Cum se trateaza amigdalita

Durere gat Amigdalita
Intrebare postata de manole iulyana cu 13 ani in urma

Copilu meu de 6 ani face niste puncte albe p amigdalita fara sa faca febra,a luat antibiotic p cale orala dar tot nu-i dispare,ce trebuie sa ia ca-sa -i treaca?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

crissa (acum 13 ani)

in mod sigur are cazeum; am aceeasi problema cu copilul meu. Seara inainte de culcare il dau in gat cu albastru de metil si in cateva zile ii trece, apoi revine...nu e o problema

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

julia (acum 13 ani)

buna tuturor ....si eu am acceiasi problema amigdalitele mele au niste cripte pline cu cazeum si sunt foarte urat mirositoare...as vrea sa stiu daca trebuie neaparat sa ma operez de amigdalite sau sunt si alte remedii....de a scapa de acesta problema....plzzzz
multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Crystyan (acum 13 ani)

si cazul meu e la fel dar mie imi ies ceva bilutze solide de puroi...am facut tratament cu claritromicina 7 zile m-a ajutat pe timpul tratamentului ...dupa insa mi-a reaparut...poate la mine e mai grav( inca nu mi-a raspuns nimeni incat sa pot sa iti zic cceva sigur)....poate pe tine te ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra abel (acum 13 ani)

am amigdalitele umflate si cu niste puncte mari albe ...acelea cred ca e puroi...am luat prima data medicamente mi-a trecut a doua oara am luat infectia de la o alta persoana apropiata si par a fi de data asta mult mai grave ma inteapa cand inghit am puroi...niste puncte albe si iau OSPEN recomandat de medicul de famile ...asi vrea sa stiu daca aceste amigdalite nu sunt tratate cum trebuie si la timpul lor ce riscuri asi putea avea???? va multumesk pt ajutor ..:(:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Crystyan (acum 13 ani)

la fel e si cazut meu ....ieri am venit de la medic...am plecat cu gandul sa le operez si am venit si cu amigdale si cu problema rezolvata....chestia consta in structura amigdalelor....sunt cu "gaurele" putin mai mari, acolo se aduna resturi de mancare si fermenteaza,...de acolo mirosul acela groaznic...

mi-a scos toate acele resturi cu o spatula mi-a dat si o solutie pentru gargara...si ramane ca in urmatoarele dimineti sa imi mai bag eu degetu sa mai curatz pe acolo...si asta o sa fac in fiecare dimineatza.

rezultatul pe care l-am vazut /simtit pana acum e: FARA MIROS!!!!! DIMINEATZA FARA LIMBA ALBA:x:x:x I AM HAPPPPYYYYYYYYYYYYYYYY

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Un tratament corect se face in urma unei antibiograme. Riscuri ar putea fi : afectiuni cronice pulmonare, cardiace, reumatismale, etc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela constantinescu (acum 13 ani)

trebuie sa-i faceti un exudat deoarece poate sa aiba candida datorata administrarii repetata de antibiotice

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

viorica (acum 11 ani)

am fost cu fetita la medic pt ca o durea burtica si avea stari de voma in urma unei pneumonii care a durat o luna cu antibiotic.
dr mi-a aratat ca are puroi in gat si mi-a spus sa facem o cura cu penicilina si genta, evident m-am speriat pt ca abia terminasem cu branula, am mers si i-am facut un exudat care a iesit negativ si cu el direct la orl, acolo orl-ista mi-a zis : extirparea amigdalelor( o dobitoaca) am plecat sa-i fac analize sa vedem ce este,analize perfecte,aslo ok,vsh normal.totul era normal mai putin sedimentul urinar.
am mers la alt orl unde era doamna dr in varsta,dar buna, i-am explicat prin ce am trecut si ca 2 proaste si-au pus diacnostic aiurea.
s-a uitat in gatul fetei mele si puroiul tot acolo era, a zambit si mi-a zis ca o sa scapam de problema in 2 secunde daca sta copilul, evident ca am tinut-o cu forta si intr-o secunda nu mai mult i-a scos di amigdala ceva alb pietrificat cat un bob de porumb, mi-a spus ca nu este puroi ci este mancare depusa in canalele amigdalelor si ca le pot scoate si eu cu un betisor de urechi mai lung bagat in albastru de metil.
Daca nu aveti febra nu e nevoie de exudat incercati sa le scoateti foarte simplu cu degetul pe care ati pus un pansament steril si albastru de metil sau cu un betisor cu vata la fel cu albastru.
MULTA SANATATE VA DORESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 9 ani)

Buna,

Poti sa imi spui si mie numele doctorei, te rog?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru240973 (acum 10 ani)

pai este puroi si se trateaza cu injectabil ca ( penicilina,Zinacef) poate lua cale orala( amoxacilina, cefaclor arena sau ceva mai slab coldrex junior) si ceva rectal ( spuozitoare paracetamol) de supt( septolete , strepsils mentol) POTI ALEGE PE CE CALE VREI TU EU TIAM DAT MAI MULTE EXEMPLE si nu uita de albastru de metil la 8 ore

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria elena (acum 10 ani)

Copilul meu a avut aceeasi problema anul trecut,avea 7 ani si i-au disparut punctele albe de pe amigdale cu simpla combinatie de suc de lamiie cu miere,se amesteca 2 lingurite de zeama de lamiie proaspat stoarsacu o lingurita de miere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Razvan (acum 8 ani)

Buna! Deseori fac si eu amigdalita (puroi in gat si febra).
Cel mai bun tratament este penicilina. Daca iau penicilina imi trece in 3 zile.
Iar daca stau sa raman la alte antibiotice sau tratamente naturiste imi ia 1-2 saptamani sa ma vindec.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11632687706 (acum 2 ani)

Buna.Va rog imi puteti da si mie numele doamnei doctor la care ati fost si ati rezolvat problema pentru ca si eu probleme cu baiatul meu care are 5 ani.Nu are febra sau durere doar are o umflatura in gat destul de mare.Multumesc frumos.O seara frumoasa sa aveti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: