ori pe zi) acuza stare generala de slabiciune, uneori asemanatoare cu tristetea, scaderea apetitului sexual, scaderea dorintei (atractiei) pentru partener, etc.

Ca si specialist, cred ca ar putea sa te ajute Dr. Cristian Andrei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Edy (acum un an)

singurele efecte pe care le-ai spus tu sunt cele faptul că poți deveni egoist dar de natura medicala nu sunt efecte nu mai speria Omul..bunicii noștrii se masturbau de rupeau și uite că trăiau mai mult cunosc persoane care nu au făcut-o și nu a fost prea bine de ele..Tu nu te-ai masturbat niciodată?!;)) Nu îmi spune că nu ai făcut-o niciodată că nu te cred măcar din curiozitate;)) Daca era așa cum ziceai tu trebuia să fim toți nebuni o planetă plina de nebuni :))) ceea ce e fals;))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Edy (acum un an)

Așa este Bro ai dreptate..dacă era așa cum spune el însemna să fim o lume de nebuni :)))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Edy (acum un an)

este adevărat dar daca încetezi sa o maifaci o perioada lichidul seminal și substanțele pe care le conține se refac cum spuneai si tu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
medic homeopat (acum 10 ani)

nu am citit tot ce ti-a scris Hanna, insa e adevarat ca masturbarea e daunatoare oragsnismul, mai ales facuta in exces, insa la fel de daunatoare este si sexul excesiv, caci mare diferenta intre masturbare si sex nu exista.

Problema la masturbare este ca este inceputa la o varsta cand corpul se afla in dezvoltare fizica si in plus datorita scolii are nevoie de multa energie nervoasa pentru invatat. Comnsumand energia nervoasa tanarul devine lenes, somnoros, nervism fara cgef de invatat, randamentul scolar scade.

Ejacularea la baieti si orgasmul la fete, dar si excitatia sexuala fara ejaculare sau orgasm consuma din energia vitala care este bateria energetica a corpului.
De aceasta energie vitala depinde gandirea, puterea de crestere, taria nervilor, puterea de vindecare si multe alte lucruri. Abstinenta sexuala este buna la vincecarea oricarei boli, de aceea si copiii pana in 14 ani se vindeca mult mai rapid cu remedii homeopatice decat orice alta categorie, mai ales ca nu consuma nici cafea sau alte excitante nervoase.
Unii oameni dispun de mai multa energie vitala, altii de mai putina. De aceea nu se vad efectele imediat la toti desi sunt mereu prezente efecte negative. La un om cu energia vitala sp***a, cum se pare ca esti tu, prin ejaculare frecventa se pot observa mult mai rapid efectele negative. Una din efectele negative pe plan sexual la baieti este ejacularea precoce, care este prima faza a slabiciunii sexuale ..a doua fiind impotenta, fie ea de natura temporara, definita sau precoce.
Alta este incetarea dezvoltarii hormonale si a organelor sexuale.
Cel purin 90% din adolescenti sufera de ejaculare precoce, care are 2 cauze: slabiciunea sexuala dotorita masturbarii dese, a doua fiind una de natura psihologica : frica de sexul opus sau de a esua in pat... Bineinteles ca prin control se poate invata cu timpul sa intarii ejacularea, insa acest lucru nu mareste puterea sexuala si forta vitala, ci dimpotriva, facand sex si mai des din cauza placerii corpul si energia vitala este si mai mult exploatat.

Pe de alta parte lipsa puterii sexuale se vede in sperma: daca pe vremuri 90% din primii copii al unui cuplu erau baieti, acum majoritatea au intai o fata, caci baiatul
nu vine intamplator primul ci asa este lasat de la Dzeu atunci cand perechea dispune de energie sexuala suficienta.

In ultimile decenii sotii nu mai sunt virgini la nunta, au o gramada de sex inainte sa le vina gandul sa faca copii, mai ales ca exista metode de preconceptie.
Cand se hotarasc sa faca un copil sunt deja epuizati sexual, astfel incat
in majoritatea cazurilor o fata este primul copil, Biatul de regula apare de abia atunci cand mama, fiind epuizata de la primul copil refiza mai des barbatul care devine abstinent sexual in mod cam fortat, astfel incat se aduna destula energie pt. a putea face si un baiat...si asta probabil si cu ajutorul Domnului.

In orice caz, medicii de acum 1-3 secole stiau de efectele negative ale masturbarii. In societatea satanica in care traim acum, tot ce este bun este postulat ca fiind rau si invers, masturabarea e buna, sexul e bun, cafeaua e buna, etc. deci este destul de greu pt. un tanar ca tine sa gaseasca singur adevarul. Insa corpul iti arata adevarul, caci ai remarcat singur destule lucruri si acum te pacalesti singur cu mintea citind ce au scris altii. Insa corpul nu minte niciodata.
Asculta de cei care iti spun acelasi lucru ca si corpul tau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Un simplu tanar (acum 10 ani)

Iti multumesc mult, in cele din urma de cand am postat ultima oara aici, mi-am dat seama cum as putea opri aceste excitatii ce duc la masturbare... Si anume lovindu-ma de scaun cu piciorul, punand un cub de gheata pe sira spinarii, nu pare prea profesionist ce fac dar vad ca da roade. Insa am tot inceput sa am vise in care ejaculez fara a ma masturba... cel putin 1 data sau 2 pe saptamana. Ma gandesc in felul urmator, acest factor se intampla dintr-un impuls ptr. ca organismul meu a devenit dependent de masturbare,Si aici vin cu o alta intrebare, Ejacularile nocturne au aceleasi effecte negative ?

Va multumesc din nou ptr. timpul acordat si multumesc foarte mult pentru ajutor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gicu (acum 9 ani)

Esti medic??? Nu cred!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doctorandus (acum 7 ani)

Medic homeopat, fugi d-aici cu energia vitala, nu exista asa ceva. Vitalismul a fost aruncat de mult la lada de gunoi a istoriei medicinii.

Consensul medical nu inseamna unanimitate, se vor gasi mereu voci dizidente. Cercetarile invocate ''mneata nu au convins pe cine trebuia sa fie convins si conteaza intr-adevar in stabilirea consensului medical din SUA, Canada, Australia si UE.

De ex. nu au convins pe autorii acestor scrieri:

Standard Practice in Sexual Medicine, publicata in 2006;
Sexual Health and Genital Medicine in Clinical Practice, publicata in 2007;
Functional and Dysfunctional Sexual Behavior: A Synthesis of Neuroscience and Comparative Psychology, publicata in 2007;
Routledge Handbook of Sexuality, Health and Rights, publicata in 2010;
Our Sexuality, editia a XI-a, publicata in 2011;
The Gale Encyclopedia of Children`s Health: Infancy Through Adolescence, publicata in 2011;
Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology, publicata in 2012;
DSM-5, publicat in 2013 de Asociatia Psihiatrica Americana (adica de breasla psihiatrilor din SUA);
Manualul Merck, editia profesionala, versiunea online, revizuita in 2015;
Introduction to Psychology: Gateways to Mind and Behavior, editia a XIV-a, publicata in 2015;
Oxford textbook of psychopathology, editia a III-a, publicata in 2015.

De aici rezulta caracterul marginal al sustinerilor ca masturbarea ar produce boli.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21623974612 (acum 2 ani)

de unde aveți informațiile ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

George dm (acum un an)

Salut ! Mă confrunt cu aceeași problemă .. și găsit solții până la urmă ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cezar (acum 10 ani)

baliverne multe toate cu tenta religioasa fara un suport stiintific. Orice in exces nu este recomandat , dar 1 pe saptamana nu are cum sa te afecteze. Sexul in cuplu la inceput este mai des apoi scade odata cu trecerea timpului , nu exista dovezi clare care sa incrimineze sexul des dintre parteneri. Asadar o masturbare nu are cum sa te afecteze atata timp cat nu este in exces.
Succes in tot ceeace intreprinzi , nu fi stresat lasa sa treaca de la sine va trece doar sa nu fi ancorat in exces in aceasta problema, cu cat te gandesti mai mult cu atat iti faci mai mult rau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

medic homeopat (acum 10 ani)

Nu tot se poate explica prin corp si psihic, exista si alte lucruri care ne influenteaza.

Practic multe din dorintele noastre rele sunt influentate si mentinute de duhuri rele. Aceste influente nu sunt usor de eliminat, Iisus insusi recomanda "post si rugaciune" caci la duhurile astea rele nu le plac aceste lucruri si de abia cu masuri potrivite si de lunga durata o sa plece. De la sine nu si nici nu te vor lasa in pace asa usor. Deci trebuie sa-ti schimbi de durata ideile si conceptiile, numai cu o vointa puternica vei scapa de influente. Trebuie sa te lupti cateva luni bune, daca nu chiar ani si la prima slabiciune a ta se vor napusti din nou peste tine.

Iisus spune ca nici un viciu nu este mai greu de alungat decat viciul carnal din cauza ca este in om si nu in afara lui. Si asa este...este greu de alungat. Dar este posibil.

Asta se intampla la toti cei cu : alcool, droguri, sex, ego marit, dorinta de putere..etc.

In jurul nostru exista miliarde de duhuri de la oameni care au trait pe pamant, aumurit si acum se afla "dincolo", insa inca departe de Dumnezeu. Cum au murit asa au ramas: volenti, betivi, sexualizati, perversi, rai, p***a, etc.
Acum oamenii astia cauta pe cineva asemanator lor pe care sa-i instige la rau, la bautura, la drogur. la sex si masturbare caci conectandu-se cu noi prin nervi sunt capabili sa perceapa prin nervi senzatiile pe care le simtim noi.

Adica ne folosesc pe noi ca un fel de marionete ca sa-isi faca ei placerile.

Lasa orbii sa creada ce vor, tu ascultai intuitia caci aceasta provine de la
ceea ce ne soptesc in inima ingerii pazitori, pe care fiecare ii avem langa noi permanent dar invizibil. Mintea si simturile insa e influentata de duhurile rele, numai inima de ingeri si de Dzeu.

Acum un om rational si un om de stiinta - neavind contact cu inima lor unde este duhul divin - ci cu mintea nu pot sa spuna si sa stie decat p***ai si pseudo-adevaruri ce par logice dar nu sunt. Esti singur vinovat daca nu asculti de ce-ti sopteste ingerul in inima ca intuitie si asculti de mintea oarba si usor de pacalit cu argumente sau de oameni dinastea.

Citeste despre parintele Arsenie Boca cum si-a invins dorinta de carne i de lume si toare slabiciunile ca sa poate devini ce a devenit.

Citeste aici revelatii de la Domnul Iisus pe care putini le stiu ca sa vezi cum sta treaba
cu duhurile care ne influenteaza, explicat in mod simplu si de inteles pt. toata lumea.
Cand Dumnezeu insusi explica intelege si Pacala, daca doreste sa inteleaga.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 7