Ceva inexplicabil pentru mine

Durere gat
Intrebare postata de Laura202140071 cu 14 ani in urma

Buna ziua! Am 28 de ani si ma confrunt cu o problema de aproximativ doua luni: ma doare permanent in gat, ma ustura si il simt mereu uscat. In plus, pe limba, in partea din spate, mi-au aparut bubite galben-roz destul de proeminente, iar limba in jurul lor este albicioasa. De asemenea mi-a aparut o excrescenta pe cerul gurii, in partea stanga, iar gatul am observat ca este mult mai rosu decat il aveam inainte. Am luat pastile pentru gat(de supt), sirop si am facut gargara cu bicarbonat si apa, dar si cu apa cu sare, insa degeaba! Nici o ameliorare! As aprecia mult un sfat, un tratament, fara sa mai merg la doctor! Astept un raspuns din partea dumneavoastra! Va multumesc in mod deosebit!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

raluca (acum 14 ani)

Buna,
Incearca sa nu mai mananci o perioada carne, zahar, otet, margarina, supe concentrate, si apeleaza la remedii naturale de ex; cura cu argila, tinctura de propolis, echinacea, ceaiuri - cimbrisor, galbenele, salvie, urzica, coada calului, coada soricelului. Mai poti face extern gargara cu ceai concentrat din salvie sau sunatoare. Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maronica (acum 14 ani)

luati un exudat si in fct. de el antibiograma si consult o.r.l.pe faringe daca nu e ceva mai complicat merge penicilina f. bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Oricat te-i impotrivi,este f. necesar un examen medical la un cabinet ORL. S-ar parea ca ai o candidoza si inca destul de avansata,asta in cel mai optimist caz. Curaj ! nu lasa sa se agraveze mai mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Oricat te-ai impotrivi, este bine sa faci un control la un cabinet ORL. Se pare ca ai o candidoza destul de avansata, asta in cel mai bun caz. Curaj ! nu lasa sa avaseze boala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

denisa (acum 10 ani)

buna!de aproape doua luni ma doare in gat si am niste bubite galbene pe cerul gurii si limba este foarte albicioasa....ce pot face?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IONELA87 (acum 10 ani)

buna!!nicu nu stiu cum sa incep..am si eu o problema ..de citeva zile am obsevat k am pe cerul guri o pata rosie si pe interior putin albicioasa asa mi se pare,nu stiu de cit timp o am,am o senzatie de disconfort in git..acum nu stiu dc.prb k am mincat inghetata.iar eu am avut mereu prb cu amigdalitele.anul trecut am avut si un chist amigdalian..si sunt putin ingrijorata.pata aceea nu ma doare..sper sa nu fie ceva rau..va rog dak ma puteti ajuta cu vreun sfat !!multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ursulescu marius (acum 8 ani)

Eu am avut probleme cu gatu si amigdalitele.am facut gargara cu apa calduta cu sare,am baut ceai de menta cu lămâie îndulcit cu miere si consumam multe citrice in special lamaile au un continut ridicat de vitamina C care ajuta la cresterea imunitatii.am evitat consumu de băuturi carbogazoase doar apa plata si ciaiuri calde nu fierbinti pt ca irita gatul si il poate oparii si se inrautateste starea gatului respectiv al amigdalitelor.multa sănătate va doresc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: