Semnifică durerile mele de cap o problemă?

Dureri de cap
Intrebare postata de Alexia cu 8 luni in urma

Bună seara! Numele meu este Alexia și am 14 ani. De aproximativ un an am aproape în fiecare săptămână câte o durere de cap care persistă câteva zile, de obicei două sau trei. De cele mai multe ori mă doare atât de tare în cât nici nu pot dormi sau să mă concentrez la citit, învățat sau alte activități de zi cu zi. Uneori sunt completate și de stări de greață și dureri la nivelul gâtului. Se întâmplă să văd și pete oarbe când am aceste dureri. Dacă iau pastilă durerea nu se ameliorează, dar nici nu crește. Ce ar trebui să fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 8 luni)

Buna ziua!

Durerea de cap persistenta si frecventa poate indica o problema de sanatate, mai ales daca dureaza cateva zile si este insotita de alte simptome cum ar fi greata, dureri de gat si vedere incetosata. Exista numeroase cauze posibile pentru aceste tipuri de dureri de cap, cum ar fi migrenele, tensiunea arteriala ridicata, probleme sinusale sau chiar stresul si oboseala. De asemenea, ar putea fi util sa iti examinezi stilul de viata, cum ar fi alimentatia, exercitiile fizice si odihna, deoarece acestea pot influenta aparitia durerilor de cap.

Este important sa consulti un medic, care te poate evalua si investiga in detaliu pentru a determina cauza exacta a durerilor de cap. Medicul poate recomanda teste suplimentare, cum ar fi analize de sange sau imagistica medicala, daca este necesar. In functie de rezultate, medicul poate prescrie tratament adecvat si poate oferi sfaturi despre cum sa gestionezi durerile de cap.

Inainte de a merge la medic, poti tine un jurnal al durerilor de cap, in care sa notezi momentele cand apar, cum se manifesta, cat de intense sunt si alte simptome asociate. Acest jurnal poate fi de ajutor medicului in diagnosticare.

Daca durerile de cap devin insuportabile sau obstructioneaza in mod semnificativ activitatile tale de zi cu zi, nu ezita sa cauti ajutor medical de urgenta.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Cefaleea-si-migrena/cand-semnifica-durerea-de-cap-o-urgenta-medicalai_8326

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: